Ki az új gazda?
A Liberális Demokrata Párt parlamenti vizsgálóbizottság megalakítását kérte a Szerbiai Képviselőháztól, amely kivizsgálná a Politika novine i magazini belgrádi lapkiadó vállalat 50 százalékos részvénycsomagja eladásának körülményeit. Zoran Ostojić, az LDP tisztségviselője szerint érdekes, hogy a Politika másik résztulajdonosának, a szerb államnak az illetékesei még mindig nem nyilatkoztak érdemben arról, hogy az 50 százalék korábbi tulajdonosa, a német Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) kiadóvállalat, szinte egyik napról a másikra eladta részesedését a Moszkvában bejegyzett East Media Group vállalatnak.
– Hiszem, hogy a médiaszabadság új harcosai, Ivica Dačić, Tomislav Nikolić, Aleksandar Vučić és Mlađan Dinkić aggályoskodás nélkül elfogadják kérésünket a parlamenti vizsgálóbizottság megalakítására. Jovan Simić, Boris Tadić volt államfő volt tanácsadója korábban a Politika igazgatóbizottságának volt a tagja, most pedig a felügyelő bizottság tagja. Simić beleegyezése nélkül nem dönthettek az eladás tekintetében – részletezte Ostojić.
Dragan Bujošević, a Politika fő- és felelős szerkesztője a lapban megjelent kommentárjában szintén arról írt, hogy a közvéleménynek meg kellene tudnia a részvények eladásának a körülményeit.
– Véleményem szerint jó, ha ismeretes a különböző tájékoztatási eszközök tulajdonosainak a kiléte. Tudom, hogy a vonatkozó törvény nem kötelezi a médiumok tulajdonosait arra, hogy felfedjék kilétüket. Szerintem egyébként magánosítani kellene a Politikát. A tájékoztatási törvény értelmében az állam csak egyetlen lapkiadó vállalat tulajdonosa lehet. Ugyanezen törvény értelmében az állam nem lehet tulajdonosa napilapnak, rádió és televízióállomásnak. Az államnak már kilenc évvel ezelőtt el kellett volna adnia a Politika és a Večernje Novosti napilapok tulajdonosi részvényeit – fogalmazott írásában Bujošević.
Emlékeztetésképpen, a Politika lapkiadó vállalat részvényeinek 50 százaléka hétfőn minden bejelentés nélkül a WAZ kezéből a moszkvai East Media Group kezébe vándorolt át. A vételár állítólag 4,7 millió eurót tett ki.
A WAZ már két évvel ezelőtt bejelentette, hogy a kedvezőtlen üzletelési feltételek miatt kivonul Szerbiából. A német lapkiadó vállalat idén áprilisban a szerb államnak ajánlotta fel megvételre a részvények 50 százalékát. Az állam azonban nem mutatott érdeklődést a tranzakció iránt.
Az új résztulajdonossal kapcsolatban még Moszkvában sem tudtak sokat mondani, a vállalat üzleti és újságírói körökben is ismeretlen.
Az East Media Groupot 250 dollár alapítótőkével idén januárban jegyezték be Oroszországban. A vállalat tulajdonosa bizonyos Aleksandar Trbović, vezérigazgatója pedig Uroš Stefanović belgrádi ügyvéd, aki Miroslav Bogićević šabaci üzletember, a DP egyik legjelentősebb támogatójának a munkatársa. Stefanović már hosszabb ideje Moszkvában él és Bogićević egyik ott bejegyzett vállalatában eladási menedzser. Az EMG másik kulcsfigurája Milan Barišić, Bogićević moszkvai vállalatának az igazgatója. Maga Bogićević tagadja, hogy bármi köze lenne a Politika tulajdonosi részvényeinek a megvásárlásához.
Aleksandar Vučić, a Szerb Haladó Párt ügyvezető elnöke Boris Tadićot, a Demokrata Párt elnökét és Dušan Petrovićot, a DP alelnökét vádolta meg a titokzatos eladás lebonyolításával. Az SZHP ügyvezető elnöke vizsgálatot helyezett kilátásba.
– Az SZHP számára már ismeretesek a Politika eladása körülményeinek bizonyos részletei. Hamarosan az is kiderül, hogy Tadić és Petrović mellett a demokraták táborából ki vett részt az ügyletben. Meglátják, szerintem a Novostival hamarosan ugyanez fog történni és ugyanez a vállalat jelenik majd meg résztulajdonosként. Minden a DP vezetőségének utasítására történt. Az szintén érdekes, hogy Bogićević Farmakom nevű vállalata nagyjából 380 millió euróval tartozik különböző bankoknak. A Farmakom a DP befolyása alatt álló pénzintézetektől kapott hitelt. Az állami szervek az új összetételű kormány megalakulása után azonnal felül fogják vizsgálni az eddigi legnagyobb állami rablást – magyarázta Vučić.
Zorana Marković, a Korrupcióellenes Ügynökség igazgatója egyelőre nem lát olyan elemet a tulajdonosi részvények eladásának tekintetében, ami miatt az ügynökségnek felül kellene vizsgálnia az ügyet.