2024. július 17., szerda

Anyának lenni nem foglalkozás

Szerbiában egyelőre nem támogatja az állam, hogy valakiből főállású anya lehessen – Magyarországon igen, de ott sem sokan élnek vele, mert anyagilag nem éri meg

Egy négygyermekes édesanya telefonált a minap szerkesztőségünkbe. Munkája nincs, évek óta hiába próbálkozik, nem tud elhelyezkedni. A kérdése egyszerűnek és teljesen természetesnek tűnt: hogyan lehetne főállású anya, létezik-e Szerbiában ilyesmi. A válasz sajnos nagyon rövid és kegyetlen: nem, ilyen lehetőség nálunk nincs.

Ha közelebbről megvizsgáljuk a szerb állam által biztosított támogatásokat, rájövünk, hogy bizony egy szegény ország csak szimbolikus összeggel tudja támogatni amúgy is szegény polgárait, és mindezt olyan feltételekkel teszi, hogy az azoknak megfelelő családoknak tulajdonképpen egyáltalán nincs miből megélniük, az alapvető szükségleteikre sem jut elég pénz.

A gyermeket vállaló családoknak ugyanis a következő lehetőségeik vannak: az első gyermek után jár egy egyszeri támogatás, ez az összeg ma hivatalosan 31 561.10 dinár. A második gyermek után 5142.33, a harmadik gyermek után 9255.76 dinár, a negyedik gyermek után pedig havonta 12 340.89 dinár jár, két éven keresztül. Erre a támogatásra minden anyának joga van, aki szerbiai állampolgár, van bejelentett lakhelye és egészségügyi biztosítása. A kérvényt pedig a gyermek születését követően legkésőbb három hónappal át kell adni. Igaz ugyan, hogy a szükséges dokumentumok összegyűjtése időbe telik, de érdemes azt a várandósság alatt beszerezni (anyakönyvi kivonat, állampolgársági bizonylat, az anya és az apa személyi igazolványának fénymásolata, az anya érvényes egészségügyi könyvecskéjének másolata, a bejelentett lakhelyről szóló bizonylat, az anya folyószámlája, házasságlevél, a szociális központ bizonylata, mely szerint az anya neveli a gyermeket).

A másik lehetőség a gyermekpótlék, amelyet az első négy gyermek után kérhet a család. Ez a támogatás havonta 2033.05 dinárt jelent. Az ötödik és a többi gyermek születését nem támogatja az állam. A gyermekpótlékra azok a családok jogosultak, akiknek a havi bevétele családtagonként nem haladja meg a 6500 dinárt. Amennyiben ezt a határt egy dinárral is túllépik, nem jár nekik gyermekenként még az a 2033.05 dinár sem. Ezen kívül az elbírálásnál figyelembe veszik azt is, hogy van-e a családtagok nevén ingatlan vagy föld, ha igen, mekkora, van-e belőle bevételük, s ha igen, akkor az sem haladhat meg egy bizonyos összeget.

Városonként változóan, a gyermeket vállaló anyák jó esetben egyszeri pénzbeli segítséget kapnak lakóhelyük önkormányzatától.

Ezen kívül semmilyen segítségre nem számíthatnak az édesanyák.

A szomszédos országokban, például Magyarországon, van lehetőség a főállású anyaságra. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévétől a 8. betöltéséig jár. Legalább három kiskorú gyermeke kell, hogy legyen a családnak, ekkor jár a minimális öregségi nyugdíjjal azonos összeg, ami körülbelül 10 000 dinár forint ellenértéke. Ezen kívül családi pótlék is jár, a harmadik gyermek után, amelynek összege átszámítva körülbelül hatezer dinár. Ezzel a lehetőséggel viszont nem élnek sokan, hiszen anyagilag nem kifizetődő, vagyis aki teheti, visszamegy dolgozni, mert a támogatásból ott sem lehet megélni, annak ellenére, hogy az anyának joga van napi négyórás műszakot vállalnia a támogatás mellett.