2024. július 18., csütörtök

Ismét kérdéses a Sziget sorsa

Ha a létjogosultságát nem is kérdőjelezik meg, zsarolási aduként kiválóan használható a rendezvény

Budapesti tudósítónktól

Már-már úgy tűnt, a Sziget Fesztivál végre valóban létjogosultságot nyert nemcsak a látogatók, hanem Budapest polgárai és politikusai körében is. Aztán most kiderült, hogy ha a létjogosultságát nem is kérdőjelezik meg, zsarolási aduként kiválóan használható a rendezvény.

Az elmúlt évek során lassan elhaltak a rosszalló megjegyzések, amelyek a huliganizmusra, a szabadosságra, a potenciális bűnelkövetésre vonatkoztak. A kétségtelenül létező zajártalommal kapcsolatos felháborodásnak a szervezők igyekeztek elejét venni az évről évre profibb technikával hangszigetelt sátrak üzembe helyezésével. A magyar főváros lakói kezdték megszokni a hátizsákos szigetlakókat, akik nem kevés pénzt hagytak a fesztivál környékén lévő üzletekben, s amikor a nagy nemzetközi televíziós zenei csatornákon is feltűnt Budapest, mint szinte kötelező nyári programhelyszín, már bizonyos szimpátiákat is kezdtek táplálni Gerendai Károly főszervező személye iránt. Lezajlott a „melegvita” az akkori óbudai polgármester (ma a Fidesz fővárosi frakcióvezetője), Tarlós István és a szervezők között, kiderült, hogy a saját nemük iránt vonzódók nem üldözik a helybélieket, minden lassan a helyére került és úgy tűnt, sínen a dolog.

Aztán a Hajógyári szigettel határos másik kerület, a IV. polgármestere háborodott fel. Olyannyira, hogy pert is indított a Sziget Szervezőiroda ellen birtokháborítás miatt. A per folyamatban van, tétje a fesztivál léte, hiszen Derce Tamás azt szeretné elérni, hogy a bíróság „tiltsa el a szervezőket a 22 és 6 óra közötti zenés és egyéb műsoros rendezvények megrendezésétől, valamint a zene- és műsorszolgáltatástól”.

Most pedig ismét „bejelentkezett” a III. kerület, Óbuda, melynek polgármestere, Bús Balázs közölte: a kerület nem ad engedélyt az engedélyköteles építmények felállítására a fesztivál ideje alatt, ha a fővárosi önkormányzat nem halaszt el egy útépítést.

Arról van szó, hogy a főváros augusztus első napjától lezárná a budai rakpart egy részét – nevezetesen éppen azt, amelyen négykerekű járművel a Hajógyári szigetre lehet jutni. Tenné ezt a Duna-parti főgyűjtőcsatorna építése miatt. Uniós projekt lévén, amelynek részhatáridői is kötöttek, a főváros azt állítja, nem lehet elhalasztani a lezárást néhány héttel sem. Mivel ugyanabban az időszakban egy másik, igencsak frekventált óbudai útszakaszt is felújítanak, Bús Balázs állítása szerint ellehetetlenül az élet a kerületben, ha odazúdul a fesztiválozók tömege. Ezért akarja, hogy a főváros három héttel halassza el a rakpart lezárását, s a felújítást a fesztivál után kezdje meg. Hogy nagyobb nyomatékot adjon követelésének, kitalálta az engedélymegtagadást. Ez pedig azt jelentené, hogy a szervezők nem építhetnék meg a nagyobb, kétszáz főnél több embert befogadó sátrakat, pavilonokat, és a Nagyszínpadot sem. Ilyen körülmények között nyugodtan el is felejthető az egész fesztivál.

Gerendai, a Szigetet szervező cég egyik tulajdonosa egyetért az óbudai polgármesterrel abban, hogy a rakpart lezárása tényleg ellehetetlenítheti a Szigetet, és óriási dugókat okozhat a kerületben.

A Fővárosi Önkormányzat szerdán közleményt adott ki, amelyben leszögezi, hogy bizony, a felújítási projekt nem prolongálható.

Az ügyben érintettek csütörtökön ismét egyeztettek. Abban maradtak: elképzelhető, hogy a fesztivál idejére mégis megnyitják a rakpart egy szakaszát. Legalábbis a főváros szakemberei megvizsgálják ennek lehetőségét. Ígéret nem hangzott el. Gerendai azt mondta, a tárgyalás után úgy látja: senki sem akarja a fesztivált ellehetetleníteni.

Csak akkor arról még nem tudott, hogy amíg ő egyeztetett, addig Demszky Gáboraz önkormányzati érdeksérelem miatt” megvétózta a fővárosi önkormányzat szakbizottsága által a Sziget fesztivál Kft. részére biztosított ingyenes közterület-használati engedélyt. Egy hónappal ezelőtt éppen a főpolgármesteri hivatal javasolta, hogy a többi nagy rendezvénnyel együtt a Szigetnek se kelljen fizetni a közterület-használatért. Most azonban hirtelen úgy látja: miközben egyre csökken a fesztiválon a hazai és a budapesti látogatók száma, a rendezvény „környezeti hatásait” Budapest lakóinak kell viselniük, ráadásul nyereséges a buli a szervezőknek, hát fizessenek. 2,6 milliárd forintot. Ami azért nem kis pénz.

Az igazi csavar most jön: Demszky reakcióját a fideszes önkormányzati politikus, Ughy Attila „elképesztő lépésnek” tartja. Így aztán minden egészségesen összekeveredett, a Sziget politikai alkudozások tárgyává vált, ahol a lent hirtelen fenn lett és fordítva. A szervezők meg szépen sasszézhatnak a politika berkeiben, ahelyett, hogy a dolgukkal, a szervezéssel foglalkoznának. Még szerencse, hogy már megszokták…