2024. november 26., kedd

Mementó Petrányi Ferenc apátplébános emlékére

ÓBECSE

Óbecsén a belvárosi templomkertben tegnap délelőtt felavatták a Petrányi Ferenc apátplébános emlékére felállított domborművet. Petrányi Ferenc 1918-ban került az óbecsei belvárosi plébániára, és 1944. október 9-én az elsők között hurcolták el onnan – a bűne állítólag az volt, hogy 1941-ben beszédet mondott a magyar katonáknak. A 65 éves apátplébánost több napos kínzás után kíméletlenül agyonverték, majd teljes titoktartás mellett eltemették. Ekkoriban több mint harminc katolikus pap lett a véres bosszú áldozata.

Forró Lajos történész elmondása szerint a Délvidéki Kutató Központ és a magyarkanizsai Rákóczi Szövetség régi terve vált valóra júniusban, amikor elkezdték azt a programsorozatot, amelynek keretében a délvidéki mártírhalált halt plébánosoknak kegyelethelyeket állítanak.

– Ennek a domborműnek itt kell állnia mementóként, egy rossz kort idézve, amikor ember embernek volt farkasa. November 4-én a horgosi Virág István, november11-én a moholi Varga Lajos plébánosok emlékhelyének lesz a szentelése. Délvidék tele van jelöletlen sírokkal. Ezeknek az embereknek a rehabilitálása és eltemetése Szerbia feladata. Amíg ez nem történik meg, addig ennek az országnak nincs helye az unióban – jelentette ki Forró Lajos.

Teleki Júlia beszédében kiemelte, hogy az ártatlan áldozatokra nem csak a hozzátartozóknak kell emlékezniük, hanem minden magyarnak, mert a magyar nemzet halottai ők, míg Knézi Péter, az óbecsei képviselő-testület elnöke arról beszélt: büszkeséggel tölti el, hogy Óbecse magyarsága ápolja az ártatlan áldozatok emlékét és kivárta ezt a napot, amikor emléket állíthatnak a mártír apátplébánosnak, amiben a magyar kormány is támogatta őket.

Csallóközi Zoltán, a magyar miniszterelnökség miniszterelnök-helyettes titkárságának főosztályvezetője, kabinetfőnök felidézte az apátplébános emlékét.

– Meneküljünk vagy maradjunk? – kérdezte őt egy híve 1944 őszén. Az apát ezt válaszolta: amíg csak egy hívem is lesz, addig én el nem megyek sehova. A mártírok áldozatvállalása példa kell, hogy legyen előttünk és utódaink előtt, ezért állítunk most emléket Petrányi Ferenc atyának – mondta a magyar kormány képviselője.

Miután Simon Márton szobrászművész, a dombormű alkotója és Teleki Júlia leleplezték a domborművet, Vecserin Slavko címzetes apát megáldotta az emlékhelyet, ahol Csallóközi Zoltán a magyar kormány, Knézi Péter az óbecsei magyarok nevében rótta le koszorúval kegyeletét, majd a Csongrád megyei önkormányzat megyeelnöke, Magyar Anna és az óbecsei Than Fivérek Értelmiség Kör képviselői helyeztek el koszorút.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás