Nagybecskereken egy éve működik a cukorbetegek szaküzlete és tanácsadói központja, mely az első és eddig egyetlen Vajdaságban és Szerbiában is. A tapasztalataik példaként szolgálhatnak a hasonló létesítmények megnyitásánál. Vajdaságban legalább hat-hét ilyen központra van igény – hangzott el a nagybecskereki városházán megtartott tegnapi beszélgetésen, melyen a tapasztalatokról és a további tervekről volt szó. A beszélgetésen a cukorbetegek egyesületeinek és az önkormányzatoknak a képviselői mellett jelen volt dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi, szociálpolitikai és demográfiai titkár és dr. Mileta Mihajlov, Nagybecskerek polgármestere.
Lázár Ernő, a központ megálmodója és a cukorbetegek nagybecskereki egyesületének elnökhelyettese elmondta, hogy már a projektum a kezdetektől fogva tartományi jelentőséget kapott, az eddigi tapasztalatokat pedig szeretnék továbbadni a városoknak, amelyek hasonló központokat terveznek létrehozni. Ezekre (sajnos) nagy szükség van, hiszen a cukorbetegség járványszerűen növekszik. A világon 350 millió regisztrált cukorbeteg van, Szerbiában 650 ezer, Vajdaságban pedig 250 ezren vannak. Ebből Közép-Bánátban 16 ezren, Nagybecskerek város területén pedig tízezren. De ezek csak a hivatalos adatok. A szakma azt állítja, hogy a cukorbetegek valós száma az előbbieknek a kétszerese, mivel sokan nem is tudják, hogy betegek, vagy pedig nem mennek orvoshoz. Az is gondba ejtő, hogy a cukorbetegek között egyre több a fiatal. Nagybecskereken például 180 inzulint használó 18 éven aluli cukorbeteg van. A nagybecskereki központnak három állandó dolgozója van, de a következő években újabb munkahelyek megnyitására is lesz igény.
A szaküzletben a betegek 20–30 százalékkal olcsóbban vásárolhatják meg mindazt, ami a kezelésükhöz szükséges (akár a csomagolásnál kisebb mennyiségben is), de nem feledkeznek meg a mozgássérült és a hátrányos szociális körülmények között élő cukorbetegekről sem. Szakorvosok közreműködésével pedig délutánonként tanácsokat adnak a betegeknek, hetente tartanak előadásokat, bemutatják a megfelelő ételek előkészítésének módját, a cukorbetegek számára szükséges fizikai aktivitást, termékbemutatókat tartanak.
Dr. Csengeri Attila elmondta, hogy a nagybecskereki modell jónak mutatkozott, ezért a tartományi titkárság arra ösztökéli a helyi önkormányzatokat, hogy kövessék a példát. Ehhez készek anyagi támogatást nyújtani. Az önkormányzatoknak kellene biztosítani a helyiséget és biztosítani a szaküzlet munkájához szükséges pénz felét. Véleménye szerint az ilyen központok megnyitása minden nagyobb város, község, illetve önkormányzat érdeke is egyben.