Az emberi és kisebbségi jogi, társadalmi dialógussal megbízott minisztérium összesen 72 nemzeti kisebbségi intézménnyel és szervezettel írt alá megállapodást tegnap Belgrádban, köztük négy kiemelt jelentőségű magyar intézménnyel is: a Topolya Község Múzeumával, az adai Szarvas Gábor Könyvtárral, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézettel, illetve a Szekeres László Alapítvánnyal is. A tárca ebben az évben a nemzeti identitás megőrzése terén igen fontos kulturális projektumokra és programokra nyújtott anyagi támogatást.
A megállapodások aláírása alkalmából ma Belgrádban Tomislav Žigmanov, az emberi és kisebbségi jogi, társadalmi párbeszéddel megbízott miniszter kiemelte, hogy a párbeszéd fejlesztéséhez, az ország területén élő különböző közösségek egymás közti megértéséhez nagymértékben hozzájárul a nemzeti kisebbségek kulturális tevékenységeinek, a többnyelvűségnek és a multikulturalizmusnak a projekttámogatása. Éppen ezért a kormány Nemzeti Kisebbségi Tanácsa úgy döntött, hogy a nemzeti kisebbségeknek szánt pénzügyi alapot, a mintegy 30 millió dinárt ebben az évben kulturális programokra és projektumokra fordítják. A beérkezett 225 pályázatból ezúttal 72-et támogat a minisztérium.
Mint megtudtuk, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet minden évben pályázik, ezúttal 700 ezer dinárt hagytak jóvá számukra, mégpedig a magyar kisebbség nyelvi és kulturális különlegességeinek ápolását célzó, már több éve tartó programukra, amelyet a VMMI munkájának interneten keresztüli, illetve a Vajdasági Magyar Értéktár népszerűsítésével igyekszik elérni.
Somogyi Tündétől, a Szekeres László Alapítvány ügyvezetőjétől megtudtuk, hogy bár pályáztak, a projektumot az alapítvány keretében működő Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ valósította meg szeptemberben, ugyanis a Petőfi – 200 rendezvénysorozat keretében kétnapos konferenciát tartottak, mégpedig a Petőfi – 200 nemzetközi tájtörténeti-néprajzi konferenciát.
– Először pályáztunk és 600 ezer dinár támogatást kaptunk, ami hatalmas segítség, mivel a Petőfi-rendezvénysorozat szerves része volt ez a konferencia. Örülünk annak, hogy sikerült megnyernünk ezt a pályázatot, még idejében megérkezett a támogatás – mondta lapunknak Somogyi Tünde.
Radaković Marina Topolya Község Múzeumának megbízott igazgatója elmondta, hogy ők a minisztériumtól kapott pénzből egy irodalmi jellegű projektet tudnak megvalósítani, ami összefügg a kisebbségi nyelvhasználattal.
– A mi községünkben több hivatalos nyelv van használatban, a szerb, a magyar, a szlovák és a ruszin. Ennek apropóján Juhász Erzsébet A régi ház című novelláját dolgozzuk fel. Lefordítjuk szerb, szlovák és ruszin nyelvre is, hogy az iskolai oktatás keretében megismerhessék ezt a gyönyörű novellát azok a gyermekek, akik szlovákul, ruszinul és szerbül tanulnak – emelte ki az igazgató.
Maksó Éva, az adai Szarvas Gábor Könyvtár igazgatónője rámutatott, hogy Adán már 53 éve szervezik meg a Szarvas Gábor Napokat. Ezúttal éppen ennek az eseménynek, illetve a kísérő rendezvényeinek megszervezésére kaptak pénzt a minisztériumtól.
– Nagy segítség ez a könyvtárnak és az egyesületnek is, mivel mi nagyon szorosan együttműködünk a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesülettel. Ezek a rendezvényeink a nyelvművelő versenyeket ölelik fel, különböző kategóriában: alsós, negyedikes, hetedikes és középiskolás korosztályban. Beszédművészeti versenyünk is van. Másrészt konferencia is kapcsolódik ehhez a rendezvényhez. Az idén pontosan ennek a segítségnek köszönhetően sikerült ezt egy kicsit gazdagabbá tenni, és a pedagógusok számára egy akkreditált képzéssel bővíteni a rendezvényünket. A kísérő rendezvényeinek nagyon szépre sikeredtek, hiszen a gyerekek és a felnőttek számára is volt előadás, koncert, ahogy – mondta Maksó Éva, utalva arra, hogy jó helyre kerül a támogatás.
Nyitókép: Miklós Hajnalka felvétele