A kempingtől néhány lépésre van a Tisza (Fotó: Csincsik Zsolt)
Mostanság a Tisza-parti nyaralás sok esetben vonzóbb és elérhetőbb a családok számára, mint a tengeri utazás, hiszen sokkal olcsóbb, egyszerűbben megközelíthető a helyszín, valamint a folyó és az ártéri erdő szépsége és üdítő nyugalma vetekszik bármilyen egzotikummal.
Az adai Tisza-parton jelenleg 102 család nyaral a Vajdasági Kempingezők Egyesülete által működtett táborhelyen, amely néhány száz méteres távolságra található Ada központjától, a folyó árterületén, a strand szomszédságában.
Szerdai röplabdamérkőzés a Barátság negyedben
Juhász Tibor: Megduplázódott a látogatók száma
Az elmúlt évekhez képest az idén megduplázódott a látogatók száma az adai sátortáborban, amelyet mindenki másért kedvel. A vidéki és helybeli kempingezők szerint fő vonzereje az olcsósága, a rendezett körülmények és a csodálatos környezet. A működtetőnek, a Vajdasági Kempingezők Egyesületének elnöke, Juhász Tibor elmondta: a júniustól szeptember derekáig tartó idényre 102 helybeli és vidéki család fizette ki a 6500 dináros tagsági díjat, ezért cserébe táborozhatnak a kempingben, használhatják a szaniter- és zuhanyzókonténereket, gondoskodnak számukra vízről és villanyáramról, egész napos őrszolgálatról és szemételhordásról. Juhász Tibor még megjegyezte, hogy a sátortáborban található mosdóval és vécével felszerelt szaniterkonténer, a meleg vizes zuhanyzókonténer, az ötfős tábori személyzetnek köszönhető rendezett körülmények, illetve a kedvező ár miatt duplázódott meg az idén a látogatók száma. Mint mondta, folytatni szeretnék a kemping fejlesztését, és egy újabb szaniterkonténert szeretnének vásárolni és felállítani, amihez már kérte az adai I. és II. helyi közösség anyagi támogatását.
Mészáros Márta: Ez a hely gyönyörű, a Tisza megnyugtat bennünket
Mészáros Márta szabadkai nyugdíjas öt évvel ezelőtt barátnője invitálásra látogatott el először az adai kempingbe, és két hetet töltött el itt férjével. Időközben úgy megkedvelték a Tisza-partot, hogy a következő évben vásároltak egy nagy sátrat, és azóta az idény nagy részét Adán töltik, olykor unokáik és gyermekeik társaságában.
– Megszerettük a Tiszát és a környezetet, valamint az embereket – mesélte Mészáros Márta. – A kemping rendezett, van hideg és meleg vízzel ellátott fürdőnk, amely gyönyörű tiszta, akárcsak a vécé, amit mindennap takarítanak. Az emberek a táborban segítőkészek: ha nekünk nincs lábasunk, akkor ad a szomszéd, ha neki nincs szűrője, akkor mi segítjük ki. Adán pihenéssel és kikapcsolódással töltjük az időt. Ülünk és nézzük a Tiszát, kártyázunk, sétálunk, ha az idő engedi, fürdőzünk. Ez a hely gyönyörű, a Tisza megnyugtat bennünket. Az idén tanúi voltunk a Tisza virágzásának. Megértem a hatvan évet, és most láttam először ezt a természeti jelenséget. A szomszéd vette észre és szólt, aztán mind a folyópartra siettünk és néztük, milyen gyönyörű. Három-négy napon át tartott, nagyon szép volt, nem csodálkozom, hogy a külföldiek is ideutaznak megnézni. Az elkövetkezőkben is szeretnénk Adán kempingezni, ameddig csak tudunk autót vezetni és bírunk mozogni, jövünk. Csak a Tisza ne öntsön el bennünket, mint tavalyelőtt, amikor az áradás miatt elmaradt a kempingezés. A környéken nem szoktunk kirándulni, bár két hete voltunk az óbecsei víkendtelepen, de néhány óra után visszajöttünk az adai kempingbe, mert ez sokkal nyugodalmasabb. Vannak éjjeliőrök, este 11 után síri csönd van, nincs kiabálás vagy zenehallgatás reggel 8 óráig. A kempingben saját magunkra főzünk, itt a konyhám, amiben minden megtalálható, amire szükségem van. Tegnap rakott krumplit készítettem, ma spagettit ebédeltünk, akárcsak otthon. De van itt rostélysütő és bogrács is, bármilyen ételt készíthetünk – mondta a szabadkai nyugdíjas, aki miután megkérdeztem, hogy a tengeri nyaralást vagy a Tisza-parti kempingezést választaná, gondolkozás nélkül rávágta: az utóbbit. Elmesélte, hogy voltak a horvátországi Hvaron nyaralni, és meg volt szabva az étkezések időpontja, valamint az öltözék is, mivel az embert strandruhában nem engedték be a hotel éttermébe. Az adai kempingben viszont gond nélkül megebédelhet az ember bármilyen öltözékben. Emellett hozzátette: ami a legfontosabb szempont, a kempingezés jóval olcsóbb, mint a tengerparti nyaralás.
Horváth Tibor: Ez itt a Barátság negyed
Horváth Tibor adai osztálytanító-tanár sok időt tölt az adai kempingben családjával, unokáival, számára ez jelenti a nyaralást, jóval olcsóbb és kényelmesebb, mint egy tengeri út. Kényelmesebb, hiszen a kempingtől néhány kilométerre van az otthona, ha valamire szüksége van, bármikor hazatérhet. 1996 óta rendszeresen kempingezik a Tisza-parton.
– Ez itt a Barátság negyed – mutatta be Horváth Tibor a táborhelyet, ahol a sátor előtt fedett terasz található paddal és asztallal, akárcsak a szomszédos sátrak előtt. – Ezen a helyen tizenöt család kempingezik; minden alkalommal megünnepeljük velük a sátortábor hivatalos megnyitását, összejövünk, eszünk és iszunk. A kemping idényzáróját ugyanígy meg szoktuk ünnepelni. A két főszervező, Ratko Gajin és Szauer Miklós adai plébános ezért megkapta a névre szóló emlékpólót a Barátság negyedtől. Az idény kezdetétől a végéig folyamatosan itt töltjük az időt, ritkán maradunk távol egy-egy napot. A mai nap érdekessége a röplabdamérkőzés barátok és ismerősök részvételével. Ehhez külön homokos strandröplabdapályát építettünk a sátor elé, néhány méterre a Tiszától. Minden szerdán ugyanis 18 órától 20-ig röplabdamérkőzést játszunk, amit zsíroskenyér-parti követ – mondta.
A helybeli pedagógus néhány kilométerre lakik a Tisza-parttól, így bármikor fürdőzhetne vagy pihenhetne a folyóparton, ha ehhez lenne kedve. Horváth Tibor mégis minden nyáron beköltözik a kempingbe, amit a következőkkel indokolt:
– Ha nagy a hőség, biztos, hogy itt 5 Celsius-fokkal hűvösebb van. Otthon a klímaberendezés hűtené le a levegőt, itt pedig a megfelelő hőmérsékletről én gondoskodom áramfogyasztás nélkül, amellett a Tisza-parton sokkal kellemesebb a levegő. Továbbá itt vannak a barátok, az ismerősök, az összejövetelek és a röplabdamérkőzések. A Barátság negyed összefogja a társaságot, állandóan kisegítjük egymást, vigyázunk egymásra és a másik használati tárgyaira. A táborhelyen sütünk-főzünk, halászlét, pörköltet, babgulyást és rostélyos húsokat, de húslevest is készítünk vasárnaponként. Szeretek itt lenni, mert szeretem a Tiszát és a társaságot. A folyón nagyon sokféle szórakozást találhat a maga számára az ember, gyakran észre sem vesszük, milyen érdekes és változatos hely a Tisza és környéke. Nagyon érdekes módon lehet szórakozni a folyón. A gyerekeket motoroscsónakkal szoktam húzni a vízen kötél segítségével, ezt a háton való vízisízésnek hívom. Emellett lehet horgászni: ha fogunk egy kis halat, az már érdekes, ha elmegyünk messzebbre a folyón harcsázni, és fogunk nagyobb halat, az még érdekesebb. De lehet homokvárat és sárcsúszdát építeni. Tavaly az öcsém gyerekei az iszapban dagonyáztak, nem lehetett felismerni őket. Ezt otthon nem lehet kipróbálni, csak itt, a Tisza-parton, ahol a játék után nyugodtan lemossuk magunkról a vízben az iszapot és a homokot. Sok ember nem is tudja, milyen varázslatos hely a Tisza-part – közölte Horváth Tibor.