2024. szeptember 27., péntek

Összekapaszkodás révén előrehaladni

Megkezdődött a Connect+Grow üzleti konferencia Palicson

Cikkünkhöz képgaléria tartozik!

Második alkalommal szervezték meg neves előadók részvételével a Vajdasági Magyar Szövetség által megálmodott és létrehozott, valamint a Magyarország Kormánya támogatta, továbbá a Prosperitati Alapítvány által megvalósított Vajdasági Gazdaságfejlesztési Program, és a Vajdasági Mentorprogram segítségével felépített vállalkozói közösség kiemelt rendezvényét, a Connect+Grow kétnapos üzleti konferenciát Palicson, a Vigadóban. Fővédnökként Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke mondott beszédet, míg a konferenciát Juhász Bálint, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke és Tóth Tamás, a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesületének elnöke nyitották meg.

„Mi mindannyian Kárpát–medencei szinten gondolkodunk. Természetesen itt, helyben elsősorban a vajdasági vállalkozók megerősítése, illetve összekapcsolása a cél, amikor viszont ez megtörtént, akkor továbblépve összekötjük őket Erdéllyel, Felvidékkel, Kárpátaljával és a horvátországi térségekkel, illetve Magyarországgal” – emelte ki köszöntőjében Potápi Árpád János. Beszédének folytatásában abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy míg az elmúlt egy évszázadban a magyarságot érintő határon túliság hátránynak számított, addig ezt most előnnyé sikerülhet kovácsolni. Ez az előny a magyar identitás megőrzése, az anyanyelv és a kultúra őrzése, ezáltal nemcsak egy nemzeti kulturális közösségnek válnak a tagjaivá a magyarok, hanem egy olyan közösségnek is, amely éppen a kapocs, azaz a magyar nyelv révén erősítheti a gazdaságokat, hangsúlyozta. Rámutatott, legalább nyolc országban előnye van a magyaroknak a többi nemzetiséggel szemben, mivel összeköti őket a közös nyelv és a kultúra. Potápi Árpád János szavai szerint fontos arra törekedni, hogy a magyarokat az erős gazdaság, illetve gazdaságok ténye is összekapcsolja, hiszen a magyar identitás ugyancsak akkor a legerősebb, ha nem kell szégyellni a magyar nemzethez való tartozást.

Pásztor Bálint beszédében felidézte az első Connect+Grow megtartása óta eltelt egy év viszontagságait és kihívásait, de a kedvező történésekről, folyamatokról is szólt. Elmondása szerint az elmúlt egy év vonatkozásában mindenféleképpen jó, hogy a vajdasági magyar közösség politikai értelemben továbbra is meghatározó tényezőnek számít, ám az szintén rendkívül örvendetes, hogy aktív vállalkozói közösséggel rendelkezik. Mindez szükséges ahhoz, hogy a vajdasági magyarság sikeres lehessen szülőföldjén, itt boldogulhasson és ne kényszerüljön külföldre vándorolni, emelte ki Pásztor Bálint. Rámutatott, a vajdasági magyar vállalkozóknak köszönhetően több száz vagy ezer vajdasági magyarnak biztos a megélhetése.

A folytatásban felidézte a világjárvánnyal kezdődő, majd az Oroszország ukrajnai agressziójával folytatódó négy, a gazdasági élet és az üzletelés szempontjából különösen nehéz évet. Szavai szerint aki mindezt túlélte, az valóban életképes és szívós. Pásztor Bálint az elmúlt évek pozitív folyamatai közé sorolta a vállalkozói réteg szereplőinek egymásra találását, illetve ennek révén való növekedését, továbbá a vállalkozói szféra és a politikum egymásra találását, hiszen az együttgondolkodás és az együttes fellépés, illetve együttműködés az általános fejlődés motorja. Kiemelte, mindebben hatalmas szerepe volt a vajdasági gazdaságfejlesztési tervnek, továbbá annak, hogy Pásztor István ötlete nyomán Magyarország kormánya támogatta az elképzelést, aminek a Prosperitati Alapítvány és nagyjából 15 ezer sikeres pályázó az eredménye.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

Amikor a Connect+Grow konferenciát elindították, Vajdaság legtrendibb és leginnovatívabb üzleti konferenciáját szerették volna létrehozni, jegyezte meg beszédének bevezetőjében Juhász Bálint. Hozzátette, a cél az volt, hogy tovább erősítsék a vajdasági magyar vállalkozói közösséget.

– Ha arra gondolunk, hogy a konferencián többen vesznek részt, mint ahányan a Vajdasági Magyar Vállalkozói Adatbázisban szerepelnek, vagy mint ahányan formálisan tagjai a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesületének, akkor hiszem, hogy megállapíthatjuk, küldetésünket teljesítettük. Van hova fejlődni, van hova csatlakozni, egy nagyon jó közösséget hoztunk létre. A másik küldetésünk mindig is a kezdő vállalkozók segítése volt. Jó, hogy a szárnybontogató ötletek és projektek itt lehetőséget kapnak a bemutatkozásra. A szervezőcsapat idén is nagyon jó kiállítókat és interaktív lehetőségeket hozott el a résztvevőknek. Egy-egy induló vállalkozás számára minden figyelem és lehetőség sokat jelent – taglalta Juhász Bálint.

Tóth Tamás abbeli örömének adott hangot, hogy idén túljelentkezés volt jellemző. Egy közösség hosszú távú fejlődéséhez és erősítéséhez erőteljes vállalkozói szférára van szükség, hangsúlyozta köszöntőjében. Kiemelte, a vajdasági magyarokat mindig is a vállalkozási kedv jellemezte, a motiváció és a kitartás soha nem hiányzott. A továbbiakban a Prosperitati Alapítvány a vállalkozói szférában betöltött hátszél szerepéről beszélt, de mint megjegyezte, a hátszél nem elegendő, a dagály nem emeli fel a rosszul rögzített, nem irányba állított hajókat. Fel kell készülni a kihívásokra, folyamatos tanulás és a képzésre való nyitottság szükséges, továbbá a megszerzett tudás és tapasztalat egymással való megosztása, fogalmazott.

A konferencia nyitórendezvényén mások mellett a kiemelt vendégek között köszöntötték Csallóközi Esztert, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulját, Nagy Zitát, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetőjét, Csík Lászlót, a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. ügyvezetőjét és Rigó Pál Zsófiát, a Magyar Nemzeti Tanács alelnökét. A Magyar Szó a konferencia médiapartnere.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele