2024. július 17., szerda

Nem ígértük el magunkat

Dragan Marković Palma: A szerbia politikai életben minden elképzelhető, még egy demokrata–haladó nagykoalíció is
(Fotó: Diósi Árpád)Karrierjét édesapjával téglát égetve kezdte, majd később lakodalmakhoz adott bérbe sátrakat, ma pedig Jagodina polgármestere, az Egységes Szerbia elnöke, mellesleg a hatalmi koalíció tagja. Dragan Marković Palma a szerbiai politikai élet egyik legellentmondásosabb alakja, négy évvel ezelőtt például az utolsó pillanatig azt hangoztatta, hogy nem lép koalícióra Boris Tadićtyal. Palma szombaton a Szerbiai Szocialista Párt, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártja és az Egységes Szerbia választási koalícióval Szabadkán kampányolt. Beszélgetésünk során a közelgő választásokról és kampányukról kérdeztük.

– Új munkahelyek teremtéséért, a fehér pestis legyőzéséért és a szociális igazságosságért szállunk síkra. Azokban az önkormányzatokban, amelyekben képviselőkkel rendelkezett, koalíciónk az elmúlt években nem csupán beszélt arról, hogy a fent felsoroltak fontosak számunkra, hanem eredményeket is mutatott. Ha Vajdaságról beszélünk, akkor számunkra minden polgár egyforma, tartozzon az akármelyik nemzeti közösséghez. Minden embernek segíteni szeretnénk Szerbiában, Vajdaságban egyaránt, hiszen a magyaroknak, a horvátoknak, a ruszinoknak ugyanolyan gondot jelent a népességfogyás, mint nekünk, szerbeknek. De, ha Szabadkán többséget szerzünk és polgármestert adunk, akkor 2012 júliusától 2013 júliusáig minden család, amelynek gyermeke születik 1200 eurót kap majd tőlünk, ingyenessé tesszük a diákok számára a városi közlekedést, az általános iskolák és középiskolák végzőseit pedig a város költségén küldjük majd tengerpartra nyaralni és segíteni fogunk minden olyan családnak is, amelynek legalább három gyermeke van, miközben az édesapa és az édesanya is munkanélküli. Számtalan polgár önhibáján kívül maradt munka nélkül, ezért őket fel kell karolnunk és a városi költségvetésből kell segítséget nyújtanunk. Amint látom, Szabadka sajnos nem használta ki kivételes földrajzi adottságát. Hiába van az autóút és Magyarország csupán egy karnyújtásnyira, az önkormányzat nem tett meg mindent a befektetők idecsábítására. Ez nem történhet meg, ha mi kerülünk hatalomra.

Az elmúlt négy év eredményeiből mit tud felmutatni Jagodina?

– Sportpályákat, művelődési házakat nyitottunk meg, olaszországi vállalat létesít gyárat nálunk, amelyben több mint 500 polgár kap majd munkát. Egy nap alatt hétezer turista, egy év alatt pedig 700 ezer szerbiai és európai turista fordul meg városunkban. Minden jel arra utal, hogy Jagodina érdekessé vált az emberek számára turisztikai központként, ugyanakkor sportközpontként is.

Milyen eredményeket várnak a választásoktól?

– Reményeim szerint május 6-án koalíciónk nagy számú voksot kap, az előzetes felmérések szerint 13,6 százalékos eredményt érünk el, de mi 15 százalékos eredményre számítunk, ugyanis koalíciónkra Vajdaságban kétszer többen szavaztak a rendkívüli helyhatósági választásokon, mint a 2008-as választásokon. Ez az eredmény arról árulkodik, hogy a polgárok elismertek minket, sőt az olyan településeken is jól szerepeltünk, ahol kisebbségi közösségek is élnek. Meggyőződésünk szerint Ivica Dačić elnökjelöltünk bejut az elnökválasztások második fordulójába, hiszen jelenleg ő a legjobb, legeredményesebb miniszter Szerbiában. A többi párt elnökjelöltjével szemben, ahol a pártok ajánlották az elnökjelöltet, esetünkben a polgárok ajánlották a belügyminisztert az államfői posztra.

Egyes elemzők szerint a választásokat követően megtörténhet, hogy a Demokrata Párt koalícióra lép a Szerb Haladó Párttal. Önök kivel lépnének koalícióra?

– A szerbiai politikai életben ma minden elképzelhető, még egy ilyen demokrata–haladó nagykoalíció is. Mi viszont senkinek sem ígértük oda magunkat. A választásokkor Szerbia polgárai döntik el kinek szavaznak bizalmat, és ennek alapján, azzal kezdeményezünk tárgyalásokat, aki elfogadja programunkat. Meggyőződésem szerint az előző kormányt alkotó pártok mellett újabb pártok is síkra szállnak, egy azonban biztos, a Szerbiai Szocialista Párt, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártja és az Egységes Szerbia által létrehozott koalíció nélkül senki sem tud majd kormányt alakítani.

Az elmúlt négy évet értékelve, mi zavarja Önt leginkább a szerbiai politikában?

– A szerbiai politikai életben az a legbosszantóbb, hogy a választások vesztesei, miközben tarol a válság, ahelyett hogy kihasználnák nemzetközi ismeretségüket – már amennyiben van nekik –, és befektetőket hívnának az országba, a hatalomra jutottak elleni harcba fektetik minden erejüket. Persze senki sem gondolta, hogy a gazdasági világválság Szerbiát is térdre kényszeríti, sőt 2008-ig mindenki tagadta, de nem szabad elcsüggednünk.

Az érdek-összeférhetetlenségről szóló jogszabály szerint egy parlamenti képviselő nem vállalhat más tisztséget. Sikeres választási eredmények esetében melyik tisztséget vállalná szívesebben: a parlamenti képviselőit vagy a polgármesterit?

– Május hatodika után majd elválik, hiszen köztársasági képviselőként és városi tanácstagként is indulok a választásokon. Véleményem szerint nem beszélhetünk érdek-összeférhetetlenségről, ha valaki csupán egy tisztségért kap fizetést. Az érdek-összeférhetetlenség kérdésével foglalkozó bizottságnak esetemben mélyebben át kell majd tanulmányoznia a jogszabályt, de mindenképpen tiszteletben fogom tartani döntésüket és a törvényes előírásokat.