2025. január 21., kedd

Korszerű körülmények között

Felújították az adai Műszaki Iskola tanműhelyét

Nagy munkálatok zajlottak az elmúlt hónapokban az adai Műszaki Iskolában, ugyanis újították a tanműhelyt. A korszerűsítés a helyi önkormányzat és a Termometal fémipari vállalat anyagi támogatásával zajlott, és annak örömére, hogy a napokban befejeződött a munka első fázisa, az illetékesek bejárták a felújított helyiségeket.

Gilice Hilda iskolaigazgató társaságában Bilicki Zoltán, Ada község polgármestere és Micsíz József, a Termometal tulajdonosa győződött meg a jól elvégzett munkáról. Velük tartott a képviselő-testület elnöke, Lakatos Adrián és alelnöke, Búcsú Attila, továbbá Nagy Zoltán, a Termometal igazgatója, valamint Sinkovics Szabolcs, a tanműhely vezetője.

Mint elhangzott, a tanműhely az elmúlt ötven évben rengeteg diákot kiszolgált és végső ideje volt a felújításának. Kicserélték ablakainak egy részét, felcsiszolták és újrafestették a padlózatát, átfestették a falait, korszerűsítették bent az elektromos hálózatot, és a gépek jó részét is felújították.

Gilice Hilda elmondta, a tavasz óta erre a felújításra koncentráltak, ugyanis a gyakorlati oktatás szempontjából nagyon fontos számukra a tanműhely.

– Büszkék vagyunk arra, hogy az utóbbi években sem csökkent a diáklétszámunk, és az oktatásban betöltött szerepünket akarjuk még jobban megerősíteni azzal, hogy korszerűsítjük a tanműhelyt.

Bilicki Zoltán polgármester úgy fogalmazott, köszöni az iskolának, hogy kezdeményezte, a Termometalnak pedig, hogy támogatta a felújítást, mert így meggyorsíthatták a folyamatot.

– További tervek és célok előtt állunk a Műszaki Iskolával kapcsolatban, és az önkormányzat mindent megtesz ezek megvalósulása érdekében. Folyik a jövő évi költségvetés összeegyeztetése az intézményekkel, és jövőre is támogatni szeretnénk az iskolát – mondta.

Micsíz József arról beszélt, hogy a Termometal 2004 óta működik együtt a Műszaki Iskolával, és szinte azóta dédelgetett álma, hogy egyszer korszerűsítsék a tanműhelyt.

– 2005-ben jártam egy német tanműhelyben, a Scheffler gyár műhelyében, ahol ők maguknak képezik a szakembereket, és már akkor megszületett bennem az ötlet, hogy nálunk, Adán is valami ilyet kellene létrehozni. Aztán 2023-ban a DMG-Mori cégbe látogattam, és az ottani tanműhelyt is megnéztem, aztán nem engedtem el többé azt a gondolatot, hogy egy megfelelő és korszerű tanműhelyt kell itt az iskolában kialakítani. 2027-ben lesz ötven éve, hogy én magam is elballagtam a Műszaki Iskolából, és feltett szándékom, hogy az ötvenéves osztálytalálkozónkra olyanná fejlesszük a tanműhelyt, ami példaértékű lesz az egész országban. Mivel több mint húsz éve együttműködünk az iskolával, ez fontos számomra, és még fontosabb az intézménynek és az egész településnek, hiszen egy versenyképes középiskola vonzerővel bír. Egyeztetve az önkormányzattal és az iskolával, elterveztük, hogy három fázisban valósítjuk meg a felújítást, és az első fázisnak most értünk a végére.

Mintaértékű műhelyt hoznak létre (Homolya Horváth Ágnes felvétele)

Mintaértékű műhelyt hoznak létre (Homolya Horváth Ágnes felvétele)

Erre a mai találkozóra is azért kerítettünk sort, hogy nyugtázzuk, egy darabig eljutottunk a korszerűsítéssel, és hogy megállapodjunk abban, haladni fogunk tovább, mert az érdekeink ezt kívánják. Mintaértékű tanműhelyt akarunk létrehozni, és véghez is visszük. Ezáltal hozzájárulunk ahhoz, hogy továbbfejlesszük a húszéves együttműködést. Büszkén számolok be arról, hogy a Termometal dolgozóinak több mint nyolcvan százaléka ebből az iskolából indult el. Sokan vannak köztük olyanok, akik később mérnöki diplomát szereztek, és sokan olyanok, akik a gépeknél dolgoznak. Évekre visszamenőleg a fiatalok gyakorlati oktatását is végezzük, és a mérnökeink közül többen is gyakorló vizsgáztatók, részt vesznek az érettségi lebonyolításában. A tanműhely felújításával szeretnénk az iskola segítségére lenni a gyerekekért vívott harcban, ha ugyanis olyan lehetőségeket tudunk kínálni, amelyek máshol nincsenek meg, akkor lépéselőnyben leszünk más településekkel, más iskolákkal szemben. Az elmúlt hónapokban kicseréltük a külső nyílászárókat, felújítottuk a padlót, átmeszeltük a termeket, korszerűsítettük a fűtésrendszert és az elektromos hálózatot is. Ezután fogtunk neki a gépek felújításának, és ez még tart, még tíz gép van hátra. Teljesen újragondoltuk az egész belső teret, igyekeztünk funkcionálisabbá tenni, technológiai sorrendet építettünk fel, átláthatóvá és biztonságossá tettük. Új munkaasztalokkal, új szekrényekkel bővítettük, taposókat helyeztünk el a megfelelő helyekre a munkavédelmi előírásokkal összhangban. A gyakorlati oktatáshoz szükséges nyersanyag egy részét évek óta a Termometal biztosítja, és ezt a jövőben is így képzeljük el. Fontos fémmegmunkáló központot akarunk létrehozni, és ennek érdekében cselekszünk az elkövetkező években is – fogalmazott a Termometal tulajdonosa.

Micsíz József azon kérdésünkre, hogy mit takar a következő két fázis, a következőket válaszolta:

– A második részben a vizesblokkokat újítjuk fel, a maradék nyílászárókat cseréljük ki, és az irodát is felújítjuk. Az autómechanikus-műhely felújítását is tervezzük, és egy más funkcióba fogjuk hozni, mégpedig a mostani oktatási profilok szolgálatába állítjuk, ugyanis ez az oktatási profil itt már nincs meg. A harmadik fázis az objektum külső vakolását, átfestését jelenti, és ezzel párhuzamosan szeretnénk forrást találni CNC-vezérelt szerszámgépek megvásárlására, legalább egyre egy év alatt. Ha nem sikerül szerszámgépet vásárolni, akkor szimulátorokat szeretnénk venni, amelyek elősegítenék a fiatalok oktatását – magyarázta Micsíz József.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Mintaértékű tanműhelyt hoznak létre (Homolya Horváth Ágnes felvétele)