2024. július 18., csütörtök

Belgrád megközelíthetetlen

Csentán a rendőrök lezárták a Temes-hidat, pénteken kétszáz traktor és megannyi kamion meg személygépkocsi vesztegelt, a sorok pedig egyre hosszabbak
Biciklin azért messze van Belgrád (fotó: Ótos András)


Kétszáz traktor és még ennyi kamion és személygépkocsi vesztegel csütörtök este óta, a Belgrádtól mintegy 40 km-re fekvő Csentán, miután a rendőrök lezárták a forgalmat a Temesen átívelő hídon, hogy megakadályozzák a Belgrád felé igyekvő gazdák továbbhaladását. A sorok egyre hosszabbak, mivel a gazdák további traktorok érkezését várják, de a kamionok száma sem csökken, csak kevesen fordulnak vissza. A településen rendkívüli állapotok vannak, amit a helybéliek türelemmel kezelnek. Legalábbis pénteken délután ezt tapasztaltuk a helyszínen. Ehhez nyilván az is hozzájárult, hogy a gazdák is próbálnak megértők lenni: például nem indítják be éjszaka a traktorokat (hogy melegedhessenek), mert nem akarják zavarni a helybélieket. A gazdák a csütörtöki hűvös éjszaka után már a következőre készülnek, és a jelekből ítélve többnapos ittlétre is készek. Figyelemmel kísérik a Belgrádból érkező híreket, és ha péntek estig nem történik megegyezés, akkor nyilván számukra a jövő hét is itt kezdődik majd. Incidens eddig nem történt, eltekintve a péntek délutáni esettől, amikor is egy inkubátorban levő csecsemőt szállító, Belgrád irányába igyekvő mentőautónak vissza kellett fordulnia. A kamionosok nem engedték a járművet áthaladni. A környékbeliek mellékutcákon, gyalogosan vagy kerékpáron közlekednek: Belgrád viszont megközelíthetetlen, mivel a főváros felé vezető utakon minden híd le van zárva (kivéve a Beškait).

A híd lezárása után a személygépkocsik egy ideig még közlekedhettek, ezt azonban megelégeltek a veszteglő kamionosok, akik aztán keresztbe fordították a járműveiket: mert ha zárlat van – akkor legyen zárlat! Tegnap délután azt tapasztalhattuk, hogy a traktorok az út szélén vesztegelnek, vagyis nem akadályozzák a forgalmat. Nem úgy a rendőrök, akik a Temes-hídon nem engednek át szinte senkit, meg a kamionosok, akik százméterenként keresztbe fordították a járgányukat. Egy tájékozatlan, arra járó akár azt gondolhatja, hogy valójában a rendőrök és a kamionosok akciójáról van szó, a traktorok pedig járulékos szenvedői az esetnek.

A gazdák elsősorban a 2010-es agrártámogatási rendelet betartását követelik, mert szerintük elfogadhatatlan, hogy a támogatások az átadott termények mennyisége alapján kerüljenek kiosztásra. Ennek egyik következménye pedig az, hogy máris csökkentek a felvásárlási árak. Ugyanakkor a jószágtenyésztőknek nem jut semmilyen támogatás. De elégedetlenek Dušan Petrović mezőgazdasági miniszter viszonyulásával is.

Csentán vesztegel a kanizsai közég 12 termelője is, akikhez tegnap este még tízen csatlakoztak. A bácskai gazdák nyilván nem gondolták, hogy majd egy bánáti településen, több száz km-re otthonaiktól töltik március utolsó napjait. A tiltakozó termelők többségét érinti a támogatási rendszer megváltoztatása, de köztük van a horgosi Túrú Gábor, aki kertészkedik, de szolidaritásból vállalta a belgrádi utat, amely Csentáig tartott. Borsos Csaba bízik abban, hogy megegyeznek a minisztériummal, de ha kell, akkor egy hétig is az úton maradnak, még akkor is, ha nem könnyű a hűvös éjjeleken a traktor fülkéjében aludni. Akkor is, ha emiatt valamivel később kerül majd a mag a földbe. Körmöci Ernő emlékeztet, hogy a termelőknek minden évben így kell kiharcolni a jogaikat. A gazdáknak megígérnek mindent, aztán sorozatosan faragnak le belőle. Pedig volna nekik jobb dolguk is ahelyett, hogy az úton „kellemetlenkedjenek”, ezt nem a jókedvükből teszik. Remete László reméli, hogy a tiltakozás eredménnyel jár majd, és megkapják a földalapú támogatást, akár csak az előző években. Mert ha nem így marad, akkor az alacsonyabb felvásárlási árakkal kijátsszák a termelőket.

Az idő múltával egyre többen gazda indul útra, és jelenik meg az útlezárásos pontokon, miközben a tárgyalást a status quo jellemzi, vagyis a helyzet változatlan, a hatalom továbbra is a saját elképzelése mellett érvel – jelentette ki lapunknak Kiss Árpád, a szabadkai parasztegyesület elnöke. Annak ellenére, hogy a gazdák nem kívánják a polgárokat sanyargatni, a „kemény” rendőrségi közbeavatkozásnak köszönhetően Vajdaság-szerte több helyen mégis útblokádra került sor – többek között Újvidéknél, Pancsovánál, a horvát országhatár közelében –, míg a szabadkai körzetben a gazdák még az enyhébb tiltakozási módszert alkalmazzák, például Kelebiánál még csak az út mentén állnak – nyilatkozta a parasztegyesület elnöke.

– Ettől függetlenül nagy esély van arra nézve, hogy a későbbiekben mégis lezárják a kelebiai határ felé vezető utat – mondta Kiss Árpád.