2024. november 25., hétfő

Gyermekeink itt maradásáét

Az állam vállalja át a szülőktől a taníttatás költségeit – hangzott el a VANCSESZ tanácskozásán

Családpolitika ma és holnap címmel rendezett nemzetközi tanácskozást szombaton, Adán a Vajdasági Nagycsaládos Egyesületek Szövetsége. A konferenciára a szervezők meghívták a régió hat országának, köztük Horvátország, Magyarország, Románia, Szlovákia, a boszniai Szerb Köztársaság és Szerbia családszervezeteinek képviselőit, valamint az illetékes minisztériumok munkatársait. Azzal a céllal, hogy megkezdjék azt a folyamatot, amelynek során kölcsönösen megismerhetik a régió országainak családpolitikáját, az érvényben lévő előírásokat és intézkedéseket, illetve az elkövetkező időszakra tervezett intézkedéseket.

– A tanácskozáson kiderült, hogy nagyon sok olyan érdekes megoldás van érvényben Magyarországon, Szlovákiában és a többi környező országban is, amelyek számunkra is követendő példát jelenthetnek – magyarázta Krizsán Vilmos, a VANCSESZ elnöke.

– A tanácskozás fő célja az volt, hogy mi is megismerjük ezeket az intézkedéseket, rendelkezéseket, javaslatokat, és mindezt valamilyen módon megpróbáljuk beépíteni abba az anyagba, amit a születésserkentő stratégia elemzésekor készítünk, majd eljuttatunk a szerb kormánynak és az illetékes minisztériumnak is annak érdekében, hogy beépítsék javaslatainkat a szerbiai családpolitikába is. Úgy értékeljük, hogy a helyzet megérett arra, hogy demográfiai szempontból is jelentősebb intézkedésekre kerüljön sor, illetve a meghozott stratégia és az eddig elfogadott anyagok alkalmazására is sor kerüljön. A tanácskozásunkkal külön fel szerettük volna hívni a figyelmet arra, nemcsak az a fontos, hogy minél több gyermek szülessen, hanem az is, hogy ezek a gyerekek tanuljanak, iskolát végezzenek, kikerüljenek az életbe, mindeközben itthon maradjanak. Sajnos napjainkban azt tapasztaljuk, hogy a különböző társadalmi és gazdasági okok miatt nagy az elvándorlás, nekünk pedig az is fontos célunk, hogy a gyerekeink itt maradjanak a családban, a közösségben, és itt tudjanak dolgozni, alkotni – nyilatkozta a szövetség vezetője, aki hozzátette: Szerbiában nehéz helyzetben vannak a többgyermekes családok, mert a jelenlegi keresetek és megélhetési lehetőségek mellett képtelenség kiiskoláztatni a gyerekeket. Jóllehet a családok életében az egyik legfontosabb dolog, hogy a gyermekek legalább középiskolai, de inkább főiskolai vagy egyetemi diplomát szerezzenek. Ezért a nagycsaládos szövetségben azt várják el az államtól, hogy vállalja át a szülőktől a taníttatás költségeit, biztosítson tanszercsomagot, ingyenes étkeztetést és utaztatást a diákoknak. A tanácskozáson elhangzott egy olyan javaslat is, miszerint a régió civil szervezeteinek össze kellene fogniuk, hogy hazájukban és az Európai Unióban népszerűsítsék a családbarát szemléletet. Krizsán Vilmos elképzelhetőnek tartja, hogy a régióban létrejöjjön egy ilyen jellegű összefogás, amelynek a nagycsaládos és a családszervezetek lennének a mozgatói, amelyek kezdeményezéseiket eljuttatnák az Európai Unióhoz.

A nemzetközi tanácskozás után megtartották a Vajdasági Nagycsaládos Egyesületek Szövetsége tízéves jubileuma alkalmából szervezett ünnepi közgyűlést is. Ezen Krizsán Vilmos értékelte az elmúlt időszak történéseit és tevékenységét, valamint bemutatta a szövetséget, amelyet 18 nagycsaládos egyesület alkot, és főként a tartomány magyarlakta területein tevékenykedik 3700 családot tömörítve. Továbbá a szövetség nevében hetven elismerést adott át azoknak a személyeknek, egyesületek és intézmények képviselőinek, akik az elmúlt tíz év során segítették a szövetséget, és támogatásukkal jelentős mértékben hozzájárultak sikereik eléréséhez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás