2025. január 22., szerda

Előnyökkel járó diplomáciai támadás

Az amerikai álláspont a szerb érdekek érvényesítését is segíti Koszovóban

Zúgott a feje a találkozót követően – ekképpen írta le a Karen Donfried európai és eurázsiai ügyekkel megbízott amerikai helyettes államtitkárral folytatott előző napi eszmecseréjét tegnap Ana Brnabić kormányfő a Pink televíziónak adott nyilatkozatában. Mint mondta, a beszélgetés után felhívta telefonon Aleksandar Vučić államfőt is, és tájékoztatta a tárgyalások eredményéről. Mint ismeretes, Donfried nyugat-balkáni körúton tartózkodik, eddig Pristinát, Belgrádot és Szarajevót kereste fel, de még Szkopjéba és Tiranába is ellátogat a napokban. Pristinában kijelentette, az USA számára elfogadhatatlan a jelenlegi status quo, azért száll síkra, hogy a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd az EU közvetítésével mielőbb folytatódjon, s egymás kölcsönös elismerésével fejeződjön be. Arról beszélt, hogy a jelenlegi helyzet káros Koszovónak és Szerbiának az uniós integráció szempontjából is.

– Meglehetősen nagy volt a feszültség. Minden álláspontunkat védeni kellett minden pillanatban, óvakodni kellett attól, nehogy egy rossz szót is szóljon az ember. Teljesen világossá kellett tenni, mit gondolunk az aktuális kérdésekkel kapcsolatban úgy, hogy tisztában van vele mindenki, hogy nem egyformák minden kérdés kapcsán a szerbiai és az amerikai álláspontok, s közben arra is összpontosítani kellett, hogyan lehetne javítani a két ország közötti kapcsolaton – értékelte a kormányfő.

Hozzátette, hogy az amerikai álláspont korántsem olyan szilárd, mint amilyennek a korábbi kijelentések alapján tűnt, Donfried tisztelettel tekint a szerbiai elkötelezettségre a Pristinával folytatott dialógus és a regionális stabilitás fenntartása iránt. Kritikus volt Pristinával szemben a be nem teljesített ígéretek miatt, s ez segíti a szerb érdekek érvényesítését – jelentette ki Brnabić.

Donfried körútja kapcsán Suzana Grubješić, a belgrádi Külpolitikai Központ elnöke úgy fogalmazott: a régió felkeresése az USA diplomáciai „támadását” jelenti, ez azonban nem feltétlenül jelent rosszat. Közölte, hogy Donfried teljesen egyértelmű véleményt közölt Koszovó kapcsán, a kölcsönös elismerés híve a korábbi amerikai külpolitikával összhangban, ennek ellenére a Belgrád és Washington közötti viszony az őszinte és nyílt párbeszédnek köszönhetően jelentősen javulhat is, ami nagy löketet adhat Szerbia uniós integrációjának. Mint mondta, nincs összefüggésben az említett amerikai álláspont a demokrata párti elnök megválasztásával, már Donald Trump is megfogalmazta egy korábbi levelében, hogy a kölcsönös elismerés híve. Ez azonban egy olyan állásfoglalássá vált, amelynek kapcsán Szerbia és az USA „egyetért abban, hogy nem ért egyet”, s félretéve ezt a különbséget tud kommunikálni más kérdésekben. Az amerikai érdeklődés, mint mondta, növekedett a régió iránt az ukrajnai konfliktus következtében, ugyanis Nyugaton továbbra is a destabilizáció egyik lehetséges eszközeként tekintenek a nyugat-balkáni térségre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel