2024. július 18., csütörtök

Megszakadt a helyi parlament (utolsó?) ülése

NAGYBECSKEREK
Megszakadt üléssel fejezi be mandátumát a helyi parlament? (fotó: Kecskés István)

Tegnap létszámhiány miatt megszakadt a nagybecskereki városi képviselő-testület 40. ülése, amely könnyen meglehet, hogy egyben az utolsó is lesz ebben az összetételben. Tíz perccel 12 óra előtt szünetet tartottak, nyilván azért, hogy a képviselők tájékozódjanak a választások kiírásának bejelentéséről. A folytatásra azonban nem került sor, mert a radikálisok bejelentették, hogy felszólalások özönével obstruálják majd az ülést, mert néhány képviselőjük a haladók táborába igazolt át, ami szerintük törvényellenes módon szentesítve is lett. Mivel a szünet után a 67 képviselő közül mindössze 17-en voltak a teremben, Aleksandar Marton házelnök kénytelen volt berekeszteni az ülést. Az elmúlt három ülés közül ez volt a második, amelyet létszámhiány miatt megszakítottak. A bejelentés szerint április 12-ére megpróbálják összehívni a képviselőket, de tekintettel a választási kampányra, nehéz megjósolni, lesz-e folytatása az ülésnek.

A megszakításig szavazattöbbséggel elfogadtak több napirendi pontot: zöld fényt kapott a hőtelep felújításának folytatása, és megbízott igazgatókat neveztek ki a Városi Vízművek, a Köztisztasági és temetkezési vállalat és a Radio Zrenjanin élére. Ugyanis mindhárom közvállalat vezetőjének április elején lejár a mandátuma, ezért jónak látták, hogy az új hatalom felállásáig megbízott igazgatókat nevezzenek ki.

Több igazgatóbizottsági tagot is lecseréltek, így a muzslyai Szervó Mihály Általános Iskola esetében is személycsere történt. A kilenctagú iskolaszéknek öt magyar nemzetiségű és négy szerb tagja van. Három tagját a kollektíva, hármat a szülők tanácsa, hármat pedig az önkormányzat nevez ki az MNT javaslatára, mivel az iskola a magyarság számára kiemelt fontosságú intézmény. Ezt nehezményezte Lazar Stajić, az SZRP képviselője, aki szerint a muzslyai iskola nem „magyar”, hanem „szerb”. Ezért javasolta az ottani „szerb kisebbségnek”, hogy alakítsa meg a maga nemzeti tanácsát, hogy hasonló státusuk legyen, mint a magyaroknak.