2024. november 25., hétfő

Csatornaépítés lakossági pénzből

Adán és Moholon a következő négy évben 86 kilométernyi szennyvízcsatorna építését tervezi a helyi önkormányzat – Októbertől megfizettetik a szennyvízkezelést

A bűzlő Budzsák-patakban cégek, közintézmények és háztartások engedik a szennyet

Az adai képviselő-testület a közelmúltban határozatot fogadott el a szennyvízhálózat befejezéséről és működtetéséről, illetve jóváhagyta azt az euróban megszabott árjegyzéket, amely alapján a háztartások és a cégek rácsatlakozhatnak a hálózatra. A következő nyolc évben a helyi önkormányzat vezette konzorcium Ada és Mohol egész területén 6,5 millió euróból, vagyis mintegy 700 millió dinárból fejezi be a szennyvízhálózatot. A meglévő hálózaton októberben megkezdődne a szennyvíz elvezetése, majd a megtisztítása után a Tiszába eresztése.

A beüzemelt moholi szennyvíztisztító telep

A helyi önkormányzat tervének megvalósításához adva van a moholi szennyvíztisztító telep, Adán és Moholon szinte a teljes gerincvezeték és 19 kilométernyi gyűjtővezeték. Ehhez további 86 kilométernyi gyűjtővezetéket kell kiépíteni, valamint a telekhatáron belül a bekötést is meg kell oldani a tisztítóaknával. A tervek szerint a beruházás megvalósítására az önkormányzat a községi költségvetésből évente 8–10 millió dinárt, az adai és a moholi helyi közösségek pedig együttesen 4-5 millió dinárt fordítana, s a csatornahálózatra költenék a háztartások és a cégek által befizetett csatlakozási díjat is. Ez az összeg 400 és 5000 euró között mozog, amit 96 havi részletben kell törleszteni.

Az adai önkormányzatban jól tudják, hogy ez a döntés népszerűtlen a lakosság körében a jelenlegi nehéz gazdasági helyzet és az általános pénztelenség miatt. Bilicki Zoltán adai polgármester magyarázatában elmondta: a választási programban azt vállalták, hogy Adán és Moholon kiépítik a szennyvízhálózatot. A kkt döntése biztosítja, hogy október 1-jén megkezdjék a munkálatokat, mivel szeptemberig a háztartásokkal és cégekkel megkötik a szerződést a rácsatlakozásról. Az érintettek szeptembertől megkezdik a csatlakozási díj törlesztését, melynek révén az önkormányzatnak októbertől lesz pénze a munkálatok megkezdésére. Mint mondta, ha kivárnák, hogy megalakuljon a kormány, és lehetőség nyíljon állami támogatás megszerzésére, akkor legalább egy évet csúsznának a beruházás megkezdésével. Bilicki Zoltán hozzátette: ezzel párhuzamosan pályázni fognak állami és külföldi támogatásért, és ha sikerrel járnak, az összegtől függően csökkenni fog a havi részletek száma. Bajával közösen májusban már beadtak egy IPA-pályázatot, s ha nyernek, akkor az adai község mintegy 400 000 eurós támogatást fog kapni a szennyvízhálózat kiépítésére.

– Adán és Moholon összesen 105 kilométernyi gyűjtővezetékre van szükség. Ebből mintegy 19 kilométernyi készült el, további 86 kilométernyi vezetéket kell megépítenünk – magyarázta Bilicki Zoltán. – Feltett szándékunk, hogy ezt a következő négy évben megcsináljuk, függetlenül attól, hogy a legkedvezőtlenebb forgatókönyv szerint a lakossági befizetések csak nyolc év alatt térülnek meg. Az előző periódusban megépült Moholon a szennyvíztisztító telep és a gerincvezeték szinte teljes egészében elkészült mindkét településen. Bár a gerincvezetékből egy rövid szakasz hiányzik, amelynek építésére és a hálózat tisztítására a Tartományi Nagyberuházási Alap biztosította a pénzt. A kivitelező cég azonban az építkezés helyett a vezeték tisztításával kezdte a munkát, hogy mielőbb használni tudjuk a hálózatot – közölte a polgármester.

Az Adán átfolyó Budzsák-patak tavasztól őszig elviselhetetlen bűzt áraszt a legálisan vagy illegálisan beleeresztett ipari és háztartási szenny miatt, megkeserítve ezzel a környék lakóinak életét. A csatornába engedett szennyvíz miatt hasonló gonddal küszködik Mohol lakosságának egy része is. A polgármester megjegyezte: emiatt is sürgető, hogy minkét településen megkezdődjön a rendezett szennyvízelvezetés.

– Ezeket a környezeti gondokat egyedül a szennyvízhálózat kiépítésével és üzemeltetésével tudjuk szanálni. Az adai Budzsák-patakkal kapcsolatban tudatnám a lakossággal, hogy a próbaüzemek után, a múlt héten norvég szakemberek érkeztek, akik beüzemelték a moholi szennyvíztisztító telepet, amely megkezdheti a rendes üzemet. Ezt az jelenti, hogy az a szenny, ami főként az ipari övezetből korábban a Budzsák-patakba került, a következő két hétben a szennyvíztisztítóba lesz vezetve. A szennyvízhálózatnak nagy szerepe lehet abban is, hogy a talajvíz szintjét lejjebb szorítsuk és elkerüljük a belvízkárokat. A lakosság az adai község területén évente mintegy egymillió köbméter vizet használ el, amelyet sajnos maga alá enged a talajba, növelve ezzel a talajvíz szintjét. Ha ez a vízmennyiség a szennyvízhálózatba kerülne, akkor már az első évben észrevehetően csökkenne a talajvíz szintje. Biztos vagyok benne, hogy hosszú távon megoldódnának a belvízgondok mindkét településen – közölte a polgármester.

A képviselő-testület által elfogadott árjegyzék szerint a háztartásoknak 400 és 800 euró közötti összegbe kerül majd a rákapcsolódás a szennycsatornára. Az összeget az érintettek szeptembertől kell fizetni 96 részletben, vagyis havi részletekben törlesztenek a következő nyolc esztendőben. A havi részletet a befizetés napján az euró és dinár közötti aktuális középárfolyam szerint számolják el, és dinárban kell befizetni az önkormányzatnak a kézbesített csekkeken. Az átlagos háztartások számára a csatlakozási díj 800 euró lesz, a szociálisan veszélyeztetett háztartásoknak pedig 400 euró dinár ellenértéke. A nyugdíjas háztartásoknál, ahol az összbevétel alacsonyabb a szerbiai átlagkeresetnél, a csatlakozási díj 480 euró lesz. Azoknak a nyugdíjas háztartásoknak, amelyeknek a jövedelme több, mint a köztársasági átlagkereset, ugyancsak 800 eurót kell fizetni. A háztartások esetében a havi díj a jelenlegi árfolyam szerint mintegy 450 és 1000 dinárt között alakul. Az összeg magasabb a vállalkozók számára: az alapdíj 1000 euró. A kisvállalatok esetében 2000 euró az alapdíj, a közepes cégek esetében 3500, a nagyvállalatok esetében legalább 5000 eurónak megfelelő dinárösszeg. A munkáltatóknak dolgozónként további 5 eurót kell fizetni.

Bilicki Zoltán reméli, hogy a lakosság minél nagyobb számban támogatja a kezdeményezést, és aláírják az önkormányzattal a szerződést a szennyvízhálózatra való csatlakozásról. A csatorna helyett a lakosság továbbra is használhatja az emésztőgödröket. A polgármester szerint azonban anyagilag rosszabbul járnak azok, akik az emésztő mellett döntenek, mivel emiatt különféle adófajták többszörösét kell befizetniük, valamint a létesítménynek meg kell felelnie az előírásoknak. Mint mondta, a csatlakozási díj euróban lett meghatározva, de amennyiben jelentősebb infláció lesz, akkor a lakosság érdekében a községi képviselő-testület változtatni fog az áron.

– A szerződés elkészítése folyamatban van. A három helyi közösségnek a napokban meg kell adnia azoknak az aktivistáknak a névsorát, akik ötnapos képzésen vesznek részt, majd július 16-ától felkeresik a háztartásokat a szerződéssel. Ők lesznek megbízva azzal, hogy aláírassák a szerződéseket az érdekeltekkel. A célunk az, hogy július 16-a és szeptember 1-je között mindenkivel aláírassuk a szerződést – mondta Bilicki Zoltán, majd hozzátette: az önkormányzat feladata lesz az utcákban a gyűjtővezetékek lefektetése, a telekhatáron belül a bekötés és a tisztítóakna kiépítése. A telektulajdonos kötelezettsége viszont rákötni a helyi hálózatot a tisztítóaknára. Miután a telken elkészült a tisztítóakna, hat hónapon belül a háztartásnak el kell kezdenie használni a szennyvízhálózatot. A felhasználók csatornahasználati szerződést kötnek a helyi Standard kommunális közvállalattal, amely megfizetteti a hálózat használatát az elfogyasztott ivóvíz mennyisége alapján. Az adai polgármester megjegyezte: a meglévő csatornahálózaton október 1-jétől szeretnék bevezetni ezt a szolgáltatást, az árjegyzéket pedig szeptemberi ülésén határozza meg a községi képviselő-testület. Októberig Adán és Moholon átvizsgálják a régi csatornákat, legalizálják az illegális csatornaszakaszokat, valamint kijavítják az esetleges meghibásodásokat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás