2024. július 17., szerda

Hogyan lehet örökbe fogadni egy tigrist?

A Palicsi Állatkert bármely állatát segíthetjük, ha örökbe fogadjuk – Cserébe kis tábla jelzi, hogy támogatjuk az állatot és éves bérletet is kapunk

Az fogadhatja örökbe a jegesmedvét, aki évente több mint 200 ezer dinárt adományoz kedvence ellátására (fotók: Diósi Árpád)


Mit szólnának hozzá, ha örökbe fogadhatnának egy tigrist, egy majmot, vagy egy kengurút? Mindezért nem kell már külföldre menni, hiszen ettől az évtől a Palicsi Állatkert bármely állatának lehetünk a nevelőszülei, nem kell hozzá más, mint egy szimbolikus összeg, amin ételt, esetleg valamilyen gyógyszert vesznek az állatoknak.

Az első örökbefogadók az újvidéki Injac testvérpár, Andrija és Strahinja, akik egy zsiráfot és egy krokodilt mondhatnak magukénak az elkövetkező egy évben. A Palicsi Állatkert ajánlata a következő: aki szeretne örökbe fogadni, bármely állatnak lehet a nevelőszülője. Egy állat esetében ez legalább 5000 dinárba kerül, amiért egy 10 x 10 centiméter nagyságú táblára kikerül az állat mellé az adományozó neve és egy egész évre szóló bérletet is kap az illető. Az örökbefogadásról szóló szerződés egy évre szól és korlátlan időre is meghosszabbítható. Egy állatot pedig többen is örökbe fogadhatnak. Amennyiben az illető megteheti, 15 000 dinárnál magasabb összeg adományozása esetén 20 x 10 centiméter nagyságú táblát kap az éves bérlet mellé.

Az állatokat azonban nemcsak fizikai, hanem jogi személyek, vagyis vállalatok is örökbe fogadhatják. Így tett a magyarkanizsai Keramika is, amely egy oroszlánt fogadott örökbe egy évre. Simbának nevezték el, és nem véletlenül esett rá a választás. A vállalat illetékesei szerint ugyanis az oroszlán természete tanúskodik a legjobban a Keramika üzleti politikájáról.

Annak ellenére, hogy az oroszlán egy hónap alatt „feléli” a 90 000 dináros összeget, amit ez esetben a Keramika adományozott, az állatkert egy évre biztosít reklámfelületet a ketrecen, hiszen ez is hatalmas segítségnek számít.

A vállalatok esetében az örökbefogadásnak több módja is van. Amennyiben egy-egy jogi személy 20 000 és 40 000 dinár közötti összeggel szeretné segíteni az állatkertet, illetve az adott állatot, akkor bronz fokozatú nevelőszülőnek számít. Ez esetben lámát, teknősbékát, sertést, kacsát, kis papagájt, ragadozó madarat, halat, csúszómászót vagy szarvast fogadhat örökbe. Cserébe egy 20 x 30 cm nagyságú táblát kap az örökbe fogadott állat ketrecén.

Az ezüst fokozatú nevelő 41 000 és 80 000 dinár közötti adományt kell, hogy nyújtson és választhat antilopok, bölények, zebrák, majmok, nagy testű papagájok, futómadarak közül. Cserébe 30 x 60 cm nagyságú táblát és reklámfelületet biztosít nekik az állatkert.
Az arany fokozatú nevelőnek 81 000 és 200 000 dináros támogatást kell nyújtania és a következő állatokat segítheti ezzel: fóka, medve, farkas és a nagy testű macskák. Cserébe egy 60 x 80 cm nagyságú táblán tüntetik fel a nevét, reklámfelületet is kap az állat ketrece mellett. A gyémánt fokozatú nevelőszülőnek 201 000 dinárnál magasabb összeggel kell támogatnia a következő állatok egyikét: jegesmedve, elefánt, zsiráf. Ezért cserébe 80 x 120 cm nagyságú táblán kap reklámfelületet egy éven keresztül.

Amennyiben az állatot esetleg elviszik az állatkertből, a támogató választhat helyette másikat. A támogatást pedig kizárólag az állatok etetésére, egészségügyi ellátására, vagyis jólétére költik. A pénzadományok mellett egyébként bármilyen adományt nagyon szívesen fogadnak.

Ma a Palicsi Állatkertben 120 különböző állatfaj található és több mint 730 állatot lehet örökbe fogadni. Közöttük vannak hús- és növényevő emlősök, madarak és apró, egzotikus állatok is. A legismertebbek és legnépszerűbbek a jegesmedvék, a zsiráfok, az oroszlánok, és mi sem bizonyítja jobban, hogy jól érzik magukat az állatkertben, mint az, hogy szaporodnak, ami állatkerti viszonyok között sok faj esetében nagyon ritka.

A Palicsi Állatkertbe nemcsak az állatok miatt érdemes elmenni, a ketrecek mellett a növényvilágra is figyeljünk, hiszen 270 fajta fa és bokor terül el több mint 10 hektáros területen. Az állatkertet évente több mint 170 000-en látogatják. A vezetőség idén sem változtatott az árakon, az egyéni belépő 250 dinár, a családi 500, a gyermekbelépő (15 éves korig) 200, a csoportos belépőjegy (10 főnél több) 200 fejenként, az óvodáknak 100, a névre szóló idényjegy pedig 600 dinárba kerül.

Az állatkerthez hasonlóan egyébként már a vadonban is örökbe fogadhatunk állatot. A program olyan állatfajok megmentéséért jött létre, melyekből a Földön megtalálható példányok száma a kritikus szintre – s ha lehet az alá – csökkent. A wwf honlapján (http://onlineshop.wwf.org.au/adopt-an-animal.html) most részletes leírást ad az örökbefogadási programról. A kedves nevelőszülő oklevelet és egy plüss kedvencet kaphat pénzéért.