A vajdasági diáksegélyező egyesületek képviselőivel egyeztetett Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Fremond Árpád elmondása szerint Szabadkára érkezett a Nagybecskereki Diáksegélyező Egyesület (NDE), a Zentai Diáksegélyező Egyesület (ZENDE) és az Újvidéken diáksegélyezést ellátó Vajdasági Magyar Ifjúsági Központ (VMIK) illetékese, de a szabadkai székhelyű Szekeres László Alapítvány (SZLA) is képviseltette magát az összejövetelen. A folytatásban megtartott sajtótájékoztatón Fremond Árpád lajstromba vette a Vajdaságban a diákok és hallgatók rendelkezésére álló ösztöndíjazási-támogatási lehetőségeket, emlékeztetve, hogy a felsőoktatási ösztöndíjprogram révén az egyetemistákat támogatják, ideértve az Európa Kollégiumban való elhelyezést, az általános iskolák első osztályától a nyolcadikig ugyancsak támogatásra számíthatnak a diákok, illetve a családok, míg az idei évtől a középiskolák magyar osztályába iratkozott első osztályos diákok egyszeri támogatásban részesülnek (a felhívás október 15-én jelent meg, november 15-ig lehet pályázni).
– Diáksegélyező egyesületeink is vannak Vajdaságban, ezek meghatározó tevékenységet folytatnak, a középiskolások támogatására összpontosítva. Számunkra fontos, hogy egységesek legyünk ebben a tekintetben is. A diáksegélyező egyesületek a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak köszönhetően tudnak ösztöndíjat adni a magyarul tanuló középiskolások számára. A mai egyeztetésen azok az egyesületek képviselői vettek részt, amelyek idén lebonyolítják a pályázatot. Korábbi sajtótájékoztatómon már beszéltem a Kosztolányi Dezső Diáksegélyező Egyesület körül kialakult helyzetről, ez utóbbi hiányos elszámolás okán nem részesülhet támogatásban. Mivel nem szerettük volna, hogy a Szabadkán, Nyugat–Bácskában, Topolyán, Kishegyesen, Verbászon, Kúlán és Szenttamáson élő fiatalok ne kaphassanak segítséget, a Nemzetpolitikai Államtitkárság a szabadkai térség vonatkozásában a diákok számára előirányzott összegeket a Magyar Nemzeti Tanácsnak utalta át. A zentaiak esetében ugyanez történt. A pénzek itt vannak, mi tovább utaljuk azokat a Szekeres László Alapítványnak és a Zentai Diáksegélyező Egyesületnek. A nagybecskereki és az újvidéki diáksegélyező egyesületek közvetlenül kapták meg a támogatást. A következő évtől az a terv, hogy mindenki közvetlenül kapja meg a támogatást, az MNT pedig ott lesz a háttérben, és közösen fogunk eljárni a jövőben a diákoknak megítélendő segély összegének a vonatkozásában. Vajdaság egész területének tekintetében egységesíteni szeretnénk a támogatás összegét. Abban is egyetértettünk, hogy kizárólag a középiskolások kaphatnak támogatást. Arról ugyancsak beszéltünk, hogy a pályázatok egységesen jelennek meg. Noha a nagybecskerekiek már lefolytatták a pályázatot, az eredményeket egységesen jelenteti meg mind a 4 egyesület. A többiek a pályázatot november elején teszik közzé és december 1-ig lehet majd pályázni. Az a terv, hogy karácsonyig az egyesületek révén a támogatás meg is érkezik a fiatalokhoz. Abban állapodtunk meg, hogy a diákok az elkövetkező időszakban 8 ezer dináros támogatást kaphatnak. Ismétlem, a következő évtől az MNT a koordinációban segít, és az egyéb részletek tekintetében is a diáksegélyező egyesületek rendelkezésére áll. Most ezekkel az egyesületekkel és alapítványunkkal tudjuk biztosítani, hogy Vajdaság egész területén minden érdeklődő diák segélyben részesülhessen – számolt be a részletekről Fremond Árpád.
Az MNT elnöke a folytatásban aláhúzta, a SZLA ideiglenesen veszi át a támogatási rendszer lebonyolítását a Kosztolányi Dezső Diáksegélyező Egyesülettől (KODDE), szavai szerint amint rendeződnek a dolgok, az együttműködést ezzel az egyesülettel is folytatni lehet. „Mi nem kockáztathatjuk, hogy a középiskolások ne kapjanak támogatást” – tette hozzá.
Lapunk a KODDE korábban megítélt támogatásával kapcsolatos kérdésére válaszolva Fremond Árpád elmondta, az idei év vonatkozásában tudnak segíteni, nem áll lehetőségükben eljárni a korábbi évek tekintetében, amikor a KODDE az elszámolási hiányosságok okán már nem kapott támogatást, azaz visszamenőleg nem lehet támogatást kifizetni.
– Az elszámolási kötelezettség minden egyesületet és intézetet terhel, amely támogatást kap Budapestről, illetve a magyar kormánytól. Az MNT-nek is elszámolási kötelezettsége van, minden támogatással az utolsó forintig el kell számolnunk. Következményei vannak annak, ha valamelyik kedvezményezett nem tesz eleget elszámolási kötelezettségének. Persze mindig van türelmi idő és mindig lehet tárgyalni vagy megoldást találni a nehézségekre, ám a türelmi idő sem tart örökké. Amikor valaki átlép egy bizonyos határt, a szabályzat nem teszi lehetővé, hogy támogatásban részesüljön. Nekünk lépnünk kellett, nem adhatjuk oda az eszközöket olyan egyesületnek, amelyik nem számolt el. Ideiglenesen ez a megoldás született. Értékelésem szerint a diákok és a családok számára a támogatási rendszer működése az elsődleges szempont. A reményeink szerint karácsonyig kiosztásra kerülő támogatás a 2024/25-ös iskolaévre vonatkozik – taglalta Fremond Árpád.
Nyitókép: Fremond Árpád (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)