Zoran Stanković: A polgárok egyre gyakrabban jelentik be az egészségügyben észlelt korrupciós eseteket (Fotó: Tanjug)
A hétfő este letartóztatott Svetlana Vukajlović, a Köztársasági Egészségbiztosítási Intézet (RZZO) volt igazgatójaa belgrádi sajtó értesülései szerint az első meghallgatás alkalmával azt állította, hogy a szerb kormány előtt ismeretesek voltak a védőoltás beszerzésének a részletei, illetve a kormány döntött a vakcina megvásárlásáról. Vukajlović azzal is érvelt, hogy a versenypályázatot a kormány erre vonatkozó határozata után írták ki. Ebben a határozatban hárommillió adag oltóanyag megvásárlását irányozták elő. A versenypályázaton egyedül a Novartis svájci gyógyszergyártó vállalat adta át ajánlatát, ezért nem is lehetett „megrendezni”, hogy ki kapja a megbízatást, közölte állítólag a meghallgatáson az RZZO volt igazgatója.
– A GlaxoSmithKline gyógyszergyártó cég közvetlenül a szerb kormánnyal kívánt tárgyalni az általuk gyártott vakcina megvásárlásáról, tehát az RZZO ettől a cégtől egyedül a kormány közvetítésével vásárolhatott volna olcsóbb védőoltást. A versenypályázat kiírása után az RZZO nem írt azonnal alá szerződést a Jugohemija vállalattal, hanem a kormány hozott olyan döntést, hogy a védőoltás Szerbiába való behozatalának a Jugohemiján keresztül kell megvalósulnia – vallotta sajtóértesülések szerint a rendőrségen Vukajlović.
Más sajtóértesülésekből az derült ki, hogy a szerb kormány archívumában nem találják az oltóanyag beszerzését részletező határozatot. Újságírói megkeresésre a kormányból eddig azt sem tudták megmondani, hogy mi állt pontosan abban a határozatban.
Verica Barać, a szerb kormány korrupcióellenes tanácsának az elnöke elképzelhetetlennek tartja, hogy Milosavljević két évvel ezelőtt miniszterként semmit sem tudott a vakcina beszerzésének körülményeiről. A védőoltás megvásárlása nem történhetett meg az egészségügyi miniszter tudtán kívül, ezért Milosavljevićet,mint az akkori tárcavezetőt, biztosan nagyobb felelősség terheli, mint az RZZO volt igazgatóját, nyilatkozta a NIN szerb nyelvű hetilapnak Barać, valamint hozzátette, hogy az oltóanyag beszerzését az egészségügyi miniszter kérte a szerb kormánytól.
– Vukajlović letartóztatásának legkevésbé a korrupcióellenes küzdelemhez van köze. Az aktuális történések sokkal inkább a közelgő választásokkal függnek össze. Elképzelhető, hogy az egészségügyben megvalósuló korrupcióban egymással kapcsolatban lévő emberek elkezdenek leszámolni egymással – magyarázta Barać.
Emlékeztetésképpen, a H1N1 vírus elleni védőoltás beszerzésével kapcsolatos visszaélések miatt hétfőn este letartóztatták Svetlana Vukajlovićot, a Köztársasági Egészségbiztosítási Intézet (RZZO) volt igazgatóját, Vladimir Gravart, a Jugohemija farmacija vezérigazgatóját és Ljubomir Pavičevićet, a Detap gyógyszer-kereskedelmi vállalat vezérigazgatóját. A gyanú szerint a 857 ezer adag vakcina – ebből 154 ezret használtak el – beszerzése során visszaélés történt, aminek következtében a szerbiai államkassza 1,3 millió euróval rövidült meg. Az idén lemondott Tomica Milosavljević egészségügyi minisztert állítólag nem terheli felelősség az ügyben, mivel saját elmondása szerint nem vett részt a védőoltás beszerzésében, sem a versenypályázat kiírásában, illetve lebonyolításában. A technikai kérdésekkel nem az egészségügyi minisztérium, hanem az RZZO foglalkozott, hangsúlyozta Milosavljević.
Stanković miniszter arról is beszámolt, hogy a polgárok egyre gyakrabban jelentik be az egészségügyben észlelt korrupciós eseteket. Év eleje óta eddig 1500 polgár tett bejelentést, részletezte az egészségügyi miniszter, aki szerint a minisztériumnak, a rendőrségnek és az ügyészségnek minél szorosabban együtt kell működnie. A rendőrséggel már megállapodtak abban, hogy egy munkacsoport kizárólag az egészségügyben megfigyelt korrupciós esetekkel foglakozik, tette hozzá Stanković. – Idén eddig három orvostól vonták meg munkaengedélyét, két orvos pedig csak korlátozott időtartamban, hat hónapig végezheti munkáját. Év eleje óta 49 egészségügyi felügyelő 6125 felügyelőségi ellenőrzést hajtott végre. Gazdasági vétség miatt a felügyelők 108 bejelentést tettek, az ügyészséghez pedig öt feljelentés érkezett – részletezte a helyzetet Stanković.