2024. július 17., szerda

Tambura nélkül Vajdaságért

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga szerint már 20 éve kísérlik meg elhallgattatni pártjukat

A szabadkai Népkörben tartott kampányestet a Vajdasági Szociáldemokrata Liga. A rendezvényen részt vett a párt vezetősége, beszédet mondott Nenad Čanak, a párt elnöke, Bojan Kostreš, a párt alelnöke, Maja Sedlarević és Branislav Bogaroški, a párt végrehajtó bizottságának alelnökei, valamint Dušan Jakovljev, a párt politikai tanácsának elnöke.

Szerbia egy olyan centralizált ország, ahol csak Belgrád és vidék létezik, ahol Vajdaság fejletlen régióvá vált – szögezte le Nenad Čanak, majd hozzátette, ugyanilyen fejletlen része az országnak Šumadija, Délkelet- Szerbia, Nyugat-Szerbia és Sandžak. Az egyedüli fejlett országrész Belgrád, ahol egykor 180 ezer ipari munkás dolgozott, ma meg csupán 5 ezer, jegyezte meg a VSZL elnöke és rákérdezett, vajon miből él és fejlődik a főváros. Nemtetszésének adott hangot, hogy Vajdaság Belgrád fejőstehene, valamint, hogy csupán Niš és Kragujevac után nyithatott képviseletet Brüsszelben, ezt is csak azért, mert bármibe kezd bele elsőként a tartomány az országban, Belgrádnak az gyanús lesz.
– Kampányfilmet forgattunk, amelyben feltettük a kérdést, hogy mi történt a vajdasági Naftagasszal, amit Milošević ellopott tőlünk, átkeresztelte NIS-re, majd a szerb kormány eladta az oroszoknak. Megtiltották, hogy erről beszéljünk, mert sértő. Jó. Készítettem egy másik kampányklipet, amelyben a tizenhárom éves fiammal a generációk közötti hídra utaltunk. Betiltották, mert tilos gyerekeket szerepeltetni politikai kampányban. Végül elkészítettünk egy új kampányklipet, amelyben tamburán eljátszom a Mlada Vojvođanka című partizán antifasiszta dalt, persze szöveg nélkül. Most pedig, amíg Önök között ültünk, üzenetet kaptam, hogy feljelentettek minket a Köztársasági Műsorszórási Ügynökségnél, hogy háborúra és gyűlöletre uszítunk. Meddig tűrjük, hogy játszanak velünk, miközben a Szerbiai Egyesült Régiók 10 millió eurót költött tv-klipekre és különböző reklámokra? Honnan van ennyi pénzük? Ebből az összegből több ezer polgár kaphatna munkát – vetette fel a VSZL elnöke, aki szerint a választási kampány mostanára az amerikai és az izraeli választási tanácsadók harcává nőtte ki magát.
Szavai szerint a tartományt a sokszínűség teszi egyedivé, és aki nem érti meg, hogy a különböző nyelvek, nemztek és közösségek mennyire fontosak a vajdaságiak önazonossága szempontjából, veszélybe sodorja azt a gazdagságot, amelyet Vajdaságnak neveznek.
Bojan Kostreš, a párt alelnöke szerint Vajdaság ereje a különbözőségben rejlik.
– Különbözünk nyelvünkben, kultúránkban, közösségünkben, azonban ebben rejlik minden lehetőségünk, amit kötelességünk kihasználni. Vajdaságban élünk, így Belgrádban és Budapesten sincs főnökünk. Nem oszthatjuk fel az embereket nemzetiségük és hitük alapján, jóra és rosszra – hangsúlyozta a párt alelnöke.
Kiemelte, elfogadhatatlan, hogy Vajdaságnak csupán az állami költségvetés 7 százaléka jár, miközben a tartomány az ország lakosságának negyedét adja, majd sérelmét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a B92 televízió nem engedte meg a pártnak, hogy kijelölje a személyt, aki képviselte volna őket a televízió választási műsorában, majd hozzátette, hogy Szerbiában már 20 éve igyekeznek elhallgattatni a VSZL-t.
– Nem mondhattuk meg ki beszéljen a pártunk nevében és ha már így van, nem kívánunk többet szerepelni műsoraikban – mondta Kostreš.
Dušan Jakovljev, a tartományi parlament alelnöke többek között arról beszélt, hogy meg kell változtatni Szerbia alkotmányát, hogy Vajdaság törvényhozó, végrehajtói és bírói hatalmat kaphasson, Maja Sedlarević a tartományi statisztikai hivatal megalapításának szükségességét emelte ki, Branislav Bogaroški pedig leszögezte, ha kell, harmincadszor is kérni fogják, hogy a NIS privatizációja napirendre kerüljön a Szerbiai Képviselőházban.