A muzslyai Petőfi Sándor MME székházában hétfőn bemutatták Dimitrije Boarov: Vajdaság politikai története című kötetének magyar kiadását. Három évszázad politika- és eszmetörténetét mutatja be az olvasónak hézagpótló olvasmány alakjában, amelyre nemcsak most, a küszöbönálló választások miatt fontos odafigyelni. Akkor is, ha hiányoznak belőle az itteni magyar közösség zászlóvivői és kimaradt belőle a vármegyei rendszer politikai színterének a bemutatása – hangzott el a bemutatón.
– Miért is fontos nekünk Boarov könyve, s miért volt fontos magyar nyelven is megjelentetni? Mindenekelőtt azért, mert ehhez hasonló, átfogó, vajdasági tárgyú politikatörténeti munka ez idáig még nem jelent meg. Továbbá azért, mert megítélésünk szerint, jelentőségénél fogva a magyar olvasóközönség fokozott érdeklődésére is számíthat. Egyrészt átfogó jellege miatt, másrészt annak köszönhetően, hogy a vajdasági magyar politizálás is szerves része Vajdaság politikai történetének. Sőt, mi több, idén emlékezhetünk meg a vajdasági magyar politikai élet egyik fontos tömörülésének, a Magyar Párt megalakulásának 90. évfordulójáról – mondta Németh Ferenc, a Forum Könyvkiadó Intézet igazgatója, emlékeztetve, hogy a vajdasági magyar szavazópolgárok mindig pontosan tudták kire kell szavazniuk, ki a szavahihető, megbízható képviselőjük, aki kiáll érdekeikért. Meggyőződése szerint ez ma is így van.
Németh Zoltán, a Magyar Szó főszerkesztő-helyettese hiányolja, hogy a szerző nem foglalkozik a politikus és az újságíró közötti kapcsolattal, melyhez kapcsolódik az örök kérdés: létezik-e független újságírás. Mint mondta a politikusok „sajátos módon kedvelik az újságírókat”, vagyis ha szépet és jót írnak róluk, akkor minden rendben, ha viszont nem, akkor ellenséget látnak bennük. Saját tapasztalatairól beszélve elmondta, hogy különösebb konfliktusai politikusokkal nem voltak, a politikával annál inkább.
Hallai Zoltán történész jelentősnek tartja a kötetet, amely az első összefoglalója a szűkebb tájegységünk politikai vonatkozású történéseinek, amelyek minket, magyarokat is érintenek. De a szórványban élők számára még fontosabb az összefogás, a nemzethez való tartozás, ellenállni a beolvadásnak. Ezért élni kell a lehetőséggel, május 6-án el kell menni szavazni, azokra, akik tettek és tesznek a magyarság érdekében. Május 7-én nem lesz pótvizsga.