2024. július 17., szerda

A gazdaság fellendítése mindenre megoldás

Ivica Dačić: Vajdaság autonómiája nem Szerbia-ellenes, hanem Szerbiáért van

Bár a tegnapi köztársasági parlamenti ülés még délelőtt elkezdődött, a kormány megválasztása csak este hét óra előtt került napirendre. A képviselők ezt megelőzően a kormányról, a minisztériumokról és a Szerb Köztársaság biztonsági szolgálatai szabályozásának alapjairól szóló törvények módosításáról vitáztak. Ivica Dačićkormányalakító expozéjában a gazdaság és a mezőgazdaság erősítésének szükségszerűségére helyezte a hangsúlyt.

A kormány megválasztásához szükséges három törvény tekintetében a legtöbb vitát a minisztériumokról szóló törvény váltotta ki, amely egyik rendelkezésének értelmében az illetékes miniszter 45 nap eltelte után felülvizsgálhatja a hatáskörébe tartozó különböző állami intézményekben, szervekben dolgozó tisztviselők, valamint tisztségviselők munkáját, és ha úgy ítéli meg, akkor bárkit elbocsáthat. Ez persze azokra a hivatalnokokra és tisztségviselőkre is vonatkozik, akiket az előző összetételű kormány idejében neveztek ki bizonyos funkciók betöltésére.

Az ellenzék szerint a hatalmiak ezzel a módszerrel próbálják meg a hatalom minden szintjét feltölteni embereikkel.

Srđan Miković, a Demokrata Párt képviselője kifejtette, hogy a köztársasági parlament 2005-ben fogadta el a pillanatnyilag is hatályos állami hivatalnokokról szóló törvényt, amely pontosan részletezi, hogy milyen mércék alapján kell értékelni a hivatalnokok munkáját. Miković szerint a minisztériumokról szóló törvényben egy szó erejéig sem foglalkoznak az elbocsátáshoz vezethető okokkal, vagy azzal, hogy milyen elvárásoknak kell a hivatalnokoknak megfelelniük munkájuk megtartásához.

A demokrata pártbéli Gordana Čomićmegjegyezte: a kormány megválasztása utáni 45. napon már biztosan számíthatunk az elbocsátandó személyek listájára. A Liberális Demokrata Párt támogatta Miković és Čomić álláspontját és kijelentette: a pártalapon történő foglalkoztatás újabb hullámára számíthatunk.

A leghevesebb vita Aleksandar Vučić, a Szerb Haladó Párt ügyvezető elnöke, frakcióvezetője és Dragoljub Mićunović, a DP frakcióvezetője között alakult ki. Vučić kijelentette: pont azok sózzák most a pártalapon történő foglalkoztatással az agyunkat, akik idejében ez a jelenség határtalan méreteket öltött.

– Önök kívánják nekünk megmondani, hogy kinek hogyan kellene a jövőben viselkednie, amikor mondjuk minden egyes ügyészt párthovatartozás alapján választottak meg. Önök saját magukból indulnak ki, ezért vádolnak meg bennünket. A DP-nek vannak jó tisztségviselői és tisztviselői is, ezek az emberek értelemszerűen megtarthatják munkájukat – fejtette ki Vučić, majd a folytatásban leszögezte: az új hatalmat senki sem térítheti el a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harctól.

Erre reagálva Mićunović kijelentette: neki úgy tűnik, mintha Vučić egyeseket rémisztgetni kívánna a letartóztatás témájával.

– Itt egyetlen dologról van szó és erre kívánok reagálni. A szabadságot és a demokráciát fogom védeni. A világon sehol sem a végrehajtó hatalom hatáskörének a kiterjesztésével fejlesztik a demokráciát. Nem tűrjük az erőszakot és senki sem fog meggátolni bennünket abban, hogy kritizáljuk a kormányt. Nem félek a letartóztatástól, volt már szerencsém átélni – fogalmazott Mićunović.

Aleksandra Jerkov, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselője már a nap elején kijelentette: pártjuk nem fogja támogatni az új kormányt, mivel meg vannak róla győződve, hogy az nem lesz Vajdaság-barát. Mindent meg fognak semmisíteni, amit az előző kormánynak a hatalmat ellenőrző civil réteg kiépítésének tekintetében sikerült elérni, magyarázta Jerkov, hozzátéve: kedvezőtlen üzenete van annak is, hogy az utakkal két minisztérium is foglalkozni fog, míg az emberi és kisebbségi jogokkal egy sem.

A három jogszabály módosítását végül elfogadta a képviselőház és ezzel rátérhettek az új összetételű kormány megválasztására.

HANGSÚLY A GAZDASÁGON ÉS A KISBABÁKON

Még mielőtt Ivica Dačićkormányalakító felolvashatta volna expozéját, az ellenzéki Mićunović elégedetlenségét fejezte ki, amiért az ülés előtt nem kapták meg írásban a kormányfőjelölt felszólalását. Mićunović úgy vélte, hogy ezzel megnehezítik a képviselők dolgát az expozéra való reagálás tekintetében. A házelnök végül úgy határozott, hogy az expozé után harminc perces szünetet rendel el.

Expozéjának bevezetőjében Dačić kifejtette: nem kíván közhelyekkel dobálódzni, az aktuális szerbiai helyzet mást követel. Az ország történelmének egyik legnehezebb időszakát éli, fogalmazott Dačić, hozzátéve: egyesíteni kell Szerbia legjobb embereit és közösen kell alapjaiban megerősíteni az országot. Dačić Szerbia legégetőbb problémájaként a demográfiai mutatókat említette. Ha ez így folytatódik, akkor Szerbia lassan kihal és elveszik a munkaerő, mondta Dačić, hozzáfűzve: magas szinten koordinált programra van szükség a szóban forgó probléma megoldására. A kormányalakító a több kisbaba születését segítő intézkedések listáján említette a kismamák helyzetének javítását, az anyagilag támogatott mesterséges megtermékenyítést, a családok, és ezen belül a nagycsaládok, támogatását, a szervezettebb törődést a gyermekekkel és az áfa eltörlését a kisbaba-kelengyére, valamint az árrés csökkentését a szóban forgó termékekre.

– A másik legfontosabb terület a gazdaság. Az európai uniós integráció, Koszovó megőrzése, a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem, az egészségügyi rendszer, valamint az oktatás fejlesztése mind attól függ, hogy biztosítani tudjuk-e az ország gazdasági fennmaradását. Az új összetételű kormánynak fejlesztési jellegű gazdasági politikát kell folytatnia. A szerb alkotmány értelmében Szerbia a szociális igazságosság országa. Ezért a gazdaságpolitikának nem szabad a polgárok bevételének a csökkentésére irányulnia. Az emberek már így is túlságosan régen rosszul élnek. A terhet mindenkinek viselnie kell, azoknak is, akik eddig a legnagyobb állami fizetéseket vehették kézhez. Ezért, ha azt kérdezik tőlem, hogy a következő négy évben mit választok inkább, fejlesztést, vagy takarékoskodást, én azt válaszolom, hogy mindkettő lehetséges. Ehhez egyedül az irracionálisan magas közkiadásokat kell csökkenteni. Nem lenne ésszerű csökkenteni a béreket, vagy a nyugdíjakat, hiszen akkor, értelemszerűen, a vásárlóerő is visszaesne. Az ország gazdasági problémáinak egyik gyökere az, hogy túlságosan kevés munkást alkalmaznak a termelésben és a GDP-nek is túlságosan kis része származik ebből a gazdasági ágból. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy az ország és gazdasága ismét versenyképessé váljon. Igazságos és partneri viszonyt kívánunk kiépíteni a gazdaság irányába. A vállalkozóktól három dolgot várok el: hogy ne bocsássanak el alkalmazottakat és rendszeresen utalják át a munkások bérét; hogy fizessék az adót, illetve a járulékokat és a törvényekkel összhangban üzleteljenek; hogy Szerbiába fektessék be pénzüket; a gazdaság mozdonyának az elindításához az államnak és a pénzügyi szektornak kell összefognia. A kormánynak a banki szektorral is partneri viszonyt kell kiépítenie. Ezért kérem a bankokat, hogy segítsék az új összetételű kormány programját. Megalakítjuk a gazdaság talpra állításával foglalkozó nemzeti tanácsot. Szeptember folyamán mutatjuk be részletes gazdasági terveinket – összegezte Dačić.

Az expozé folytatásában elhangzott, hogy Szerbia folytatni fogja útját az Európai Unió felé és a kormány mindent megtesz majd annak érdekében, hogy Brüsszelben minél előbb kitűzzék a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját. Ami Koszovót illeti, a kormányalakító leszögezte: Szerbia nem ismeri el annak függetlenségét. Belgrád folytatni kívánja a tárgyalást Prishtinával és az új hatalom maradéktalanul elismeri az előző kormány és a prishtinai illetékesek megállapodásait, illetve alkalmazni is fogja ezeket, magyarázta Dačić, hozzátéve: szeretnék, ha a párbeszédben közvetítő szerepet vállaló EU fokozná jelenlétét ebben a tekintetben.

Ami a kormány külpolitikáját illeti, Dačić biztosította róla a képviselőházat, hogy Szerbia pragmatikus és ésszerű alapokra épített külpolitikát fog folytatni a következő ciklusban. Az ország a béke és a stabilitás meghatározója kíván lenni a régióban, magyarázta Dačić, mondva: a nyílt kérdéseket békésen kell megoldani. Szerbia békejobbot nyújt mindenkinek, fejtegette a kormányalakító, aki a folytatásban költői hangulatban a következőket hangsúlyozta: „A Balkán jelentése vér és méz. Vérből már volt elég, itt az ideje, hogy a mézet is megízleljük.”

A kormányalakító a külpolitika témájáról a mezőgazdaság kérdéskörére ugrott át. Kifejtette, hogy a mezőgazdaság nagyon gyorsan hozzájárulhat az ország gazdasági fellendüléséhez. Dačić megerősítette a korábbról is ismert ígéretét, hogy az elkövetkezőkben az állam megduplázza a mezőgazdaságra előirányzott költségvetési keretet.

– Mindent meg kell tenni a termelők, mezőgazdasági vállalatok versenyképességének a növeléséért. Vajdaság Autonóm Tartománnyal közösen fogunk dolgozni a rurális vidékek egyenrangú fejlesztésén. Az ország minden egyes régiójában és településén ugyanolyan életfeltételeket kell biztosítani a polgároknak. Ezenfelül fontosnak tartom a gazdákat tömörítő szervezetek erősítését. Mindenféleképpen több pénzt kell fordítani az öntözőrendszerek kiépítésére. Idén láthattuk, hogy mekkora, több milliárd eurós, károkat okozhat az aszály. Reményeink szerint Szerbia hamarosa

n az egyik legjelentősebb élelmiszer-exportőrré növi ki magát – emelte ki Dačić.

A kormányalakító Vajdaság autonómiájának kérdésére is kitért és nyomatékosította korábbi kijelentését: senki sem kérdőjelezi meg a tartomány autonómiáját, az új kormány tiszteletben fogja tartani annak jelenlegi és a szerb alkotmányban garantált mértékét. Vajdaság autonómiája nem Szerbia-ellenes, hanem Szerbiáért van, hangsúlyozta Dačić, aki a továbbiakban arra tett ígéretet, hogy a következő ciklusban bővíteni fogják az emberi és kisebbségi jogi törvényeket.

A faji, nemzeti, vallási, nemi, vagy bármilyen alapon történő diszkrimináció ellen szigorúan tervez fellépni az új kormány, biztosította a közvéleményt Dačić, mondva: „Senkinek sem szabad Szerbiában diszkriminálnia valakit azért, mert nem szerb nemzetiségű, ugyanakkor azokat a szerbeket sem diszkriminálhatja senki sem, akik az ország valamelyik nemzeti közösség által lakott területén élnek.” Expozéját a kormányalakító arra is kihasználta, hogy hangsúlyozza a Vajdasági Magyar Szövetség és a közte meglévő eddigi jó együttműködést, különösképpen a nemzeti alapon történő incidensek elleni fellépés tekintetében.

A kormányalakító ígéretet tett arra is, hogy a hatalom a lehető legnagyobb mértékben támogatja majd a sajtószabadságot.

A parlamenti ülés lapzártánkkor m

ég tartott, a képviselők várhatóan valamikor késő éjszaka szavaztak az új kormányról.