A Vajdasági Független Újságírói Egyesület által szervezett – A vajdasági gazdaság versenyképessége elnevezésű – kétnapos tanácskozás egyik témája az európai uniós tagság hozadéka volt. Vajon milyen haszonnal és mekkora kiadással, avagy áldozattal jár ez a vajdasági lakosság részéről? – erre a kérdésre próbáltak választ adni a Belgrádból meghívott vendégek: Ognjen Miri ć mgr. , a szerb kormány európai integrációs irodájának helyettese és munkatársa, Vladimir Međak mgr. tanácsos, valamint dr. Vladimir Medovi ć , a FIMEK gazdasági és menedzserképző belgrádi magánegyetem professzora. Az irodavezető-helyettes nyomban a pozitívumokra mutatott rá: A csatlakozási folyamat kezdetével minden évben 2 millió eurót kap Szerbia különböző projektumok által az Európai Uniótól, noha eddig is volt már erre példa, hiszen 2007-től 2010-ig 630 millió euró jutott el hozzánk különböző európai projektumoknak köszönhetően. Állítása szerint Vajdaság sokkal kedvezőbb helyzetben van, mint Szerbia más régiói, mert két európai uniós ország is a közvetlen szomszédságunkban található, és így bőven adódik alkalom határon átívelő projektumpályázati lehetőségekre. Ezzel becslése szerint Vajdaság már eddig is élt, de szerinte a jövőben még nagyobb hangsúlyt kell helyezni például a régiófejlesztési, az önkormányzatok és az elmaradt vidékek fellendítését célzó pályázatokra.
Miután a héten felröppent a hír, hogy még az idén decemberben sor kerülhet a csatlakozási dokumentumok aláírására, Ognjen Mirić kifejtette nézetét: Egyáltalán nem elképzelhetetlen, minden azon múlik, hogy milyen ütemben tudja az ország teljesíteni az igazságszolgáltatás reformja és a törvényalkotás terén támasztott feltételeket, avagy októberig sikerül-e az előirányzott jogszabálycsomagot elfogadnia a parlamentnek és a határidő lejártáig az igazságügy reformját véghezvinni. Ezek a belső tényezők, amelyeket teljesíteni kell. Kívülről pedig követelik tőlünk az együttműködést a hágai törvényszékkel, ennek szintén eleget kell tennünk ahhoz, hogy decemberben az okmány aláírói legyünk. Szerinte a különböző kérdőívek, okmányok, kérvények és dokumentumok kitöltése nem okoz különösebb gondot. Ezt legfeljebb 45 nap alatt el lehet készíteni.
Vladimir Međak sorolta a sok előnyt, ami az európai uniós csatlakozásból származik. Szerinte az újságírók feladata lenne, hogy mindezt a lakossággal ismertessék, és ezzel együtt felkészítsék a polgárokat arra, hogy mi vár rájuk. Talán a kormánynak is jobban oda kellene figyelnie az Európai Unió népszerűsítésére, hogy ne a negatívumok rögződjenek a lakosságban. Szóval az európai uniós alapok közelebb kerülnek hozzánk a csatlakozás után. Egy asztalhoz ülhetnek le politikusaink a többi tagország képviselőivel, és dönthetnek Európát érintő stratégiai és gazdasági kérdésekről. Mindez biztosan hatással lesz majd Szerbia gazdaságára, hiszen az Európai Unió óriási befogadópiac, mivel félmilliárd ember tartozik ide. Nagyobb lehetőségünk lesz majd a megtermelt javakat értékesíteni, bekapcsolódni az uniós vérkeringésbe, és ezzel párhuzamosan az életszínvonalunk is emelkedni fog. Bizonyos előnyöket már eddig is tapasztalhattunk annak köszönhetően, hogy az ország készül a csatlakozásra, hiszen számos új intézmény jött létre, mint például az ombudsman vagy a korrupcióellenes ügynökség, esetleg a fogyasztóvédelmi szolgálat. Ezek mind a lakosság javát szolgálják. Arra szintén fel kell hívni a figyelmet, hogy áldozattal, kiadással is jár a csatlakozás, mert majd évente bizonyos összeget az Európai Unió költségvetésébe be kell fizetnie az országnak, és különböző illetékek és más kiadások is lesznek.
Ezt a szálat fűzte tovább dr. Vladimir Medović, és felhívta a figyelmet arra, hogy sokan attól tartanak: az EU-s csatlakozás után megszűnik a disznóvágás és a pálinkafőzés. Szerinte ettől nem kell félni, mert a fokozottabb ellenőrzés mindannyiunknak a javát fogja szolgálni. Az Európai Unióban nagyon szigorúan szabályozzák az élelmiszer-előállítást, -tárolást és -forgalmazást. Ezt nekünk is fel kell vállalnunk, s talán az átmeneti időszak kicsit szokatlan és nehéz lesz, de később szinte biztos, hogy belátjuk, megérte az áldozatot és a fáradozást.