2024. július 18., csütörtök

Tőke és merészség kell

A kisvállalkozók egyedül nem tudnak sikeresen szerepelni a különböző pályázatokon
Szabadkán több mint háromezer olyan iparos van, akik egy, két, esetleg három személyt foglalkoztatnak (fotó: Molnár Edvárd)

Az egyszemélyes mikrovállalkozások nem tudnak eleget tenni azoknak a feltételeknek, amelyeket az állami támogatásokhoz megkövetelnek. Csak akkor részesülhetnek a támogatásokból, ha nagyobb vállatokkal karöltve pályáznak, ám ilyenkor a kisvállalkozó az összeg elosztásánál is keveset kap, tudtuk meg a szabadkai Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesületben. Az egyesület egy évvel ezelőtt alakította meg az iparosok és vállalkozók klubját, hogy tömörítse a kisvállalkozókat és a különböző üzleti találkozókon és szaktanácsadáson kívül a pályázatokon is közösen vegyenek részt.

– Szükség volt a társulásra, ugyanis hozzánk, kisvállalkozókhoz nem jutottak el azok az információk, amit a nagyobb vállalatok megkaptak. Több mint háromezer iparos működik Szabadkán, akik javarészt egy, két, esetleg három személyt foglalkoztatnak. A gazdasági kamara a nagyvállatokkal foglalkozik, ugyanakkor az iparkamara is a nagyobb, erősebb cégekkel tartja a kapcsolatot. Emellett ugyan működnek klaszterek, amelyek megalapítása most nagyon népszerű, de ők csak egyfajta ágazatot ölelnek fel. Vegyes egyesület, érdekképviselet nincs – emelte ki Balázs László, az egyesület Iparosok és Vállalkozók Klubjának titkára. 46 vállalkozó tagosodott be hozzájuk, akik összesen 160 embert foglalkoztatnak. A klub által végzett számításokból kiderült, hogy ez a 46 cég, ha fejleszteni tudná vállalkozását, további 300 alkalmazottat foglalkoztathatna. Ehhez azonban gazdasági hitelekre, támogatásra és minden más pályázati forrásra van szükségük.

Tóth Sándor háztartásigép-szerelő. Bár korábban voltak alkalmazottai, ma már egyedül végzi a munkát, ugyanis nincs annyi munka, hogy alkalmazottakat foglalkoztasson.

– Boldogulok, ahogy tudok, kacsingatok más irányba is, alternatív megoldások felé, mint a megújuló energiaforrások, de sajnos itt is csak a nagyobb vállatok rúghatnak labdába. Új dolgokba csak úgy lehet belekezdeni, ha valakinek tőkéje meg mersze van hozzá. A szakmámból ugyanis jól tudom, hogy egy mosógépet nem tudnak megcsináltatni az emberek, mert nincs rá pénzük, és akkor a többiről ne is beszéljük. Vagyis a mai világban az újdonságokba sem fognak befektetni – magyarázta Tóth Sándor, majd hozzátette: – Ami pedig a pályázatokat illeti, csak úgy tudok indulni egy-egy ilyen pályázaton, ha egy másik vállalathoz csatlakozom. Ilyenkor a megnyert összegből kapok valamennyit, nem vagyok elég nagy, hogy elkapjam az egész összeget. Meg hát a pályázatokhoz számos dokumentum, bizonylat kell, amiért fizetni kell s még nem is biztos, hogy megnyerem a pályázatot, ilyenkor a ráfordított összeg kidobott pénz – tudtuk meg. Rámutatott, a közös fellépés miatt van szükség egy ilyen egyesületre.

A vállalkozók gyakran gazdasági tanácsadásra is szorulnak. Így az egyesület tagjait minden héten Lanji Hins Izabel látja el különböző ötletekkel, tanácsokkal. Az egyik ilyen egyesületi ülésre látogattunk el, hogy megtudjuk, milyen gondokkal küzdenek a vállalkozók.

– A kisvállalatok nemcsak most vannak gondban, hanem korábban is komoly problémákkal küzdöttek. Már csak azért is, mert a vállalatban minden egyes folyamatot maguknak kell elvégezniük. A családi vállalkozásokban is fontos a munkamegosztás. A kisvállalkozóknak a termeléstervezéshez, a termékeladáshoz, a piackutatáshoz, a menedzsmenthez, meg mindenhez érteniük kell. Sajnos ma nem nagyon tanítják ezt az iskolákban. Nagyon sok tanácsadási konzultáns, könyv van, amiből tájékozódni lehet, de egy vállalkozónak nincs erre ideje. Egyszerűen meg kell mondani, hogy merre induljanak, hogy azt a konkrét problémát meg tudják oldani. Mivel nem tudják azt az árat megfizetni a tanácsadónak, amit egy középméretű vagy egy nagyobb vállalat el tud különíteni, nem is nagyon szeretik őket, sajnos. Ezért jó, hogy a vállalatok egyesületekbe szerveződnek, így a tanácsadás költségeit is ki tudják fizetni – tudtuk meg Lanji Hins Izabeltől. Hozzátette: – Ezeknek a vállalkozóknak egy tapasztalt ember kell, aki dolgozott a gazdaságban, annak minden szegletét ismeri, megtapasztalta, aki kíséri a történéseket. Napról napra változnak a körülmények, ismeretlen helyzetbe kerülnek sokszor még azok is, akik már évek óta működtetik vállalkozásukat. Ilyenkor a tanácsadó, aki kívülről figyeli a dolgokat és átlátja azokat, sokat segíthet – fűzte hozzá.

Sinkó Erika könyveléssel és ingatlanokkal foglakozott. Mint megtudtuk, az elmúlt időszakban a gazdasági válság az ő vállalkozására is kihatott, lecsökkent ügyfeleinek száma és az ingatlanpiac is stagnál. A felvett kölcsönt azonban törleszteni kell.

– A Nemzeti Bank állítólag kiadott egy határozatot, ami alapján segíteni tud a hasonló gondokkal küzdőkön, mint én. A felvett kölcsönt ugyanis két év meghosszabbított időtartammal nyújtaná meg, azzal, hogy az első évben csak a kamatokat kellene fizetni, illetve a hitel egy kis részét, a második évben pedig más jellegű elszámolásként lehetne törleszteni a kölcsönt. Ám a bankban nem hagyták jóvá ezt a lehetőséget. Éppen ezért a végére szeretnék járni ennek a dolognak, ebben szeretnék tanácsot kapni, mert jelentős mértékben tehermentesítené ez a lehetőség a vállalkozásomat, hiszen csak egy évig kellene még fizetnem a kölcsönt – tudtuk meg Sinkó Erikától.

Zita Diana tanárként dolgozik, de önálló vállalkozásba szeretne kezdeni.

– Egy olyan céget szeretnék nyitni, ami valamiképpen oktatással foglalkozik. És tulajdonképpen ez ügyben lenne szükségem információkra – emelte ki Zita Diana. Elmondta, környezetváltozásra vágyik, tovább szeretne lépni.