2024. július 19., péntek

Utazni jó

A turisztikai irodák szerint a vízumkényszer megszűnése után mintegy 30 százalékkal nőtt az utazások száma

Idénye előtt 99 euróért hat napot lehet tölteni Prágában

Egyiptom, Bali, Miami, Venezuela, Korfu, Párizs, Bécs, Spanyolország vagy esetleg Kopaonik, Palics, Jahorina. A kínálat és a látnivalók tárháza korlátlan. Az utazási irodák egyre izgalmasabb programokkal igyekeznek utazásra csábítani a polgárokat és mindenki pénztárcájához igazítani kínálatot. Így idényen kívül utazhatunk Görögországba 100, vagy Kubába 1600 euróért.

Ugyanakkor ha lefizetésre szeretnénk nyaralásra menni, már el kell kezdeni gondolkodni, mennyiért és hol szeretnénk eltölteni a nyár néhány napját.

A szerbiai polgárok jelentős része ugyan nem járt még külföldön, mégis nagyon sokan igyekeznek a szabadságukat utazással tölteni. A tavalyi elemzések szerint a gazdasági válság csak minimálisan érintette Szerbia turizmusát. A vízumkényszer megszűnése pedig csak javított a helyzeten. Mint azt az utazási irodáktól megtudtuk, a first minute, vagyis a legújabb ajánlatok után érdeklődnek a legtöbben, valamint Görögország a legnépszerűbb, hiszen itt a legolcsóbb a nyaralás.

– Idén, úgy gondolom, sokkal jobb a helyzet, mint tavaly ilyenkor volt. Bizonyos statisztikai adatok szerint mintegy 30 százalékkal több utasunk volt januárban és februárban, mint az előző év ezen időszakában. Optimizmussal tekintünk a jövőbe, ugyanis azt gondolom, a gazdasági válság rövid ideig tart majd és állampolgáraink is utazhatnak külföldre, és itthon is – emelte ki Slobodan Mičić, az ország egyik legrégebbi és legnagyobb utazási irodájának igazgatója. Rámutatott, Görögország kínálata verhetetlen, ami a tömeges turizmust és az apartmanokért megszabott árakat illeti.

– Vannak azonban, akik igényesebbek, így egyre többen érdeklődnek a jobb szállás, vagy a repülőgépes utazások iránt. Egy átlagpolgár számára a vízummentesség után bővülnek a lehetőségek. Spanyolország, Olaszország, Franciaország, Görögország, Törökország, Egyiptom is elérhetővé vált egy nagyobb réteg számára – emelte ki Slobodan Mičić. Idén a téli idény alatt ugyan nagy volt az érdeklődés a hazai sípályák iránt is, mégis sokkal többen döntöttek Ausztria és Olaszország mellett, mert ott alacsonyabbak az árak.

Nem hivatalos adatok szerint a téli idény elején mintegy 35 százalékkal kevesebben döntöttek úgy, hogy a Kopaonikon, vagy a Zlatiboron síelnek. Az okok elemzésénél a meghirdetett járványt emelik ki, bár tudni lehet, hogy a helyi hotelek aránytalanul magas áron kínálták szolgáltatásaikat. Január végén csökkentek ugyan az árak, de a telelési idény végén további 40 százalékos kedvezménnyel voltak kénytelenek enyhíteni veszteségüket. Egyes hotelekben 5 nap/4 éjszaka így is 20-30 ezer dinárba kerül.

Gordana Mirosavljević, az egyik belgrádi utazási iroda szakmunkatársa elmondta, hogy irodájuk főként európai városokba szervez utazásokat, és mivel cseh alapítású ügynökségről van szó, prágai útjaikért megszabott áraik verhetetlenek, és náluk éppen ezek az utak a legnépszerűbbek.

-- A legtöbb Prágába szóló utunk tavasszal és ősszel van, és persze nyáron is elég sokan érdeklődnek, ugyanis Prága nyáron egy kicsit hidegebb, így ide menekülnek az emberek a hőség elől .

Eddig is alacsony áraikról és minőséges kínálatukról voltak ismertek, a vízumkényszer megszüntetése után tovább csökkenthették az árakat, így történhetett meg, hogy 99 euróért lehetett 6 napot tölteni Prágában.

– Ügyfeleink az alacsonyabb árakat kedvelik, így nagyon sok jelentkezőnk volt. Ezért az árért a múlt héten indult az utolsó busz Prágába. Most már lassan drágul a kínálatunk, május folyamán már 149 euróba kerül ugyanez az ajánlatunk – hallottuk a munkatárstól.

Lidija Anić, egy másik belgrádi utazási iroda szakmunkatársa, amely individuális utazások megszervezésére specializálódott, elmondta, náluk Spanyolország a legnépszerűbb célország. Idény előtt vagy után, vagyis májusban és szeptemberben busszal 290, repülővel pedig 500 euróért lehet elutazni.

– Általában üzletemberek az ügyfeleink, akik 5-7 napra utaznak, vagy hosszabb hétvégére – tudtuk meg Lidija Anićtól.

Tihomir Ljubojević, a boszniai Szerb Köztársaság idegenforgalmi szervezetének megbízott igazgatója elmondta, hogy a statisztikai adatokat tekintve a legtöbb vendég Bosznia-Hercegovina területére éppen Szerbiából érkezik.

– Intenzívebb propagandával kell fellépnünk a szerbiai piacon, hogy magunkhoz vonzzuk a látogatókat. El kell mondanom, hogy szerződést írt alá a Partizan Sportegyesület és a Jahorina üdülőközpont, vagyis ezek után a sportolók használhatják a jahorinai táborhelyeket és az üdülőközpont szálláshelyeit. A Crvena zvezda Sportegyesület pedig a Banja Vrućica wellnessközpontot – mutatott rá Tihomir Ljubojević. A Jahorinán 30 euróba kerül egy éjszaka.

Ante Jurišić, a horvátországi idegenforgalmi ügynökség képviselője kiemelte, Szerbia idegenforgalmi szempontból egyre jelentősebb Horvátország számára.

– Évről évre egyre többen látogatnak Szerbiából Horvátországba. Buszjáratot indítottunk, ugyanis még mindig nagyon sokan félnek a saját gépkocsijukkal utazni hozzánk. Tény, hogy egyre ritkábbak az incidensek. Legalábbis a dalmát részen nagyon ritkán kerül sor arra, hogy a Szerbiából érkezett vendégeket valami kellemetlenség éri – hallottuk Ante Jurišićtől.

És bár a legolcsóbb ajánlatok a legnépszerűbbek, vannak, akik nem azt nézik, hogy minél közelebb, és minél olcsóbb utazási lehetőséget találjanak, hanem az egzotikus helyeket keresik. Az egyik belgrádi utazási iroda szakmunkatársától megtudtuk, hogy eddig nálunk a legnépszerűbb Kuba, a Dominikai Köztársaság és Thaiföld, illetve Bali.

– A fiatal párok nászútra Miamiba és a Seyschelle-szigetekre szeretnek utazni. Marokkó nagyon izgalmas ország, ám a mi turistáink körében nem annyira keresett. Ugyanakkor egyre nagyobb népszerűségnek örvend az Egyesült Államok déli és északi tengerpartjára szervezett túra. Havonta egyszer mindig van utunk ezekre a hosszabb célállomásokra, van amikor többször is – emelte ki a szakmunkatárs.