2024. szeptember 1., vasárnap

Megfigyelés alatt a riasztók

Belgrádban az idén több mint 2000 esetben érkezett hír elrejtett bombákról

Habár szerdára jelentették be annak a protokollnak a bemutatását, amit az iskolákban és iskoláskor előtti intézményekben alkalmaznak majd bombariasztás idején, erre még csütörtökön sem került sor. A belgrádi iskolákba már több hete szinte naponta érkeznek bejelentések arról, hogy bombát helyeztek el egy-egy épületben. Az illetékesek ilyenkor nem tehetnek mást, mint hogy alaposan ellenőrzik a bejelentés valódiságát, a biztonsági eljárások miatt pedig már több tanóra elmaradt.

A belügyi szervek jelezték, hogy a hamis riasztásokért felelős személyek közül többet már azonosítottak, sőt lokalizálták is az elkövetőket, Aleksandar Vučić államfő pedig a Prva televízión tett vendégszereplése során bejelentette, elfogták az álriasztásokat küldő hálózat tagjait.

Aleksandar Vučić bejelentette, 48 órán belül befejeződik az a rendőri akció is, amit külföldi állampolgárok esetében indítottak el. Kijelentette, bizonyos személyek megfigyelés alatt vannak.

– Letartóztatások lesznek Európa különböző országaiban és nálunk is. Több személyt előállítanak emiatt – mondta az államfő, azt azonban nem részletezte, hogy mely országokban terveznek rendőri akciókat, illetve kikről van szó.

November óta több belgrádi általános és középiskolába érkeznek szinte naponta, kétnaponta hamis figyelmeztetések. A bombák elhelyezéséről legtöbbször az iskolák elektromos postáján keresztül értesítik az illetékeseket. Ám ez nem új keletű jelenség, ugyanis csak Belgrádban az idén több mint 2000 hamis bombabejelentés érkezett – közölte a Szabad Európa Rádió, rendőrségi adatokra hivatkozva. És bár az iskolák a leggyakoribb célpontok, érkezett már fenyegetés az Air Serbia légitársasághoz is az Oroszországba tartó légi járatok esetében, de bevásárlóközpontok, kórházak és más közintézmények is voltak már célpontok. November folyamán több alkalommal hamis bejelentés érkezett a Szerbiai Rádió és Televízió, illetve a Vajdasági Rádió és Televízió e-mailjére is. A rendőrség azt követően bejelentette, hogy körözést adtak ki egy férfi ellen, azzal gyanúsítják, hogy ezekre a címekre fenyegetőző üzeneteket küldött. Legutóbb pedig hétfőn tette közzé a rendőrség, hogy azonosítottak néhány szerbiai állampolgárt és egy külföldit, ám azóta sem tudni többet az esetről, csupán annyit, hogy a nyomozásban együttműködnek az EU egyes államainak biztonsági szerveivel.

Ezúttal már csak azért is nagyobb figyelmet fordítanak erre a problémára, mert a választások idején, így az előttünk álló december 17-i köztársasági, tartományi és 65 önkormányzatban tartandó helyhatósági választásokon is több választóhelyet iskolában alakítanak ki. Aleksandar Vučić nyilatkozata szerint biztonságossá tesznek minden választóhelyet, és nem fogják a szavazást leállítani.

A hamis bombariasztás éppen a választások fényében egy újabb támadási indokot adott a kormányzásban részt vevő és az ellenzéki pártok képviselői számára, többen a közelgő választásokkal hozták összefüggésbe az iskolai hamis bejelentéseket és azok gyakoriságát, legutóbb ugyanis már naponta vagy naponta többször is érkeztek a fenygetések, a politikusok pedig egymást vádolták a feszültségkeltéssel.

Nyitókép: A bombariadók leggyakoribb célpontjai az iskolák (Dávid Csilla illusztrációja)