2024. november 26., kedd

Új időszámítás az óbecsei önkormányzatban

Lassan letelik regnálásának első száz napja, amikor is az ígéretek szerint számvetést készít eddigi munkájáról az óbecsei önkormányzat. Az eddigi közel három hónapban kevés eseményről kaptak tájékoztatást a község lakói, így a közvélemény nagy érdeklődéssel várja a híreket arról, mit is tett az eltelt időszakban a község új vezetősége.

Augusztusi interjúnkban Vuk Radojević polgármester többek között arról beszélt: az első elemzések alapján egyértelmű, hogy sok a foglalkoztatott és a munkaszerződéses partner az önkormányzatban, ezért mind a létszámot, mind a szerződéseket felül kell vizsgálni, és hatékonyabbá kell tenni az önkormányzat működését.

Az önkormányzat új vezetői szerint az elmúlt három hónapban nem nőtt a létszám, csupán azok helyezkedtek el a hivatalban, akik a választások után itt kaptak új funkciót, amelyet a következő választásokig töltenek be, így ők nem tekinthetők az állandó munkaközösség részének. Egyetlen új munkatársat alkalmaz az önkormányzat, ő Đorđe Popov, a pénzügyi osztály vezetője, akit az illetékes minisztérium külön engedélyével sikerült alkalmazniuk.

NYOLC ÓRA MUNKA

Korábban az önkormányzatban számottevő volt a szerződéssel és az időszakosan foglalkoztatottak száma – közülük mintegy harmincan nem dolgoznak már itt. Nem hivatalos értesülések szerint a létszámstop miatt arra is volt példa, hogy valaki három-négy éven át dolgozott nem állandó munkaviszonnyal a hivatalban.

Az önkormányzatban a közelmúltig 7-től 14 óráig tartott a munkaidő, és ez is hozzájárult ahhoz, hogy például az idei év első felében több mint 3500 túlórát számoltak el a munkatársak. A legtöbbet a pénzügyi osztály munkatársai túlóráztak (12 fő, 872 túlóra), őket követik szorosan a volt polgármester közvetlen munkatársai (11 fő, 705 túlóra). Mivel a munkaidő az új struktúrával most már itt is nyolc órát tesz ki, ezzel oktalanná válik az eddigi havi 15–25 munkaóra elszámolása és kifizetése.

Egy másik, kevesek által ismert gyakorlatot is felszámoltak mostanában: minden önkormányzati dolgozó havi 12 000 dináros pótlékban részesült – Vuk Radojević polgármester elmondása szerint ez ügyben is jogkövető magatartást kívánnak tanúsítani, ezért ezt a pótlékot is megszüntették. Sikerült spórolni a géppark költségein is: a korábbi adatokkal összehasonlítva az önkormányzatnak egy hónap alatt közel 300 000 dinárt sikerült megtakarítania az üzemanyagon, de a költségvetési hiány miatt további megszorításokra fognak kényszerülni.

HÁROM POLGÁRMESTERI TANÁCSADÓ

A község alapszabálya három tanácsadót engedélyez a polgármesternek, de azok tevékenységi köre tetszőleges lehet. Vuk Radojević polgármester megítélése szerint aktívabb és professzionálisabb kapcsolatra van szükség a média képviselőivel, ezért az egyik közvetlen munkatársa (Aleksandar Marić) a sajtókapcsolatokért felel. Tapasztalatunk szerint ez többször abban merült ki, hogy a sajtó kizárásával történt eseményekről többnapos késéssel küldtek egy közleményt, és egyedül az RTV szerb szerkesztőségének a munkatársát tartották szükségesnek időben értesíteni a közérdekű eseményről. Željko Plavšić kommunális és infrastrukturális kérdésekben, Dragan Tošić technikai-szervezési ügyekben segíti a polgármester munkáját.

A községi képviselő-testület legutóbbi ülésén módosult a községi alapszabály, így a költségvetés várható kiigazítása után minden valószínűség szerint nyolc helyett kilenc tagja lesz a községi tanácsnak. Attól az elképzeléstől viszont, hogy a kkt elnökének egy helyett két helyettese legyen, az ellenzéki bírálatok hatására az új községi hatalom végül elállt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás