Az autótulajdonosoknak figyelniük kell arra, hogy közeleg a téli gumik kötelező használati időszaka, amely november 1-jén kezdődik.
A gumiabroncsok ára szinte ugyanazon a szinten van, mint tavaly, tehát a drágulás még nem érintette őket. Sőt, néhány esetben az árak csökkentek, és egyes helyeken részletekben is fizethetünk – írja a 021 hírportál a Blic információira hivatkozva.
A közlekedésbiztonsági törvény értelmében az autóink mind a négy kerekét november 1-től április 1-ig téli gumival kell felszerelnünk, a futófelület mélysége pedig nem lehet kevesebb, mint négy milliméter, amennyiben hó vagy jég van az úton. A csere költsége autóguminként 750 és 1500 dinár között mozog egy belgrádi műhelyben. A legolcsóbb abroncsok körülbelül 5000 dinárba kerülnek, de áruk elérheti a 20.000 dinárt is – mondta Marko Lacmanović, a műhely tulajdonosa. Szerinte a gumik árai majdnem ugyanazok, mint az előző évben. Nem történt drasztikus drágulás, tekintettel arra, hogy a kereslet jelentősen visszaesett.
Tavaly az árak jelentősen emelkedtek a korábbi évhez képest, a drágulás elérte akár a 20 százalékot is. Sok sofőr nem vásárolt, és nem cserélte a téli gumikat, hanem a régieket használta, sőt voltak, akik nyári gumiabroncsokat használtak, ami egyébként veszélyes is lehet. A műhely tulajdonosa elmondta, hogy a legolcsóbb teljes garnitúra gumit, például a Tigar márkájút, 175/65/R14-es méretben, 24.480 dinárért meg lehet vásárolni, míg például a Sava márka 225/45/R17-es méretű gumiabroncsai egyenként 9000 és 9500 dinárba kerülnek. Így a négy gumira körülbelül 36.000 dinárt kell költeni.
Az üzletek egyes esetben részletfizetést is engedélyeznek. Lacmanović elmondta, hogy néhány gyártó körülbelül öt százalékkal csökkentette az árakat annak érdekében, hogy vonzóbbá tegye a termékét a vásárlók számára. Lehetséges, hogy néhányan további akciókat hajtanak végre, és az árak csökkenése sem kizárt. Javasolják a vezetőknek, hogy csak hivatalos műhelyekben vásároljanak és szereltessenek fel gumiabroncsokat, mert a válság miatt megjelentek olyanok is, akik kétes minőségű termékeket árulnak, és számlát sem állítanak ki. Korábban sokan keltek át a Drinán, hogy téli gumikat vásároljanak a boszniai Szerb Köztársaságban, de Lacmanović azt mondja, hogy ez már nem olyan kifizetődő, mint korábban – közli a 021 hírportál.
Nyitókép: Pixabay