2024. július 17., szerda

Kommunikációs hiba

A mezőgazdasági miniszter kisebb huzavona után asztalhoz ült a tiltakozók képviselőivel

Útlezárás Törökkanizsánál (Fotó: Gergely József)

Az elégedetlenkedő gazdák tovább folytatják szerdán megkezdett útlezárásos tiltakozásukat. Dušan Petrović mezőgazdasági miniszter csütörtök délután 5 órára magához hívatta a sztrájk szervezőit, azonban a beígért tárgyalás helyett a földműveseket csupán megvárakoztatta. Később a gazdák a miniszter sajtótájékoztatója során csaptak le rá.

A gazdák Vajdaság és Szerbia különböző pontjain csütörtökön is folytatták útzárlatos tiltakozásukat. Néhány ponton szerdán éjjel visszavonultak munkagépeikkel, azonban csütörtökön kora reggel újra zárlat alá vonták az utakat. A blokádpontokon továbbra is változó időközönként engedik át a személygépkocsikat, a mentősök, a rendőrök és a hadsereg zavartalanul közlekedhet. Ha valaki útnak indul, az illetékesek azt javasolják, hogy előtte mindenképpen érdeklődjön a Szerbiai Autós-motoros Szövetségnél (AMSS), hogy az adott időben hol van útblokád, és hogy milyen időközönként engedik át a közlekedni kívánókat. A polgárok beszámolója szerint a legcélravezetőbb minden egész órában odaérni az útzárlatokhoz, ugyanis a legtöbb helyen a tüntetők ekkor engedik át az összetorlódott személygépkocsikat. A tiltakozó gazdák kitartanak elhatározásuk mellett, vagyis addig folytatják a nyomásgyakorlást, amíg a szerb kormány nem mutat együttműködési hajlandóságot a sztrájkolókkal.

– A mezőgazdasági miniszter tegnap öt órára behivatott bennünket a minisztériumba, de beígért tárgyalás helyett egy órányit várakozhattunk a minisztérium bejáratánál, ugyanis mégsem fogadott minket – nyilatkozta a Magyar Szónak Miroslav Ivković, a Szabadkai Földművesek Egyesületének elnöke.

Szavai szerint a tüntetők között többen szorgalmazzák a tüntetés radikalizálását, egyesek traktoraikkal Belgrádba indulnának. Mint megjegyezte, a tüntetést követeléseik teljesítéséig folytatják, vagy addig, amíg a gazdák az úton tudnak maradni.

A meghiúsult megbeszélés tényét Dušan Petrović mezőgazdasági miniszter is megerősítette, kiemelve, hogy valóban meghívta a tüntetők képviselőit és a hektáronkénti szubvencionálás folytatásának lehetőségén kívül bármiről hajlandó lett volna tárgyalni, még az új agrárpolitikai intézkedésekről is. Szavai szerint kommunikációs félreértés miatt nem került sor a tárgyalásra. A belgrádi sajtó szerint a gazdák azelőtt hagyták el a minisztérium épületét, hogy Petrović fogadni tudta volna őket.

Később mégis sor került a gazdák és a mezőgazdasági miniszter közötti tárgyalásra, ugyanis az elmaradt tárgyalásról szóló miniszteri sajtótájékoztatón a gazdák is részt vettek, így a miniszter este végül mégis fogadta a tiltakozók képviselőit. A tárgyalás eredményei egyenlőre nem ismertek.

A tiltakozó gazdák követeléseivel kapcsolatban a mezőgazdasági miniszter a tárgyalás előtt azt nyilatkozta, hogy a jelen pillanatban már nem lehet megváltoztatni az agrárpolitikát, hiszen azzal hatályon kívül kellene helyezni több rendeletet és vissza kellene szolgáltatni a már kifizetett agrártámogatásokat.

– A tüntetők követeléseinek teljesítésével az a mintegy 250 ezernyi gazdaság járna rosszul, amelyek már kihasználták az üzemanyag kuponokat, ugyanis vissza kellene fizetniük a kapott összeget. Hasonlóan járna a miniszter szerint az a 170 ezer gazdaság is, amelynek szerdán fizetett ki az állam a 2 milliárd dináros előleget a tavaszi vetésre – magyarázta a mezőgazdasági miniszter.

Petrović emellett elveti annak a lehetőségét is, hogy párhuzamos támogatási rendszert vezessen be a kormány (mennyiségalapút és területalapút), ugyanis szerinte az ilyen rendszerben történő visszaélésekkel nem tudna megbirkózni az állam.

Mint ismeretes, a gazdák a márciusi követeléseik mellett állnak ki, amelyben a terménymennyiség-alapú támogatási rendszer helyett a hektáronkénti szubvencionálás folytatását követelik, továbbá a 2011-ben megszavazott, 2011 és 2013 közötti időszakra vonatkozó vidékfejlesztési nemzeti stratégia teljesítése és az üzemanyagkuponok kiosztására megszabott határidő július elsejéig történő meghosszabbítása mellett szállnak síkra.

NEM ÉRTENEK EGYET A TÜNTETŐKKEL

A választási kampány alatti útlezárásos tüntetéssel a sztrájkoló gazdák nem fogják megoldani a fennálló problémát, csupán visszaélési lehetőséget adnak egyes pártoknak és rosszhiszemű egyéneknek – áll a tüntetést ellenző gazdaegyesületek közös közleményében. Kiemelik, hogy a legitim gazdaegyesületek többsége nem vett részt a jelenlegi tüntetés megszervezésében, amely nem a gazdák érdekvédelmét szorgalmazza, ugyanis egy egyszerű politikai érdekvédelmi harc.

A közleményt a Dél-bánáti Farmerek Egyesülete, az alibunári JUBANAGRO egyesület, a Tárcsói Parasztok Egyesülete, az užicei MIKER egyesület, a prijepoljei Arany Málna málnatermelők egyesülete, a mitrovicai Mezőgazdasági Termelők Uniója, a šabaci Szarvasmarha-tenyésztők Egyesülete, az óbecsei Állattenyésztők Egyesülete, a laćaraki Földművesek Társulása és a kaboli Öko Farmerek írták alá.

Megjegyzik, hogy a tüntető gazdákat nem támogatják a legitim gazdaegyesületek, és az egyes földművesek személyes indíttatással, zavaros követelésekkel vesznek részt abban a sztrájkban, amely csökkenti a földművesek tekintélyét és felbontja az együttes fellépés intézményét. A fent említett egyesületek egyébként több kormány általi agrárintézkedés kidolgozásában is részt vettek, és a tüntetéssel kapcsolatban leszögezik, hogy az útzárlatokkal nem az államra, hanem a kocsisorokban veszteglő polgárokra gyakorolnak nyomást.

FOLYTATÓDOTT A KÁOSZ

Annak ellenére, hogy szerdán szárnyra kelt a hír, hogy a gazdák feloldották az úttorlaszokat és hazavonultak, a tüntetők tegnap újabb, legfőként bánáti pontokon torlaszolták el az utakat. A Magyar Szó tudomása szerint országszerte mintegy 3 ezer traktor van úton, egyes pontokon kora este feloldják az úttorlaszokat, vannak olyan pontok, amelyeket feladtak a tüntetők, míg másutt éjszaka folyamán is tartják a blokádot. Pancsovát szinte teljesen lezárták a tüntetők, a zsablyai Tisza-hídon és Csentánál a Temesen átívelő hídon feloldották az útzárlatot, így tegnap már járható volt, Nagybecskerekről el lehetett jutni Belgrádba és Újvidékre is.

Vesna Martinović, Pancsova polgármestere a város lezárása miatt arra buzdította Pancsova polgárait és vállalatait, hogy követeljenek kártérítést a tüntetés szervezőitől.

– Óriási károkat szenvedünk az úttorlaszok miatt, a pancsovai személyszállító közvállalat például napi 1 millió dináros kárral számolhat és még nem vettük számításba az orvosi ellátásra szoruló személyeket – mondta a polgármester.

Arra kérte a tüntetőket, hogy biztosítsanak zavartalan áthaladást a gyógyszereket és a gyógyászati eszközöket szállító járműveknek, ugyanis az útzárlatok miatt akadozott a pancsovai kórház ellátása, valamint a helyi kommunális vállalat járműveit is engedjék át, hogy a dolgozók zavartalan vízellátást biztosíthassanak a 120 ezer lelket számláló városnak.