2024. július 16., kedd

Ott kell lennünk, ahol a dolgok történnek

Egeresi Sándor: A VMSZ továbbra is a vajdasági magyarság szemszögéből legfontosabb titkárságokat irányítja

(Fotó: Ótos András)

A múlt héten a szerbiai kormány jóváhagyását adta, hogy Vajdaság megnyissa brüsszeli irodáját, emellett küszöbön áll a tartományi kormány átalakítása is. Ezekről a kérdésekről beszélgettünk Egeresi Sándorral, a Tartományi Képviselőház elnökével. Mivel az iroda megnyitására a tartománynak elég hosszú ideig kellett várnia, ezért felmerült a kérdés, behozhatja-e Vajdaság az időbeli lemaradását.

– A késedelem nem hozott hasznot Vajdaságnak, s a mindennapos halogatás is egyre több kockázatot hordoz magában, hiszen nem tudunk hozzáférni azokhoz az európai alapokhoz, amelyek eszközeire nagy szükségünk lenne. A brüsszeli irodát Predrag Novikov, a tartományi Európai Ügyek Alap igazgatója vezeti majd, ő épp most utazott Brüsszelbe a felmerülő ügyeket intézni. Nekem az az elvárásom az irodával szemben, hogy ott képzett, hozzáértő emberek dolgozzanak és éljenek azzal a lehetőséggel, amit Brüsszel kínál. Gondolok itt a lobbizásra, a gazdasági érdekek képviseletére, a politikai célok és a kulturális értékek közvetítésére, a kapcsolatrendszer építésére, és természetesen a pénzek ideirányítására. Ott leszünk az információk közelében, ahol a dolgok történnek, most már csak élni kell a lehetőséggel.

Hányan dolgoznak majd a brüsszeli irodában?

– Az irodavezető mellett még két személy fog ott dolgozni. Egyikük koordinálja majd a munkát, a másik személy pedig tanácsosi vagy szakmunkatársi tisztséget tölt be az igazgató mellett.

Volt-e koalíciós egyeztetés arról, mely pártból kerülhet oda valaki?

– Ezt a kérdést lehetőleg nem pártfüggően kellene kezelni, inkább Vajdaság érdekét kell figyelembe venni. Rátermett, fiatal, képzett káderekre van szükségünk, akik értenek az európai uniós kérdésekhez és hatékonyan kezükbe tudják venni a dolgok irányítását. Az Európai Ügyek Alapon belül fogjuk megoldani a kérdést, még nem derült ki konkrétan, hogy kik lesznek a kiválasztott személyek. De az biztos, hogy ott rengeteg munka lesz, így csakis nagy munkabírású személy jöhet szóba.

Tulajdonképpen hogy néz majd ki a munka Vajdaság brüsszeli irodájában?

– Lobbizásból, kapcsolatteremtésből áll a mindennapi teendőjük az ott dolgozóknak, a zárt ajtókon is be kell jutniuk, hogy képviseljék az érdekeinket, legfőképp a gazdaságit, de ugyanígy a politikai és a kulturális érdekeket is. Ha Szerbia aláírja a csatlakozási szerződést, megnyílnak előttünk az előcsatlakozási alapok, ettől kezdve a feladatok is megsokszorozódnak. Sok barátunk van Brüsszelben, így a partneri és társrégiók közvetítésére is számíthatunk. Most éppen azon fáradozunk, hogy létrehozzunk egy Vajdasági Baráti Kör elnevezésű szervezetet, ahol tömörítjük mindazokat, akik Vajdaság érdekeinek előmozdítását magukra vállalják. Gondolok itt a számos régióra, amelyek mind-mind közel állnak hozzánk.

A Duna Eurorégió létrehozásának gondolata 2005 szeptemberében fogant meg. Mit lehet tenni annak érdekében, hogy ennek az elképzelésnek a megvalósítására ne kelljen olyan sokat várni, mint a brüsszeli irodára?

– Mivel a német barátaink határozottan felkarolták a Duna Eurorégió megteremtésének gondolatát, így ez a folyamat elég gyorsan zajlott. Ma már ott tartunk, hogy a Duna-stratégia tavaly decemberben összeállt és idén júniusban elfogadásra kerül. Ez azt bizonyítja, hogy nincs már mire várni, hamarosan létrejön a Duna Eurorégió. Mi már ennek szellemében a közelmúltban tanulmányi látogatást szerveztünk a vajdasági polgármestereknek Ulmba, hogy a szennyvízelvezetés németországi technológiáját megtekinthessék és német barátaink tapasztalatait hasznosíthassák.

A tartományi parlament jövő heti ülésének napirendjén szerepel majd a kormány átalakítása. Megszületett a megállapodás, kinek milyen tárca jut, okozhat-e ez feszültséget a parlamenti ülésen?

– A koalíción belül nincs semmilyen feszültség, az egyeztetések során mindenki érdekét figyelembe vették. A kormányátalakítástól nem várok csodát, de abban azért bízok, hogy a csökkentett létszámú tárcák határozottabban látják majd el a feladatkörüket. Legjobb esetben is még egy évig működik majd a kormány és a parlament ebben az összetételben. A parlamenti vita során az ellenzék bizonyára bírálni fogja az eddigi titkárságok munkáját és az átalakított titkárságok káderfelépítését, de hát az ellenzéknek ez a dolga, ezt én nem nevezném feszültségnek.

Meglátása szerint a VMSZ vesztesként kerül ki a kormány átalakításából?

– Úgy vélem, hogy a VMSZ, amely a hatalmi koalíció legstabilabb partnere volt eddig, s ezután is az kíván lenni, nem fog vesztesként kikerülni a kormányátalakításból. Hiszen azzal, hogy az oktatási titkárságot a jogalkotási, közigazgatási és kisebbségügyi titkársággal összevonják, a gazdasági titkárság pedig továbbra is megmarad önálló tárcaként, a VMSZ pozíciója nem gyengül. Továbbra is azokat a tárcákat irányíthatja, amelyeket eddig is magáénak tudhatott. Annyi történik csupán, hogy az egyik titkárból helyettes lesz, miután egyesítik az adott tárcát egy másik eddig is általunk irányított titkársággal. Tehát a VMSZ továbbra is a vajdasági magyarság szemszögéből legfontosabb titkárságokat irányíthatja majd.