2024. július 17., szerda

Dragan Marković Palma

PORTRÉ

Ha valaki négy évvel ezelőtt Boris Tadićnak azt mondta volna, hogy a közismerten populista, nacionalista Dragan Marković Palma, az Egységes Szerbia elnöke, Jagodina polgármestere lesz egyik jobbkeze az európai integráció során, minden bizonnyal beutaltatta volna a pszichiátriára, vagy legalábbis megkérte volna az illetőt, hogy ne ugrassa. Ha valaki kiejti Palma nevét, könnyen a hírhedt jagodinai zsiráf jut az eszébe, vagy Beethoven, akit a politikus meghívott volna magához, de emlékezetes marad Palma legutóbbi aranyköpése is, amikor politikai ellenfeléről a neve előtti dr. cím miatt azt hitte, hogy orvos, miközben beszélgetőtársa a gazdasági tudományok doktora volt. Palma azonban nem csak a beszólásairól ismert, sokan bűnözőként emlegetik, míg szinte ugyanannyian szentként.

Kétségkívül érdemei közé kell sorolni Jagodina felvirágoztatását, vagy inkább felfejlesztését. Jagodina község elnökének posztját 2004-től 2008-ig töltötte be, amikor is az megkapta a városi státust, aminek következtében ő lett a város első polgármestere. A kisváros ma állatkerttel, vízi élményparkkal, viaszpanoptikummal – amely leginkább arról híres, hogy alig akad valaki, aki saját magára hasonlítana –, a görög tengerparton pedig egy 5 hektáros területtel rendelkezik, polgármestere külföldi befektetőket hív a város ipari parkjába, miközben a gazdasági helyzetre tekintettel a városi tanács mindenkit mentesített a termőföldek és erdők utáni adó és a vagyonadó fizetésének kötelezettsége alól. Emellett egyedi szociális juttatásokkal édesgeti magához a polgárokat. Hat éve egyszeri 200 eurós gyermekszülési támogatást oszt ki, ugyanakkor havi 200 eurós támogatás jár minden harmadik, negyedik, vagy következő gyermek után a gyermek nagykorúságáig! A népszaporulat megemelése érdekében párkereső partikat szervezett ötnapos görögországi pihenéssel 38 év fölötti nőtlen jagodinai férfiaknak és férjezetlen nőknek, amennyiben pedig az utazók ezután házasságot is kötöttek, 3000 eurót adott a párnak, azzal a kitétellel, hogy legalább 5 évig házasságban kell élniük és legalább egy gyermeket kell nemzeniük, ellenkező esetben kamatostul kötelesek visszafizetni a nászajándékot. A várossal szembeni elhivatottságát bizonyítja, hogy Bajorországból 210 fejőstehenet vásárolt, amelyeket sorsolással osztott ki a jagodinai parasztok között. Az ehhez hasonló történeteket helyszűke miatt lehetetlen felsorolni, de az elmondottakból is látható, hogy Palma az egyszerű emberek nyelvén beszél az egyszerű emberekhez.
Dragan Marković 1960. május 2-án született Končarevóban (jelenleg is ott él, házas, két gyermek apja és két unoka nagyapja), a gazdasági középiskolában érettségizett. Egy interjúban megjegyezte, hogy bár tovább szeretett volna tanulni, édesapja inkább hitt a kétkezi munkában, mint az oktatásban, továbbá tanulmányai miatt apja magára maradt volna az üzletben. Jelenleg magánvállalkozó és a Palma nevű vállalat tulajdonosa, amely kereskedelemmel és szállítással foglalkozik, 1995-ben pedig elnyerte a legjobb magánvállalkozó és menedzser címet. Szintén tulajdonosa a Palma plus televíziónak (Szerbia háromnegyedét lefedi az esztrádművészetet népszerűsítő adó), saját kick-box klubja van Palma tigrisei néven és Harmadik gyermek név alatt egy alapítványt hozott létre.
Karrierjét édesapjával téglát égetve kezdte, majd később lakodalmakhoz adott bérbe sátrakat. Hamarosan tehergépkocsit vásárolt és szénhordással, majd kereskedelemmel foglalkozott. Egyesek szerint meggazdagodását kétes szénüzleteknek köszönheti, ugyanis aprópénzért megvette a bányából a szenet, majd többszörös áron továbbadta például a Jugoszláv Hadseregnek – ekkor fűzte szoros barátság Željko Ražnatović Arkanhoz. Emellett több jagodinai vállalat (például a Resava) privatizáció során történt tönkretételével hozzák összefüggésbe. Az elemzők szerint a városban csődbe jutott vállalatok mindegyike tovább tudott volna üzletelni. Összefüggésbe hozzák továbbá Milan Pantić újságíró halálával is, akit egy jagodinai sörfőzdével – igazgatója Palma jó barátja volt – kapcsolatos tényfeltáró munka során öltek meg, valamint nem rejti véleményét véka alá az LGTB populációval kapcsolatban, a homoszexualitást betegségnek nevezi, amiért a meleg jogvédők pert is nyertek ellene. A köztársasági parlamentben hajlamos ellentmondani önmagának és elfelejteni ígéreteit, a NATO-csatlakozást egyszer szükségesnek, máskor feleslegesnek tartja. A Wikileaks kiszivárogtatása szerint az amerikai diplomácia Palmát zsarnoknak nevezte, aki Jagodina populista kiskirálya, s a szó szoros értelmében lekenyerezi a szavazókat népjóléti kedvezményekkel. A jellemzés végkövetkeztetése az, hogy noha önmagát oroszellenes és Amerika-barát politikusnak tünteti fel, a „kopasz kick-boxoló” számos elszólása cáfolja ezt.
Politikával 1993-ban kezdett el foglalkozni, amikor Arkannal és Borislav Pelevićtyel közösen megalapította a Szerb Egységpártot, az 1996-os választások után a párt egyetlen jagodinai képviselője, majd 1998-tól a párt alelnöke lett. Itt érdemes megemlíteni, hogy Arkan későbbi feleségével, Svetlana Ceca Veličkovićtyal 1989-ben ismerkedett meg egy jagodinai vásár során, ahol egy kávézósátrat üzemeltetett. A párt a 2000-es választások során elvi különbségek miatt nem volt hajlandó a demokratikus ellenzékkel (DOS) koalícióba lépni, így Palma ellenzékiként pártja színeiben köztársasági képviselő lett a parlamentben. A parlamentbe jutása után Pelevićtyel többször nézeteltérésbe került, mígnem 2003-ban kilépett a Szerb Egységpártból és a következő évben megalapította az Egységes Szerbia pártot, amely abszolút győzelmet arat Jagodina és a Morava mente körzetben. A 2007-es választásokon koalícióba lépett a Szerbiai Demokrata Párttal és az Új Szerbiával és két képviselői helyet mondhatott magáénak. A 2008-as választásokon, annak ellenére, hogy kijelentette, semmi áron sem lép koalícióra Boris Tadićtyal, a választások után mégis megtette, így a hatalmi koalíció része lett. Hogy mi lesz a következő választásokon, még nem tudni, de emlékezzünk vissza Palma négy évvel ezelőtti elszólására: „Bizony a harcos patriotizmust nem lehet üzemanyagtartályokba tölteni.” Vajon az EU-barátsággal is így van?