2024. november 26., kedd

Mi legyen a kegyetlenkedő gyerekekkel?

Közvitán a mentális zavarokkal küzdők védelméről szóló törvény módosítása

A május elején történt megrázó, példátlan tragédiák mutattak rá arra, hogy az államnak olyan használható mechanizmusokra van szüksége, amelyekkel megfelelő és időszerű válaszlépéseket tudna tenni, emelte ki Danica Grujičić egészségügyi miniszter pénteken a mentális zavarokkal küzdő személyek védelméről szóló törvény tervezete közvitájának megnyitóján Belgrádban, a Szerbia Palotában.

Mint a miniszter fogalmazott, ennek a törvénynek a módosítása egyike azoknak a jogszabályoknak, amelyeket módosítani kell, hogy a rendszer biztonságosabb és hatékonyabb lehessen. Rámutatott, a hatályban levő mentálhigiénés törvény még 2013-ban született meg és nem foglalkozik azzal, hogy mi legyen a büntetőjogilag felelősségre nem vonható gyerekekkel. Grujičić szavai szerint a kormány a későbbiekben dönt arról, hogy ezeket a gyerekeket hol helyezi el: a meglévő kórházak egységeiben, vagy új intézmény épül.
A mentális zavarokkal küzdő személyek védelméről szóló törvény kibővítésének tervezetéről augusztus 9-ig tart a minisztérium közvita az ország több városában.

A média korábban beszámolt arról, hogy a jelenlegi jogszabályok a 14 évnél idősebb, büntetőjogilag felelősségre vonható gyerekekkel ugyan foglalkozik, de a mentális egészségi zavarokkal küzdő fiatalabb gyerekekkel – akik hajlamot mutatnak a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetésére, és így komoly veszélyt jelentenek a társadalomra, már nem. Legalábbis büntetést nem szabtak ki rájuk, kezelésük rövid ideig tartott, és a szülők beleegyezésével.

A törvénytervezet indoklásában rámutatnak, az elmúlt években több olyan eset is történt, amik felkavarták a közvéleményt, és amelyek elkövetői fiatal gyerekek volt: egy tizenkét éves gyerek szöget vert egy kutya fejébe, vagy megemlítik azoknak a fiúknak az esetét, akik felgyújtottak egy hajléktalant, illetve egy tizenhárom évest is, aki megkéselte az egyik barátját az iskola udvarán. A legutóbbi, ami talán a legkegyetlenebb tragédia, amikor a 13 éves fiú meggyilkolta kilenc iskolatársát és az őrt a belgrádi Vladislav Ribnikar Általános Iskolában. Ezek az esetek után felmerült a kérdés, hogy a társadalom védve van-e az ilyen kiskorúaktól, akik súlyos, erőszakos cselekményeket követnek el, és az állam hogyan válaszol ezekre az esetekre.

Mint arról a Novosti napilap beszámolt, a törvénytervezet mindenekelőtt azokkal a gyerekekkel foglalkozik, akik mentális zavarokkal küzdenek és olyan bűncselekményeket követtek el, amelyek legalább 10 év szabadságvesztést vonnának maguk után. Ebben az esetben a törvény, legalábbis a jelenlegi tervezet szerint, az adott gyerekeket határozatlan időre zárt pszichiátriai osztályon tartanák, fokozott biztonság mellett, és ehhez nem kellene a gyermek beleegyezése sem. Ezt a rendelkezést a szakemberek azzal indokolják, hogy a gyermek fejlődésének korai fázisában még nem lehet tudni, hogy a diagnosztikai eljárások és a gyógykezelés mennyi időt vesz igénybe. A bíróságot a törvény kötelezné, hogy félévente ellenőrizze, szükség van-e a zárt osztályos kezelésre. A törvény ebben az esetben a pszichiátriai intézet konzíliumának szakvéleményét venné alapul, amelynek tagjai között gyermek- vagy serdülőkor-pszichiátriai szakorvosnak is lennie kell.

Ebben az esetben a gyermek nem kommunikálhat semmilyen módon, még a család legszűkebb tagjaival sem. Ezt a rendelkezést azzal indokolják, hogy fennállhat annak lehetősége, hogy a gyermek ily módon fegyverhez vagy tudatmódosító szerhez juthat, vagy megszervezheti a szökését, esetleg újabb bűncselekményt követhet el. Ideiglenesen látogatót sem fogadhat, ha úgy ítélik meg a szakemberek, és a közjó érdekében végzett munkájáért nem kaphat fizetséget.

A közjó érdekében a minisztérium arra szólította fel a szakmai nyilvánosságot és az érdekelteket, hogy vegyenek részt a közvitában. A minisztérium honlapján elolvasható a tervezet szövege, a módosítási javaslatokat pedig a mentalnozdravlje@zdravlje.gov.rs elektromos címre küldhetik el.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás