2024. július 17., szerda

Pálmautópia

Elképzeltem egy országot a talán nem is olyan távoli jövőben. Az országot becses első emberéről nevezték el, aki egy szénbánya és egy volt katonai szakember hátszelét kihasználva előbb városát, majd a régiót, végül az egész országot – persze nem csak a Calgonnal mosott részét – fejlődésbe taszította. A társadalmi felemelkedés nem járt áldozat nélkül, aki kételkedett, áttelepült az éppen széthulló Európai Unióba, akik pedig maradtak, azok Beethovennel karöltve, a dicső zeneszerző Örömódáját zengve belemerültek az elkerülhetetlen prosperitásba.

Jagodina víziparkostul és állatkertestül – a teljes zsiráfpopulációval egyetemben – leköltözött a tengerpartra, de nem ám a jó öreg Adriára, hanem az Égei-tengerre, a görögországi Keramoti városka mellé. Pálmautópia mindenhatója ugyanis itt évekkel korábban egy 5 hektáros területet kapott, persze egy 3 hektáros területért cserébe a jagodinai ipari parkban, ahol a demokrácia kiötlőinek utódai sikeresen véget vetettek a gazdasági válságnak. A tündöklő tengerparton először egy 120 szobás hotel épült kizárólag szociálisan hátrányos családokból származó gyermekek számára, akiknek végül eszük ágában sem volt visszatérni a szülővárosukba és lerakták a Jagodina tengerpartra költözésének alapkövét.
Jagodina helyén most pedig egy óriási ipari park van, félig görög, félig olasz kézben. A görögre azért volt szükség, hogy egész Jagodina leköltözhessen az Égei-tengerpartra, az olaszok meg azután jöttek a képbe, hogy a vezér egy olasz bizniszházaspártól ajándékba kapta Michael Shumacher Forma 1-es versenyző 2006-os bolidjának egyik kerekét. Na, de hogy néz ki az, hogy csupán kereke van valakinek, meg kellett szerezni az egész Ferrarit, minek következtében gombamód szaporodni kezdtek az olasz vállalatok az ipari parkban, amely köré végül egy Forma 1-es pályát építettek, startvonala fölé pedig egy gigantikus zsiráfot.
Mivel évekkel korábban a gyerekek megfelelő katonai, rendőri és vallási gyakorlatokon vettek tömegesen részt, megoldódott a közbiztonság és a közbizalom kérdése is, és az olyan felforgató elemek, mint például a melegek végleg elhagyták az országot. A gyakorlatok kezdetben olyan rejtett meglepetés-feladatokat rejtettek el a terrorista osztag bemutatkozójára kivezényelt gyerekek számára a focistadion lelátóján, mint hogy miként kell megmenekülni a helikopter szele által az apró nézősereg közé repített reklámtábláktól. Azt sem szabad elhallgatni, hogy a közbiztonság javulása az egykori belügyminiszterből lett államfő tekintélyének is köszönhető, aki a kilencvenes években tanult bele a szakmába az akkori legnagyobb ember istápolása jóvoltából.
A mezőgazdaság is fellendült, ami annak köszönhető, hogy amikor az elődország megkapta a schengeni zöld kártyát, a vezér nyomban tanulmányútra küldött Bécsbe egy repülőnyi gazdát, hogy ott tanulmányozzák az osztrák földművelés csínját-bínját. Ebből persze hagyomány keletkezett és azóta december 19-én az osztrák fővárost rendszerint elárasztja a tanulmányútra érkezett szerbiai mezőgazdászok tömkelege, akik ennek köszönhetően a német nyelvterületen meghonosodott virsli és sör hagyománya mellett bevezették a šljivovica és csevapcsicsa gyakorlatát is. Az állattenyésztők is jól jártak, hiszen évente 210 tehenet sorsolnak ki a gazdák között, így nem kellett levágni a magas takarmányárak következtében felesleggé vált szarvasmarhákat, bár pár év múlva Kínából kellett behozatali teheneket szerezni, így megtérült a kínai mint választott nyelv tanulásának lehetősége is a helyi gimnáziumokban.
A fehér pestist is sikerült megállítani, méghozzá nem a távol-keleti behozatali nők segítségével, mint azt egykor egy honatya javasolta, hanem az ingyenes görögországi nyaralások jóvoltából. Igaz, kezdetben csupán 150 férfi és 25 nő jelentkezett a népszaporulat csökkentése érdekében kiötlött projektbe, de miután kitudódott, hogy ha a „kerítő-útról” már párként visszatérők megházasodnak és gyermeket szülnek, akkor háromezer euró ütheti a markukat, azonnal megteltek a tengerparti lakosztályok gyermekladáson ügyködő párokkal. Ez persze Görögországnak is jól jött, hisz mérhetetlenül fellendült a turizmus és végre felemelhették az árakat, így mászva ki az őket ért korábbi válságból.
Végül ki kell emelnem, hogy a vezér hatalomra jutása óta minden településen meg van oldva vízellátás és szennyvízelvezetés kérdése, bár hozzá kell tenni, hogy a kisebb falvakban néha fél napig is szárazak a csapok a falu melletti vízi élménypark medencéinek feltöltése jóvoltából. Az egészségügy is reformokon esett át, a korrupció is eltűnt, hiszen az egészségházakban már a gazdasági tudományok doktorai rendelnek és küldik el betegeiket kétes hírű fürdővárosokba pihenni. Persze, mindez csak egy május 6-ika utáni történelem fikciója. De ki tudja?