2024. július 18., csütörtök

Emlékeztek és emléket állítottak

Tegnap óta emléktábla őrzi a nagybecskereki katolikus temető jeltelen sírjában nyugvó Szemere Pál honvédőrnagy emlékét
A nagybecskereki magyarság első 1848-as köztéri emlékhelye (fotó: Kecskés István)

A nagybecskereki katolikus temetőben tegnap felavatták és megáldották Szemere Pál honvédőrnagy emlékére a kápolnára helyezett emléktáblát, melyet a nagybecskereki római katolikus plébánia, Nagybecskerek magyar közössége és a Vajdasági Magyar Szövetség emeltetett.

Szemere Pál életútjáról Németh Ferenc publicista, az emléktábla felállításának a kezdeményezője beszélt, emlékeztetve, hogy 1848 hősei közül sokan nyugszanak a nagybecskereki római katolikus temetőben, jobbára jeltelen sírban. Szemere Pál a Zemplén megyei (szlovákiai) Kisazarban született 1804-ben nemesi származású családban. Katonai pályafutása 1824-ben vette kezdetét, amely 1842-ben ideiglenesen félbeszakadt. A szabadságharc kitörésekor a tapasztalt katonatiszt a haza védelmére kelt és 1848 júniusától már őrnagyként vezette a 10. honvédzászlóaljat. Kiss Ernőnek a bánsági hadak akkori parancsnokának a vezénylete alatt vett részt a perlaszi sánctábor bevételében, ami elenyészően kevés veszteséggel sikerült is, de a Becskerekre visszatérő győztes sereg örömében már nem osztozhatott a súlyosan sebesült Szemere Pál őrnagy, aki 1848. szeptember 8-án hunyt el, és másnap katonai tiszteletadással helyezték örök nyugalomra. Sírját egy ideig kegyelettel gondozták, és emlékét is ápolták, de a XX. század első éveiben feledésbe merült.

– Az a tény, hogy ma itt vagyunk, s közösen emlékezünk, annak a bizonyítéka, hogy az utókor nem mindig hálátlan, s nem csak feledni tud. Szemere Pál emlékét idézve ma egyben azokra az ismert vagy névtelen szabadságharcosokra, honvédekre is emlékezünk, akik készek voltak életüket áldozni elveikért, a szabadságért, a hazájukért, a kései utódok biztos jövőjéért. Mostantól kezdve immár nemcsak a közeli Elemérnek, hanem Nagybecskereknek is van köztéri 48-аs emlékhelye: ez a Szemere Pál-emléktábla – mondta Németh Ferenc, köszönet mondva mindazoknak, akik hozzájárultak az emléktábla felállításához.

Pásztor István, a VMSZ elnöke kiemelte, hogy nemzeti ünnepünk megünneplésének megkerülhetetlen színhelyei között volt eddig is Elemér és Nagybecskerek is.

– Már több mint negyven helyen ünnepeljük március 15-ét Vajdaságban. Ez a szám tízzel több, mint amennyi tavaly volt, ami annak a bizonyítéka, hogy a nemzetünkben, a közösségünkben él március 15-ének az emléke, közel áll ma is a lelkünkhöz, azonosulni tudunk vele, erőt merítünk belőle, és előremutatást látunk benne. A növekedés azért impozáns, mert annak a tanúbizonysága, hogy ez a mi kis, sokat szenvedett közösségünk előre néz, fölemelkedik, ambíciói vannak, megújulni kíván – mondta Pásztor István.

Dr. Német László nagybecskereki megyéspüspök megáldva az emléktáblát kihangsúlyozta, hogy Szemere Pál földi maradványai itt nyugszanak ebben a temetőben, akkor is, ha nem tudjuk pontosan, hogy hol.

– Ezért állíttattuk az emléktáblát, hogy emlékeztessen bennünket az olyan emberekre, mint amilyen ő volt, aki a szabadságért, az igazságosságért, egy nemzet valós jogaiért képes volt életét is feláldozni – mondta.

Az emléktáblára elhelyezték Magyarország belgrádi nagykövetségének, a nagybecskereki püspökségnek, a VMSZ-nek, és a nagybecskereki civil szervezeteknek a koszorúit. Az ünnepségen fellépett a nagybecskereki Emmanuel kamarakórus.