2024. november 25., hétfő

A fenntartható fejlődés nem szorulhat háttérbe

A szerb kormány illetékesei az Agenda 2030 végrehajtásának fontosságát hangsúlyozzák

Az ENSZ és a Szerbia közötti, a Fenntartható Fejlődési Keretrendszer nyomán folytatott együttműködés 2021 és 2025 közötti időszakra vonatkozó keretdokumentumának végrehajtásáért felelős nemzeti bizottság ülésén Tanja Miščević ügyvivő európai integrációs miniszter köszönetet mondott az ENSZ szerbiai képviseletének, amiért támogatja az ország polgárait. Az ENSZ szerbiai képviselete nemcsak a köztársasági kormánnyal működik együtt, hanem támogatja a szerbiai polgárokat a fenntartható fejlődés tekintetében is – nyomatékosította a Vajdasági Rádió és Televízió összeállítása szerint.

– Ez a támogatás különösen fontos napjainkban, amikor a világ újabbnál újabb kihívásokkal szembesül, és amikor a fenntartható fejlődésnek nem szabad háttérbe szorulnia. A fenntartható fejlődésnek irányelvnek kell lennie a kormányzatok közötti beszélgetések során. Először a világjárvánnyal szembesültünk, míg jelenleg két nagy konfliktussal, Ukrajnában és a Közel-Keleten. A nemzetközi fórumokon polarizáció jellemző, emellett a mind érezhetőbb éghajlatváltozás is befolyásolja az emberek mindennapjait, illetve a világ országainak gazdaságát. Mindez kihívás, de egyben lehetőség is, hogy együtt kerekedjünk felül a problémákon. Hisszük, hogy a felépülést szolgálni hivatott, megfontolt intézkedések segítségével Szerbia megvalósíthatja a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos céljait. Az Agenda 2030 végrehajtásáért nem kizárólag a kormány felelős, hanem a társadalom is – fogalmazott Tanja Miščević.

Tekintettel az Agenda 2030 jelentőségére, Szerbia meghatározta azokat a területeket, amelyekre különösen odafigyel a köztársasági kormány a következő időszakban – hangsúlyozta Marina Ivanović, a Külügyminisztérium multilaterális ügyek részlege ENSZ-szel való együttműködésért felelős osztályának vezetője. Az említett területek között említette az oktatást, a fiatalokat, a tudományt, a mezőgazdaságot, az energetikát, az egészségügyet és az éghajlatváltozás elleni küzdelmet.

Az összejövetel kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy rámutassanak a közös prioritásokra, az együttműködés eddigi eredményeire, valamint az aktuális kihívásokra – emelte ki Francoise Jacob, az ENSZ állandó szerbiai koordinátora. Hozzátette, fontos azonosítani azokat a területeket, amelyeken dinamikusabb tevékenység révén lehet elérni a szerb kormány által kitűzött célokat. Mint kiderült, a Szerbiával való partnerségnek köszönhetően az ENSZ szerbiai képviseletének az idén három, korábban prioritásként meghatározott területen sikerült érdemben eredményt elérnie, ezek a következők: a zöld, fenntartható és inkluzív gazdaság, továbbá a szociális igazságosság, valamint a kölcsönös bizalom és felelősség erősítése az emberi jogok és a joguralom révén.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás