Tonino Picula, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevője ma kijelentette, hogy Szerbiának le kell mondania a „szerb világ” koncepciójáról és a szomszédos államok destabilizálásáról.
– Úgy gondolom, hogy az Európai Unió jövője szempontjából Szerbiának elsősorban le kell mondania a szerb világ koncepciójáról, valamint a politikai opciókon és az ortodox egyházon keresztül befolyásolt szomszédos államok destabilizálásáról – mondta Picula a horvát N1 televíziónak.
A szerb elnök, Aleksandar Vučić államfő és az Európai Unió vezetőinek találkozóival kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva Picula elmondta, hogy pozitívnak tartja ezeket a megbeszéléseket az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökeivel.
Kiemelte, hogy Vučić szinte minden releváns EU- és NATO-tisztségviselővel tárgyalt.
– Öt hónapnyi bizonytalanság után, amely során nem volt egyértelmű megfogalmazás arról, hogy mi történik Szerbiában, elérkezett az idő, hogy a legmagasabb szintekről világos politikai üzeneteket közvetítsenek számára. Ezeknek eltérőnek kell lenniük azoktól, amelyek elidegenítették a szerbiai polgárok jelentős részét az Európai Uniótól – hangsúlyozta Picula.
Megjegyezte, jelzésértékű, hogy a szerbiai tüntetéseken nem láthatók az EU zászlói, viszont megjelennek román zászlók, amelyekkel felhívják a figyelmet az európai főügyész, Laura Kovesire, mint a korrupció elleni harc szimbólumára – amely egyben a szerbiai tiltakozások alapja is.
– Von der Leyennek ebben az összetett geopolitikai helyzetben meg kell találnia a módját annak, hogy garanciákat kényszerítsen ki arra vonatkozóan, hogy a régió ne destabilizálódjon, és hogy Szerbia tiszteletben tartsa saját kötelezettségeit. Ez azt jelentené, hogy 2026-ra jogrendje szinkronban lenne az EU jogi örökségével – mondta Picula.
Amikor megkérdezték Vučić azon állításáról, miszerint a belgrádi tömegtüntetésen nem használtak hangágyút, Picula azt válaszolta, hogy ezt a kérdést nem szabad lezárni.
– Úgy gondolom, hogy az EU Vučić felé közvetített üzenetei ugyanolyan erőteljesek és hangosak. Nemcsak azt követelik meg, hogy kivizsgálják, mi történt, hanem azt is egyértelművé teszik, hogy a jelenlegi bel- és külpolitikával Szerbia nem kerülhet közelebb az Európai Unióhoz – szögezte le Picula.

Nyitókép: A szerbiai jelentéstevő szerint a hangfegyver használatával kapcsolatos kérdést nem szabad lezárni (Fotó: Instagram)