A néphez szólva vasárnap este Aleksandar Vučić köztársasági elnök bejelentette, hogy a szerbiai képviselőház alakuló ülését mégsem hétfőn (tegnap) folytatják, hanem egy héttel később, március 18-án. Emellett megerősítette, hogy Belgrádban a városi választást várhatóan június 2-án tartják meg, és nem április 28-án – a Vajdaságban esedékes helyhatósági választásokat nem ekkor tartják meg. Mint emlékeztetett, alkotmányos és törvényes felhatalmazásával összhangban egyeztetést folytatott a december 17-én megtartott köztársasági parlamenti választáson a parlamenti küszöböt átlépett jelöltlisták képviselőivel a majdani kormányalakító személyéről – 3 jelöltlista képviselői nem kívántak konzultálni az államfővel. Rámutatott, a Szerb Haladó Párt köré tömörülő, Szerbia nem állhat meg koalíciós jelöltlista képviselői arról tájékoztatták, hogy rendelkeznek a kormány megválasztásához szükséges parlamenti többséggel, és közölték, hogy néhány napon belül átadják a kormányalakító személyével kapcsolatos javaslatukat.
Vučić elmondta, vasárnap kora este azoknak a politikai pártoknak a képviselőivel találkozott, amelyek a parlamenti többség részei kívánnak lenni, velük a jelenlegi kihívásokat és a majdani feladatokat járták körbe. Vučić összetettnek tartja az aktuális politikai helyzetet, szavai szerint a nehézségek hátterében javarészt a geopolitikai körülményeket kell keresni, illetve a nagyhatalmak problémamegoldó kapacitásának hiányát.
A hadi értelemben semleges Szerbiát NATO-országok veszik körbe, ezenkívül az egyetlen olyan állam, amely nem rendelt el szankciókat Oroszországgal szemben, s emiatt rendkívül kifejezett a nyomásgyakorlás – fogalmazott Aleksandar Vučić. Hozzátette, az SZHP partnereivel a belpolitikai kérdésekről is beszélgettek, konszenzus született arról, hogy a szerbiai képviselőház február 6-án megkezdett alakuló ülése március 18-án folytatódik, akkor egyebek mellett a házelnököt – Ana Brnabić eddigi kormányfő lesz a jelölt erre a tisztségre – és az alelnököket választják meg. A belgrádi városi választások kapcsán Vučić közölte, ezeket legkésőbb április 3-án kell kiírnia a köztársasági parlament elnökének, a választásokat viszont feltehetőleg június 2-án tartják meg. Az SZHP és a koalíciós partnerek vezető tisztségviselői azt szerették volna, hogy a belgrádi választásokat korábban tartsák meg, ám arra kérte őket, hogy bólintsanak rá a halasztásra, mert jó lenne, ha mindenki felkészülne az újabb fővárosi választásra. A többi, szintén az idén esedékes helyhatósági választást a törvényes határidőben tartják meg – emelte ki.
– Nem hajoltunk meg a külföldi nyomásgyakorlás előtt. Ana Brnabić a Kvint-államok, jómagam pedig keleti barátaink képviselőivel tárgyaltam. A Kvint-államok nem gyakorolnak nyomást a választásokra és a választási bojkottot sem támogatják. Akármennyire is észszerűtlen okokból generálnak egyesek feszültséget, azt szeretném, ha sikerülne csillapítani a kedélyeket, de azt is, ha azok a belgrádiak is szavazhatnának, akik április utolsó hétvégéjén elutaznak. Emellett arra kérem a Belügyminisztérium munkatársait, hogy a választói névjegyzék lezárásáig a lakcímváltozással, illetve -bejelentéssel kapcsolatos kérelmek elbírálásakor rendkívül restriktíven értelmezzék a vonatkozó törvényt – fejtette ki Vučić, majd az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) ajánlásainak tiszteletben tartására kérte az illetékes állami szerveket.
AZ ELLENZÉK KÖVETELÉSEI
A Szerbia az erőszak ellen koalíció tegnap tette közzé a választási feltételek jobbá tételével kapcsolatos követeléseit, ezekről a NADA koalícióval (az Új Szerbiai Demokrata Párt és a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalom alkotják) és a ProGlas kezdeményezéssel is egyeztettek. A szerbiai képviselőház a civil szervezetek és az ellenzék részvételével alakítsa meg az ellenőrző és végrehajtó felhatalmazásokkal rendelkező testületet, amely a választások szabályosságát lesz hivatott felügyelni; kezdjék meg a választói névjegyzék revízióját; a helyhatósági választásokon csak azok szavazhassanak, akik legalább hat hónapja bejelentett lakcímmel rendelkeznek az adott helyi önkormányzat területén; a szerbiai képviselőház fogadja el a kötelező erejű utasítást a média számára, amelynek értelmében kötelező lenne bevezetni bizonyos műsorokat, valamint tilos lenne a gyűlöletbeszéd és az álhírek terjesztése; szüntessék meg annak a lehetőségét, hogy a választási jelöltlistákat olyan személy nevével fémjelezzék, aki nem jelölt a listán – az N1 tv portálja szerint ezek az említett tömörülések követelései, javaslatai. A Szerbia az erőszak ellen álláspontja, hogy a köztársasági parlamentnek lex specialist (különleges törvényt) kellene hoznia az említett intézkedésekről.
TOVÁBB MÉLYÜLHET A POLITIKAI VÁLSÁG
Csakis akkor lesz értelme a június 2-i belgrádi választásoknak, illetve kizárólag akkor lehet erre a döntésre a megfelelő irányban tett lépésként tekinteni, ha a hatalmi koalícióban tudatosul, hogy a választásoknak tisztességesnek kell lenniük, illetve ha az ellenzékkel együttműködve foganatosítanak intézkedéseket a választási feltételek javítása érdekében – értékelte az N1 tv szerint Miloš Jovanović, az Új Szerbiai Demokrata Párt elnöke. Kiemelte, először a lakcímbejelentéssel kapcsolatos visszaéléseket kell meggátolni, valamint egyenrangú médiaszereplést biztosítani a különböző politikai tömörülések számára. Ha nem teljesül legalább ez a két feltétel, akkor semmi értelme nem lesz a választásnak – nyomatékosította. Miloš Jovanović hiszi, hogy ha a hatalom nem lesz hajlandó az ellenzékkel együttműködve eljárni a választási feltételek jobbá tétele érdekében, akkor az aktuális politikai válság tovább mélyül és újabb turbulens időszak következik.
Nyitókép: Aleksandar Vučić (Beta)