A Magyar Nemzeti Tanács tegnapi XXIII. rendes ülésénelfogadta az MNT, valamint a szervei által meghozható jogi aktusokra vonatkozó részletes szabályokról szóló határozatot. Egy másik elfogadott határozat függvényében szabályos keretet kap az MNT támogatási rendszere. Az oktatáshoz kapcsolódóan négy napirendi ponttal foglalkozott a tanács. A tájékoztatás és kultúra témaköre szintén nem szorult háttérbe.
A jogi aktusok kérdéskörét az MNT előző összetétele egy 2003-ban elfogadott határozatban részletezte. Ez a dokumentum azonban csak röviden és csupán néhány kérdéskörre kiterjedően szabályozta a szóban forgó kérdéskört. A tegnap elfogadott határozatból pontosan kiderül, hogy az MNT, illetve annak szervei milyen típusú jogi aktusokat hozhatnak meg, hogyan néz ki a dokumentumok előkészítése, valamint minden egyéb kapcsolódó részlet.
Várkonyi Zsolt, a Közigazgatási Hivatal elnöke a határozat beterjesztésekor egyebek mellett a következőket foglalta össze:
„A határozat értelmében az MNT, illetve a szervei által meghozott jogi aktusok lehetnek általánosak és egyediek. A szerbiai magyar nemzeti közösség országos önkormányzataként a tanács a hivatalos nyelv- és íráshasználat, az oktatás, a tájékoztatás és a kultúra területén, valamint egyéb törvényes hatáskörének keretében határozatot, végzést, záradékot, ajánlást és utasítást hozhat. A tanács jogi aktusainak előkészítése a Közigazgatási Hivatal hatáskörébe tartozik. A jogi aktus előkészítője köteles ügyelni arra, hogy a jogi aktus tervezete összhangban álljon a szerb alkotmánnyal, a törvényekkel, a tanács Alapszabályával és a tanács által elfogadott más jogi aktusokkal. A jogi aktusok folyamatos tartalmi felülvizsgálatáról az MNT Közigazgatási Hivatala hivatalból gondoskodik.”
Az ülés folytatásában az MNT elfogadta a tanács szervei által biztosított támogatások odaítélésének eljárásáról szóló határozatot, amely pontos keretet ad a támogatások lebonyolításának, valamint világos mércéket határoz meg az elbírálás tekintetében.
– Az MNT költségvetésében pontosan elő kell irányozni a támogatásokra szánt összeget. Ennek 90 százaléka pályázat útján kerül kiosztásra, 10 százalékát pedig egyedi kérelmek alapján a tanács elnöke ítéli oda. A határozatból pontosan kiderül, hogy kik pályázhatnak, milyen célokra igényelhetnek támogatást, hogyan néz ki a pályázatok kiírása, hol kell azokat megjelentetni, melyek a vonatkozó határidők, ki bírálja el a pályázatokat. Az MNT az oktatással, a kultúrával, a tájékoztatással, a hivatalos nyelvhasználattal, valamint a civil és ifjúsági szférával kapcsolatos pályázatok elbírálására különálló mércerendszert állított össze – derül ki egyebek mellett a határozatból.
Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke kifejtette: a határozatnak köszönhetően a jövőben teljesen világossá válnak a támogatásokkal kapcsolatos játékszabályok, kizáródik az elbírálás során a visszaélés lehetősége, az elbírálás megkérdőjelezhetetlenül objektív lesz és teljes jogegyenlőség fog megvalósulni.
TÖRŐDÉS AZ OKTATÁSSAL
A tanács az oktatás területével több napirendi pont erejéig is foglalkozott. Egy elfogadott záradék függvényében a 2012/13-as tanévben a zentai Közgazdasági-Kereskedelmi Iskola kereskedelmi szakára öt tanuló iratkozhat hároméves átképzés céljából, a négyéves kereskedelmi szakon pedig tizenöten továbbképeztethetik magukat.
A folytatásban az MNT képviselői utólagosan jóváhagyták a tanács elnöke által július elején sürgősségi okokból kifolyólag elfogadott záradékot, amellyel a tanács a következő három tankönyvet javasolja alkalmazásra az oktatási-nevelési folyamatban: a Gerundijum Kft. Matematika tankönyvét és Matematika feladatgyűjteményét az általános iskolák 5. osztálya számára, valamint a Klett Kft. az általános iskolák 8. osztálya számára kiadott Biológia tankönyvét.
Az MNT a következő oktatási intézményekben javasolja tagozatok megnyitását tizenötnél kevesebb elsős számára: Óbecsén a Zdravko Gložanski Á.I.-ban tíz diák számára, a szabadkai Jovan Jovanović Zmaj Á.I.-ban 13 tanuló számára, a bezdáni Testvériség-egység Á.I.-ban 12 fő számára, a nagykikindai Fejős Klára Á.I.-ban 8 diák számára, a bajmoki Vuk Karadžić Á.I.-ban 7 diák számára, az újvidéki Petőfi Sándor Á.I.-ban 7 gyermek számára, a szabadkai Ivan Goran Kovačić Á.I.-ban 12 tanuló számára, a kisoroszi Gligorije Popov Á.I.-ban 6 diák számára, a hajdújárási Petőfi Sándor Á.I.-ban 14 és 9 fő számára, a budiszavai Ivo Andrić Á.I.-ban pedig 5 fő számára.
Összevont, vagy kombinált tagozat megnyitását az utóbbi intézményekben tartja indokoltnak az MNT:a törökkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Á.I. esetében 5 diák számára nyitnának I. és III. osztályok kombinált tagozatát, valamint ugyanitt szintén öt fő számára I. II. és III. osztályok összevont tagozatát nyitnák meg, nezsényen a Braća Stefanović Á.I.-ban 4 fő számára nyitnának egy II. III. És IV. osztályok összevont tagozatát.
Az MNT ezek után négy vajdasági diákjóléti intézmény férőhelyeivel kapcsolatban nyilvánított véleményt: Zomborban 203, Újvidéken 194, Bácskeresztúron 69, Nagykikindán pedig 95 diák számára javasolnak férőhelyet biztosítani a helyi diákotthonokban.
GAZDAG KULTÚRÁLIS TEVÉKENYSÉG
A kultúra témája szintén napirenden szerepelt. Lovas Ildikó, az MNT kulturális ügyekkel megbízott tanácsosa ismertette a tanács utóbbi féléves kulturális tevékenységéről összeállított beszámolót.
– Fontos volt elkészíteni a beszámolót, hiszen egyrészt örömteli, hogy elkezdődött a művelődési stratégiában megfogalmazott programoknak a megvalósítása. Másrészt pedig úgy éreztem: a programok megvalósítóinak és az egymás iránti felelősség szempontjából is nagyon fontos egy ilyen dokumentum összeállítása – fogalmazott egyebek mellett Lovas.
A beszámoló elfogadása előtt Kovács Frigyes színművész kért szót. Felszólalásában kifejtette: a színházak tájolása jó dolog, valamint az is jó, hogy ezt a területkört az MNT a kezébe vette, ugyanakkor nem lenne szabad „ennyire kezében tartani a dolgokat”. Az MNT Közigazgatási Hivatala pontosan meghatározza, hogy melyik településre milyen stílusú előadást kell elvinni, a helyi művelődési szervezőknek, művelődési házak képviselőinek nincsen döntési joga ezen a téren, érvelt Kovács, hozzátéve: a tájolási pénzt nem a színházaknak kellene adni, hanem inkább a művelődési házaknak, így azok saját belátásuk és rátermettségük szerint oszthatnák be azt.
ÚJ ARCOK
A média témájához kapcsolódóan az MNT elfogadta a Szabadkai Rádió alapítói jogai részben történő átruházásának kezdeményezéséről szóló határozatjavaslatot. Simon Erzsébet Zita, a tanács tájékoztatással megbízott tanácsosa emlékeztetett rá, hogy a szóban forgó tájékoztatási eszköz a magyar nemzeti közösség tájékoztatása, nemzeti identitása megőrzésének, előmozdításának és fejlesztésének szempontjából kiemelt jelentőségű.
Dr. Csengeri Attila kifogásolta a rádió alapítói jogai 50 százalékának átvételét, mert mint mondta: a nemzeti tanácsokról szóló törvény értelmében a nemzeti tanácsok annak a tájékoztatási eszköznek vehetik át alapítói, illetve társalapítói jogait, ha a szóban forgó tájékoztatási eszköz túlnyomó részt az adott kisebbség nyelvén tájékoztat. Dr. Csengeri szerint a Szabadkai Rádió esetében nem teljesül ez a feltétel, ezért nincsen jogi alapja a társalapítói jogok átvételének.
Dr. Korhecz válaszként közölte: a tanács hivatala tájékoztatást kért arról, hogy a Szabadkai Rádió a szerb és a horvát nyelvű műsorok mellett mekkora arányban sugároz magyar nyelven. Dr. Korhecz elmondta: a kapott válaszok igazolták, hogy a szóban forgó média túlnyomó részt magyar nyelven tájékoztat.
A tanács azt a végzésjavaslatot is megerősítette, amelynek értelmében a Pannon Televíziót és Rádiót működtető Pannónia Alap új igazgatója Bodzsoni István médiaszakértő, aki tavaly szeptember óta megbízott státusban töltötte be a szóban forgó tisztséget. Bodzsoni felszólalásában elmondta, hogy a tavaly szeptemberben megfogalmazott célkitűzéseinek többségét sikerült teljesíteni: átalakult a Pannon RTV műsorszerkezete, megújult a műsorkészítési technológia, sikerült tudósítóhálózatot kiépíteniük és több együttműködési szerződést írtak alá hazai, valamint magyarországi médiumokkal. A jövőre nézve Bodzsoni szeretné, ha sikerülne kiszámíthatóbbá tenni a Pannon RTV anyagi hátterét, ha fejlődést segítő forrásokat tudnának biztosítani. Emellett tervbe vette a sugárzási terület bővítését, hogy a bánáti és nyugat-bácskai fehér foltokat is sikerüljön kitölteni.
A továbbiakban megerősítették a Hét Nap Lapkiadó Kft. Taggyűlési Jogokat Gyakorló Testülete tagjának, Dudás Károlynak a felmentéséről, valamint az új tag, Tomek Viktor kinevezéséről szóló végzésjavaslatokat.
A szerdai ülésen mindemellett napirenden szerepelt az a záradékjavaslat, amelyben az MNT az Újvidéki Egyetem Jogi Karán a 2012/13-as tanévre vonatkozó felvételi vizsgán elkövetett jogsértés tekintetében fogalmazott meg állásfoglalást, valamint az MNT kétéves tevékenységéről szóló beszámolóról szóló záradékjavaslat. Ezt a két napirendi pontot azonban már nem tudta elfogadni a tanács, mivel egy bizonyos ponton határozatképtelenné vált és ezért el kellett napolni az ülést.