2024. november 26., kedd

Elbocsátások a PIK-ben

Az óbecsei kombinát igazgatója benyújtotta lemondását

Az óbecsei PIK Bečej Mezőgazdasági Kombinát sorsáról – többszöri halasztás után – szeptember 28-án sem mondtak véleményt a hitelezők, így továbbra sem dőlt el, mi lesz a csőd szélére sodródott kombinát további sorsa. Az újabb halasztásra állítólag azért került sor, hogy az új kormány illetékesei, valamint a hitelező közvállalatok újonnan kinevezett igazgatói betekintést nyerhessenek a döntés-előkészítő dokumentációba.

Milan Mišić igazgató néhány héttel ezelőtt még cáfolta az elbocsátásokról szóló híreszteléseket, és azt állította, hogy csupán az idénymunkák szűnnek meg, valamint a határozott idejű szerződéseket nem hosszabbítják meg. Értesüléseink szerint azonban több mint 120 dolgozótól válik meg a cég, akiket először évi szabadságuk letöltésére küldenek el, majd a munkaközvetítő nyilvántartásába kerülnek. Úgy tudjuk, végkielégítésre nem számíthatnak.

A vállalatban működő szakszervezetek a korábbi gyakorlatuktól eltérően ezúttal nem álltak a sajtó nyilvánossága elé az elbocsátások miatt. Úgy tudjuk, a vezetőségnek címzett javaslatukat, hogy más módon csökkentsék a kiadásokat, vagy azoktól váljanak meg, akik az utóbbi egy évben (a csődeljárás óta) határozott idejű szerződéssel dolgoznak, nem vették figyelembe.

Milan Mišić igazgató október 15-én egy hónapos felmondási idővel benyújtotta lemondását. Tettét azzal indokolta: azért tért vissza a cég élére, hogy az átszervezési terv vagy valamely más megoldás elfogadásáig biztosítsa a termelés folytonosságát. „Ezt meg is tettem, de azt gondoltam, ez a folyamat rövidebb lesz. Mivel a hitelezők ismételten nem szavaztak a vállalat sorsáról, úgy döntöttem, ezzel a gesztussal hívom fel a figyelmet a mielőbbi döntés meghozatalának a szükségességére” – nyilatkozta az igazgató.

A kombinát elleni célirányos csődeljárás tavaly áprilisban kezdődött, ekkor az állam vette át a mintegy 1400 főt foglalkoztató PIK feletti irányítást. A vállalat megmentésére létrehozott munkacsoport célkitűzései között a csőd elkerülése és a kombinát talpra állítása, a munkahelyek megtartása, mintegy 300–400 fő szociális programmal történő elbocsátása, a földterületek megtartása és a hosszú távú földbérlési lehetőség megteremtése szerepelt. Az elmúlt időszakban a kombinátnak sikerült pozitív üzleti eredményeket elérni, nem termel adósságot, és rendszeresen fizeti a dolgozók minimálbérét.

Ha a mintegy kétezer hitelező igent mondana az átszervezési tervre, az elképzelések szerint a banki követelések megvásárlásával az állam (a PIK-nek az állami intézményekkel szembeni tartozásaival együtt) a kombinát többségi tulajdonosává válik. Ha azonban a hitelezők elvetik ezt a megoldást, a cég kalapács alá, az általa bérelt föld pedig licitálásra kerül. A bankok azonban, úgy tűnik, ragaszkodnak a pénzükhöz, és a jelek szerint az új köztársasági hatalomnak is más elképzelései vannak a cég jövőjét illetően, mint a Demokrata Párt által korábban felállított, a cég megmentésének tervét kidolgozó munkacsoportnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás