2024. július 18., csütörtök

Új vonatokat kérnek Bácskába

A vajdasági vasutasok szerint a Szerbiai Vasutak közvállalat aránytalanul fejleszti a vasúti hálózatot
A sínbuszok olyan rossz állapotban vannak, hogy üzemzavar miatt gyakran el sem indulnak (fotó: Molnár Edvárd)

Három új, dízelmotoros vasúti szerelvény üzembe helyezését kérelmezte a Szerbiai Vasutak igazgatójától Širková Anikó Zenta, Nyilas Mihály Magyarkanizsa, Pregdrag Mijić Csóka, valamint Saša Vučinić Szabadka város polgármestere. A szóban forgó községek és város polgármesterei szerint a helyzet tarthatatlan: egyre gyakrabban fordulnak elő üzemzavarok, a járatok késnek, vagy el sem indulnak. A közeljövőben tizenkettő új szerelvény érkezik Oroszországból, a négy önkormányzat első embere szerint ezekből a szerelvényekből kellene tartományunkban is megvalósítani a részleges fejlesztést.

A vasúti közlekedést érintő problémák Bácskában elsősorban a Szabadka–Zombor, Szabadka–Zenta–Csóka–Nagykikinda valamint a Szabadka–Horgos–Magyarkanizsa vonalat érintik. Ugyanakkor a Szabadkát Szegeddel összekötő járatoknál is gondok merülnek fel.
A Szerbiai Vasutak legutóbbi, öt évvel ezelőtti fejlesztése a Kraljevo, Niš és Zaječar községeket, városokat érintette.


ÖRÖKSÉG A MONARCHIÁBÓL

Nyilas Mihály, Magyarkanizsa polgármestere elmondta lapunknak, hogy a Szerbiai Vasutakhoz Oroszországból hamarosan tizenkettő új dízelmotoros vasúti szerelvény érkezik. A közvállalatban már hosszabb ideje számítottak az új szerelvényekre és korábban el is hangzott az ígéret, hogy ezúttal Vajdaság számíthat korszerűsítésre – magyarázta Nyilas.
– Amikor tavaly a Szerbiai Vasutak kidolgozták az idei évre vonatkozó fejlesztési tervüket, akkor abba tudtommal belefoglalták, hogy az Oroszországból érkező új szerelvények mind Vajdaságba kerülnek. Időközben ez valamilyen módon törlődött a fejlesztési tervekből, mivel az ország délebbi régióiban nagy volt a felháborodás a szerelvények tervezett elosztása miatt. A tervek módosítását észrevették a Szerbiai Vasutak vajdasági részlegeiben és ezért keresték fel Magyarkanizsát, illetve a másik három községet. Úgy döntöttünk: közösen követeljük a Szerbiai Vasutaktól, hogy a tizenkettő szerelvényből három Észak-Bácskába kerüljön és a sínbuszok helyett ezek közlekedjenek – részletezte Nyilas.
A belgrádi illetékesek eddig még nem válaszoltak a polgármesterek levelére, pedig azt már mintegy két hónapja postázták. Kérdésünkre, hogy a válasz elmaradása szerinte azt jelenti-e, hogy a soron következő fejlesztésből Vajdaság ismét kimarad, Magyarkanizsa polgármestere nem kívánt találgatásokba bocsátkozni. Addig semmit sem szabad leszögezni, amíg nem érkeznek meg az orosz szerelvények az országba – hangsúlyozta Nyilas.
Magyarkanizsa polgármestere a folytatásban bővebben is kifejtette, hogy miért is van szükség minél előbb az Észak-Bácskában közlekedő járatok fejlesztésére:
– Ismeretes, hogy vasúti hálózatunk igencsak rossz állapotban van, évtizedek óta nem történt ezen a téren fejlesztés, és még a karbantartás sem zajlik úgy, ahogyan kellene. A Szabadka–Horgos, Szabadka–Magyarkanizsa, Szabadka–Zenta közötti vasúti síneket még az Osztrák-Magyar Monarchia idejében rakták le. Akkor persze igen korszerűnek számítottak, ma már viszont nagyon rossz állapotban vannak. Az előbb említett útszakaszokon a régi sínbuszok közlekednek, amelyek szintén rossz állapotban vannak. A polgárok egyre többet panaszkodnak ehhez kapcsolódóan. Fontos lenne, ha végre rendeződne a vasúti közlekedés, mert az alacsony árak miatt sokan rászorulnak az utazás ezen formájára.


FONTOS A DIÁKOKNAK

Širková Anikó, Zenta polgármestere szinte ugyanezeket a problémákat sorolta fel a vasúti közlekedést illetően. Širková lapunknak elmondta, hogy a négy polgármester kezdeményezése valójában a szabadkai vasutasok egy csoportjától indult ki, ők keresték fel a polgármestereket és figyelmeztették őket arra, hogy Vajdaság kimaradhat az orosz szerelvények elosztásából.
– Zentán szintén nem lehet elégedett hangnemben nyilatkozni a tömegközlekedésről. Elsősorban Szabadka irányába kellene javítani az összeköttetést. Ez vonatkozik a vonatokra és az autóbuszokra is. Sínbusz tudtommal háromszor indul Szabadkára és két járat jön vissza Zentára. Ugyanakkor még erre a kevés járatra sem lehet számítani, mert a sínbuszok olyan rossz állapotban vannak, hogy üzemzavar miatt gyakran el sem indulnak, vagy ha igen, akkor késnek. A sínbuszt elsősorban a középiskolások és egyetemisták veszik, vagy vennék igénybe, és őket különösen rosszul érinti a jelenlegi helyzet, hiszen az utazásnak még mindig ez a legolcsóbb módja. Ha jobb lenne az összeköttetés, akkor talán kevesebb egyetemista választaná a költséges bentlakást Szabadkán – nyilatkozta Zenta polgármestere.
Širková is értesült róla a vajdasági vasutasoktól, hogy a nehéz gazdasági helyzet ellenére az utóbbi években Szerbia más régióiban volt fejlesztés, csak tartományunkat hanyagolták el ezen a téren és szorították háttérbe. A vasutasok értesülése szerint a Szerbiai Vasutak nem arányosan osztja el az új javakat – hangsúlyozta Širková.