A Tartományi Képviselőház kedden jóváhagyta a vajdasági kormány karcsúsítását, s ennek eredményeként 17 titkárságból 12 lett. Két korábbi titkárság összevonásával jött létre az oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkárság, amelynek Deli Andor a vezetője. A feladatkörök összeolvasztásáról a tárcavezető a következőket mondta el lapunknak:
– Nagyon intenzív három nap áll mögöttem, mert teljesen új területtel és új emberekkel kellett megismerkednem, hogy a mindennapos munkafeladatokat jobban átláthassam. A tárcámhoz kerülő oktatás összetett és felelősségteljes terület, amely eddig önállóan működő, fontos része volt a vajdasági kormánynak. A titkárság eddigi részlegének a munkáját nem fogja befolyásolni az, hogy az az oktatással bővült, mert teljesen önálló struktúrával működő részről van szó. Az összevonás után Jeges Zoltán titkárhelyettesként idekerült, és ez nagy segítséget jelent nekem az eligazodásban. A régi titkárságunkon létezett a nemzeti kisebbségekkel foglalkozó főosztály és a nemzeti tanácsokkal való együttműködést kezelő részleg is, most ez mind egy helyre összpontosul. Miután a nemzeti tanácsok szerepe egyre inkább megnövekedett az oktatási intézmények irányításában, szerintem ez a fajta összevonás a mi régi titkárságunkkal és az oktatási tárcával kimondottan a vajdasági magyarság előnyére válik.
Ahhoz, hogy a kormány karcsúsítása megtörténjen, a közigazgatási titkárságnak egy dokumentumot kellett elkészítenie, amelyből kiderül, hogy hatvan nap elteltével újabb változás várható.
– A közigazgatási titkárság feladata volt megfogalmazni a képviselőházi rendeletet, aminek köszönhetően megtörtént a tárcák összevonása. Ebben a rendeletben előirányoztuk, hogy hatvan napon belül el fogjuk készíteni a munkahelyi besorolásokról szóló új szabályzatot. Ha majd ez megszületik, akkor kezdődik igazából az összeszerveződés az összevont titkárságokon belül. Mindaddig átmeneti időszakban élünk, szinte mindenki a korábbi feladatkörét látja el, s a legtöbb esetben a régi felállásban tevékenykedik.
Hatvan nap elteltével a kormány jóváhagyja a munkaköri besorolást, s ezt követi a leépítés?
– A munkaköri besorozási szabályzat módosítása nélkül elképzelhetetlen bármiféle változás. Ha ez megtörténik, akkor gondolkodhatunk arról, hogy milyen irányban folytatódik tovább az átszervezés, és hogy az hoz-e magával létszámleépítést, személyi változást.
Az általános hozzáállás szerint van létszámfelesleg a tartományban?
– Még nagyon friss a helyzet. Néhány nap után nem tudok véleményt alkotni, de hozzáállás kérdése az egész. Egyesek szerint van, mások szerint viszont nincs. Ezért is helyes megoldás a hatvannapos határidő, amin belül elkészíthetjük az elemzést, felmérjük a káderállományt, a feladatok sokaságát, és majd egy optimális helyzetkép kialakulása után, az adott adatok birtokában alakíthatjuk és meghatározhatjuk a hivatalnokok számát.