2025. február 23., vasárnap

Fő célunk az új tagok toborzása

Évértékelőt és tervbemutatót tartottak a verbászi Szirmai Károly Művelődési Egyesületben

A verbászi szórványmagyarságnak sokkal nehezebb megmaradnia, mint a tömbben élőnek, de sohasem hagyjuk magára. A Szirmai Károly Művelődési Egyesület ajtaja mindenki előtt nyitva áll, és örülünk annak, hogy a tagság az év második felében bővült  – mondta évértékelője elején Bógáncs Andrijašević Lívia, az egyesület elnöke.

Bógáncs Andrijašević Lívia, a Szirmai Károly ME elnöke (Fotó: Paraczky László)

Bógáncs Andrijašević Lívia, a Szirmai Károly ME elnöke (Fotó: Paraczky László)

Szavai szerint az egyesületen belül aktívan dolgozik az Aranykalász kézimunkacsoport és a kórus, folytatja működését a diákok anyanyelvápolási és szavalócsoportja, alkalmanként közösen emlékeznek, ünnepelnek.

Először tartott művésztelepet a verbászi egyesület, amelyre a helyi festők mellett vidéki művészek is érkeztek (Fotó: Paraczky László)

Először tartott művésztelepet a verbászi egyesület, amelyre a helyi festők mellett vidéki művészek is érkeztek (Fotó: Paraczky László)

− 2024 a tagság és a vezetőség közös összejövetelével kezdődött, amelyen összefoglaltuk az előző év fontosabb mozzanatait, meghatároztuk és elfogadtuk az évi tervet. Januárban egyesületünk gyermekcsoportja benevezett a szabadkai Mesélő Népkör pályázatra, az alsósok népmese-illusztrációval, a felsősök pedig animációval jelentkeztek. Februárban Verbászon került sor a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségéhez tartozó csoportok találkozójára. Ugyanakkor megtartottuk a farsangi műsort, az egyesület asszonycsoportja a gyerekeknek apró ajándékkal és fánkkal kedveskedett. Márciusban a Városi Múzeumban megnyílt a hagyományos húsvéti kiállítás, amelyen egyesületünk gyermekcsoportja alkalmi műsorral lépett fel, az ünnepekre való készülődés keretében pedig ötnapos műhelymunkát tartottunk a község általános iskolás diákjai számára. Áprilisban az Aranykalász kézimunkacsoport tagjai Tiszaszigetre utaztak a már hagyományos műhelymunkára, májusban pedig a múzeum napja alkalmából kis ünnepséget tartottunk, az asszonyok lángost sütöttek. Júniusban első alkalommal szerveztünk művésztelepet. A nagy kánikulában az alkotók számára a szervezet székházánál lévő park biztosította az árnyékot, a többiről, vagyis a szükséges felszerelésről egyesületünk gondoskodott. A téma szabadon választott volt, a művészek számára két-két vásznat, festéket és felszerelést biztosítottunk, azért hogy két képet készíthessenek. Egyiket hazavihették, a másik pedig az egyesületben maradt. Valószínűleg humanitárius célokra ajándékozzuk őket. Tekintettel arra, hogy az egész kiválóan sikerült, az idén újra megszervezzük – sorolta Lívia.

December 6-án és 7-én a Szirmai Károly ME második alkalommal tartott karácsonyi fesztivált Verbász központjában (Fotó: Paraczky László)

December 6-án és 7-én a Szirmai Károly ME második alkalommal tartott karácsonyi fesztivált Verbász központjában (Fotó: Paraczky László)

Kiemelte, a nyár folyamán az Aranykalász kézimunkacsoport részt vett Palánkán a tűfokoshímzés-versenyen, ezt követően a topolyai kiállításon több érmet kaptak. Egyébként a csoport minden rendezvényen sikeresen szerepel.

Szeptemberben hatodszor tartották meg a Magyar Konyha és Hagyományok Fesztivált (Fotó: Paraczky László)

Szeptemberben hatodszor tartották meg a Magyar Konyha és Hagyományok Fesztivált (Fotó: Paraczky László)

− Júniusban a magyar nyelvet tanuló csoportunk évzáró ünnepséget tartott. Július 27-én került sor a már hagyományos kenyérszentelési ünnepségre, amelyre az itteni magyarság minden évben kitartóan, szívből és fáradtságot nem ismerve dolgozik és készül. Ennek egyik fénypontja az utcai felvonulás volt, a templomban pedig megszentelték az új búzából sütött kenyeret. A nap közös ünnepi mulatsággal zárult. Szeptemberben az egyesület székháza melletti platánfák alatt hatodik alkalommal tartottuk meg a Magyar Konyha és Hagyomány Fesztivált. A kirakodóvásárra az egész tartomány területéről érkeztek a kézművesek, kisvállalkozók. Tartalmas kulturális műsort szerveztünk, amelyre Bácsfeketehegyről, Kúláról, Szenttamásról is érkeztek fellépők. Egyesületünk gyermekcsoportja szavalatokkal, énekkel, hegedűmuzsikával lépett fel. Októberben Bácstopolyán tartották meg a Tóth Ferenc Vers- és Prózamondó Szemlét, amelyen egyesületünk két szavalója lépett fel. Novemberben leróttuk kegyeletünket a katolikus temetőben lévő tömegsíroknál állított keresztnél. Egyesületünkben a hónap végéig a tagság és a gyerekek a karácsonyi ünnepekre készülődve tíz műhelymunkát tartottak. Egy-egy alkalommal a verbászi és az ókéri adventi fesztiválra készítettünk különböző asztali, ajtó- és fenyődíszeket – magyarázta Bógáncs Andrijašević Lívia.

Paróci Mária és a kézimunkázó asszonyok tavaly is lángoskészítéssel foglalkoztak a fesztiválon (Fotó: Paraczky László)

Paróci Mária és a kézimunkázó asszonyok tavaly is lángoskészítéssel foglalkoztak a fesztiválon (Fotó: Paraczky László)

Elmondta, hogy decemberben folytatódtak az aktivitások a Szirmai Károly Művelődési Egyesületben. December 6-án és 7-én az idén második alkalommal tartottak adventi és karácsonyi fesztivált, december 8-án pedig templombúcsúra került sor, amelyet a múzeumban karácsonyi kiállítás követett. Az ünnepség végén a Mikulás is megérkezett, aki az egyesületben tevékenykedő gyerekek számára ajándékcsomagokat hozott. December 9-től 13-ig a Városi Múzeumban mindennap 9 és 17 óra között karácsonyi műhelymunkán vehettek részt az óvodások és az általános iskolák alsós diákjai, majd december 21-én a Verbászhoz tartozó Ókér (Zmajevo) település központjában 11 és 20 óra között először került sor a karácsonyi fesztiválra. 

Megemlékezés november 3-án a verbászi 44–45-ös ártatlan áldozatok tömegsírjainál (Fotó: Paraczky László)

Megemlékezés november 3-án a verbászi 44–45-ös ártatlan áldozatok tömegsírjainál (Fotó: Paraczky László)

− A felsorolt rendezvények az idén is tervben vannak, de a fő cél elsősorban a tagság bővítése, mert szeretnénk, ha itt a szórványban minél többen bekapcsolódnának az egyesületben működő különböző csoportokba. Tavaly először fordult elő, hogy az idős tagság miatt nem vettünk részt a Durindón, a kórusba több fiatal kellene. Már vannak jelentkezők, így szerintem ezzel nem lesz gond. Szükség van az alkalmi énekek, dalcsokrok gyakorlására, amelyekkel egy-egy alkalommal felléphetünk. Az oktatókat biztosítottuk. Nagyon jó kapcsolatokat ápolunk a gödrei (Magyarország) testvértelepüléssel, legutóbb a karácsonyi fesztiválon jártak nálunk képviselők, ugyanakkor meghívást kaptunk tőlük egy ottani vendégszereplésre, erre is készülünk. Szerbiából, Topolyáról is érkezett felkérés egyesületünknek, ahova kézimunkákat és itteni gasztronómiai hagyományokat, ízeket viszünk. Az Aranykalász kézimunkacsoport továbbra is megrendezi a hagyományos műhelymunkákat és teadélutánokat. Az egyik ilyen a Taníts, tanítalak! mottóval évek óta a hittanteremben kerül megrendezésre, az idén is így lesz. Nagyon sok tervünk van, egyelőre még nem teljes a lista, de a fesztiválokat és a művésztelepet is biztosan megtartjuk – mondta végezetül Bógáncs Andrijašević Lívia.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A kézimunkázók hagyományos műhelymunkája a verbászi hittanteremben 2024. május 25-én (Fotó: Paraczky László)