2024. július 18., csütörtök

Drágább a határátlépés

A határon szigorúbban ellenőrzik az utasokat, a rendőrök maguk döntik el, hogy kitől kérik el az úticélt igazoló dokumentumot

Immáron két hete szigorúbban ellenőrzik azokat az utasokat, akik az Európai Unió tagállamai felé utaznak. Számos dokumentumot követelnek a határt átlépőktől, amelyek igazolják anyagi biztonságukat, valamint utazásuk célját. A belügyminisztérium rendelte el a magyarországi és a horvátországi határátkelőkön a szigorítást, hogy ily módon kerülje el a vízumkényszer újbóli bevezetését. Ez a szigorítás viszont költséget jelent elsősorban azok számára, akik nyaralni mennének, ugyanis számítások szerint egy tíz napos nyaralás 300-500 dinárral többe kerülhet. A horgosi határátkelőn azonban, információink szerint, a szigorítás óta eddig még nem jelentkezett semmilyen gond.

Az elmúlt néhány hónapban megnőtt a kivándorlók száma, és egyre többen kértek az EU tagállamainak valamelyikében menedékjogot. Mintegy 80 ezer menekült és megközelítőleg 200 ezer, otthonát elhagyni kényszerült személy él az országban. Az elmúlt egy évben 17 000 személy kért menedékjogot a nyugati országokban. A hamis menedékkérők veszélybe sodorták Szerbia vízummentességét és ezáltal az ország lakóinak szabad mozgás lehetőségét. Ivica Dačić belügyminiszter a napokban adott interjújában kiemelte, ez a szigorítás megoldaná a hamis menedékjog-kérelmek problémáját.

A szigorúbb ellenőrzést a szerbiai oldalon végezik a határrendőrök. A szigorítás abban áll, hogy számos bizonylatot kérhetnek az utastól, elsősorban szükség van utazásának célját, illetve a külföldön való tartózkodásának idejét igazoló dokumentumra. Ha valaki rokoni látogatásra indul, fel kell mutatnia a meghívó levelet, amit a rokonnak kell megküldeni illetve ezért fizeni.Ha kérik, fel kell mutatni a menettérti jegyet, és igazolást kérhetnek arról is, hogy az illetőnek van-e elég pénze az utazásra, valamint ki kell váltani az egészségügyi biztosítást az utazás idejére.

Előfordulhat, hogy a határon nem elégszenek meg a bankkártya felmutatásával, annak egyenlegét is igazolni kell. Azt, hogy kitől kéri a határrendészet az egyenleget igazoló papírt,határon dolgozó rendőr maga dönti el.

Nem létezik meghatározott tarifa, amely szreint eldöntenék, hogy mit jelent az, hogy van valakinek elegendő pénze vagy sem. Az EU országaiban naponta 30-50 eurót számolnak.

Mint azt Izabela Jagićtól, a Dunav osiguranje biztosítási intézet ügynökétől megtudtuk, az elmúlt időszakban nem emelkedett meg az utazási biztosítások iránti igény. Néhány hónappal ezelőtt volt jellemző, hogy nagyobb számban látogatták őket az ügyfelek, ám a tavalyi évhez képest az elmúlt napokban, hetekben inkább csökkent az érdeklődés.

– Az elmúlt napokban főként görögországi nyaralásra kötöttek velünk egészségügyi biztosítást, mégpedig előre, júniusra. Elsősorban nyugdíjasokról van szó, és családi biztosításról, ami nagyon kedvező a családok számára, ugyanis két felnőttre és a 18 évnél fiatalabb gyerekekre szól, attól függetlenül, hogy hány tagú a család – emelte ki Izabela Jagić. Rámutatott, nem csak családi biztosítást lehet náluk kötni, hanem egyénit is 80 éves korig. Hozzátette: – Függetlenül attól, hogy milyen biztosításról van szó, vannak bizonyos kedvezményeink, de a biztosítás ára az euró értékétől függ, vagyis követjük a Nemzeti Bank által meghatározott árfolyamot. Másrészről pedig függ attól is, hogy hova utazik az ügyfelünk és mekkora értékre köti meg a biztosítást.

Megtudtuk ugyanakkor, hogy átlagban egy tíz napra szóló egyéni biztosítás 10-15 euróba kerül. Összehasonlítva a tavalyi évvel, az áprilisi adatokat nézve, hasonló az érdeklődők száma, ami pedig a májust illeti, tavaly többen utaztak külföldre, és nemcsak Görögországba, hanem Egyiptomba és Tunéziába is. Nebojša Crnogorac, a biztosító szabadkai fiókintézetének igazgatója hozzáfűzte: – Nem mondhatjuk, hogy jelentős mértékben megemelkedett az utazási egészségügyi biztosítások iránti igény. Többen érdeklődnek, mint egy hónappal ezelőtt, de ilyenkor kezdik az emberek kihasználni az éves szabadságukat.

A kötelező iratok beszerzése közül azonban ez a legkisebb tétel, illetve nem rendkívüli jelenség, hiszen ha valaki külföldön szerette volna tölteni a szabadságát, korábban is kiváltotta az iratokat. A kormány vízummentesség követését végző bizottságának megítélése szerint egy 10 napos útra senki nem indulhat el 300-500 eurónál kevesebbel, ugyanis szerintük 30-50 eurót kell számolni egy napra a külföldön való tartózkodás idejére.

Nem hivatalos forrásból megtudtuk, hogy bár szigorúbb az ellenőrzés a kelebiai és a horgosi határátkelőn, eddig még nem merült fel gond, ugyanis, ahogy forrásunk fogalmazott, kevesebb „olyan profilú személy” megy át a határon, akik beletartoznak abba a kategóriába, akiket ellenőrizni kellene. Ők maguk döntik el tehát, hogy kik lesznek azok, akiktől elkérik a dokumentumokat. Egyes médiumok információi szerint az elmúlt időszakban mintegy 50 személy esetében akadályozták meg a határátlépést, néhányuknál azért, mert más útlevelével szerették volna átlépni a határt, míg egy négytagú családnál azért, mert 70 euróval indultak el Svédországba.

Arról még nincs nyilvános adat, hogy azoktól, akik csak egy napot töltenek a határon túl, milyen bizonylatot kérhetnek a határrendőrök. Ám azok elbeszélései szerint, akik naponta lépik át a határt, eddig még nem merült fel gond, vagyis egyelőre nem kértek tőlük a szigorítás szerint megjelölt dokumentumot, bizonylatot.