2024. november 26., kedd

Betiltották a büszkeségnapi felvonulást

A tiltás nem csak az LGBT-közösségre érvényes, vasárnap mindennemű gyülekezés tilos a fővárosban
A biztonsági szolgálatok értesülései szerint a szélsőséges jobboldali csoportok Belgrád több pontján is rendbontást terveztek (a felvétel a tavalyi felvonuláson készült) (Fotó: Tanjug)

Hosszas konzultáció és a különböző biztonsági szervekkel folytatott egyeztetés után a rendőrség úgy döntött, hogy nem engedélyezi a vasárnapra tervezett büszkeségnapi felvonulást. Aznap nemcsak az LGBT-közösség nem vonulhat fel, a rendőrség a biztonsági kockázatra hivatkozva minden egyéb, aznapra bejelentett gyülekezést betiltott Belgrádban.

Ivica Dačić belügyminiszter a következőket nyilatkozta a legújabb fejlemények kapcsán: „A parádét meg kellene tartani, ugyanakkor szerintem nincsen olyan ország, ahol ha felmerülne a felvonulástól nagyobb problémák megtörténtének a gyanúja, ne halasztanák el a rendezvényt. A rendőrség biztonsági szempontból nem képes az ehhez hasonló gyülekezések megtartását támogatni. Olyan gyülekezésekre gondolok, ahol összetűzésekre kerülhet sor, vagy ahol vér folyhat.”

Dačić az Amerikai Egyesült Államokkal példálódzott, ahol szerinte olykor szintén megrövidítik az emberi jogokat, amennyiben az illetékesek úgy érzik, hogy biztonsági kockázatra számíthatnak.

A biztonsági szolgálatok értesülései szerint a szélsőséges jobboldali csoportok Belgrád több pontján is rendbontást terveztek, így akarták megosztani a melegek védelmére kirendelt erőket. A tavalyi évhez hasonlóan állítólag ezúttal is megtámadták volna a hatalmi koalíció pártjainak belgrádi irodáit, valamint külföldi vállalatok épületei ellen is támadást intéztek volna a szélsőségesek.

VISSZAÜTHET A DÖNTÉS

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga szerint alkotmányellenes megtiltani a büszkeségnapi felvonulást. – Senkinek sincsen joga az erőszakra. Az államnak pedig nem szabad megfutamodnia az erőszakkal való fenyegetés miatt. Szerbiának van rendőrsége, katonasága, tehát lenne hová fordulnia, hogy biztosítsa a gyülekezés résztvevőinek biztonságát – emelte ki a VSZL.

Čedomir Jovanović,a Liberális Demokrata Párt elnöke úgy véli, hogy a felvonulás megtiltása a bizonyíték a kormány politikai gyávaságára. Az állam szimbolikusan átadta a hatalmat a hordának, hangsúlyozta Jovanović.

Nevena Petrušićköztársasági esélyegyenlőségi biztos szerint bizonyítást nyert, hogy mennyire is homofób a szerb társadalom.

A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS) kitart azon állásfoglalása mellett, hogy az emberi jogok korpusza teljes és megoszthatatlan. Addig nincsen szólásszabadság és nincsenek szabad médiumok, amíg Szerbia akár egyetlen polgára nem nyilváníthatja ki kockázat nélkül nemzeti, vallási, politikai vagy szexuális hovatartozását, foglalt állást a NUNS közleményében.

Lapunk Varga László jogásztól, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselőjétől elsősorban azt kérdezte a téma kapcsán, hogy alkotmányellenesnek számít-e megtiltani a rendezvényt. – Ez Szerbiában igazából nem jogi, hanem még mindig politikai kérdés. Ennek jeles bizonyítéka az, amiről a belügyminiszter beszélt néhány napja, hogy ennek az országnak kulcsfontosságú kérdésekben továbbra sincsenek világos álláspontjai. Ha a felvonulással kapcsolatban korábban lett volna világos álláspont, akkor a kormány nem manőverezte volna magát ebbe a jelenlegi helyzetbe. Egyébként nem alkotmányellenes a döntés, hogy ha egy ilyen jellegű rendezvényt nem engedélyez a rendőrség. Erre törvényes felhatalmazása van. De nem ez a kulcskérdés, hanem az, hogy hogyan tehetett a kormány hónapokon át úgy, mintha minden rendben lenne és semmi akadálya nem lenne az esemény megtartásának. Heteken, hónapokon át egy nagy mellébeszélés folyt ezzel kapcsolatban, senki nem volta hajlandó egyértelműen igent vagy nemet mondani – fogalmazott Varga.

A VMSZ képviselője szerint az, hogy a melegek nem tarthatják meg a felvonulást, biztosan negatív formában fog visszaköszönni az Európai Bizottság országvéleményében.

SZÉLSŐSÉGES EGYHÁZ

A szerb pravoszláv egyház (SPC) hozzáállását az LGBT-közösség egyes országokban hagyományosnak számító felvonulásához a korábbi években is tapasztalhatta a közvélemény. Amfilohije, az SPC érseke már két évvel ezelőtt, majd tavaly is a szégyen, valamint Szodoma és Gomora felvonulásának nevezte a rendezvényt. Idén Irinej pátriárka hallatta hangját a témában. – A rendezvény kapcsán, amelyen az emberi méltóságot és az élet, illetve a család szentségét tapossák sárba, egyedül a szégyen szó jut eszembe. Az az érzésünk, hogy egyesek a felvonulással kívánják elhomályosítani a Koszovóban élő szerb nép szomorú sorsát. Kérdezzük, hogy kit is véd a szerbiai rendőrség? Kívülállók egy csoportját, akik alapvetően természetellenes kisebbségi nézeteiket megpróbálják ráerőszakolni a többi emberre? A visszás szabadság, amelyet a parádé testesít meg, idegen a szerb történelem, tradíció és kultúra számára. Ugyanakkor kérjük azokat, akik megkísérlik megakadályozni a parádé megtartását, hogy ne alkalmazzanak erőszakot, mivel az nem összeegyeztethető a keresztény küzdelem módjával. A gonoszt nem lehet gonoszsággal legyőzni. A gonoszt jósággal győzhetjük le – olvasható a pátriárka aláírásával ellátott közleményben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás