Sokasodnak a reakciók azt követően, hogy Aleksandar Vučić köztársasági elnök „bizalmatlansági” véleménynyilvánító népszavazás kezdeményezésére kérte az ellenzéket saját személyéről, azaz arról, hogy a jövőben is ő töltse-e be az államfői tisztséget, majd Ana Brnabić köztársasági házelnök közölte, hogy a Szerb Haladó Párt 100 parlamenti képviselője aláírásával már támogatta a kezdeményezést.
Az alkotmányos szabályozás értelmében azonban semmiképp nem lehet népszavazás révén felmenteni az államelnököt – mutatott rá több jogász és politológus is, mások mellett Dušan Vučićević, a Belgrádi Egyetem Politikatudományok Karának rendkívüli tanára. Nem létezik véleménynyilvánító referendum az államfőről, illetve annak támogatásáról – fejtette ki Miodrag Majić bíró, a ProGlas kezdeményezés egyik alapítója. Nézete szerint újabb alkotmányellenes akció és szemfényvesztés tanúja lehet a társadalom. Az alkotmány értelmében a köztársasági elnök lemondhat vagy az alkotmány megsértése miatt felmenthetik.
Az utóbbi két évben Aleksandar Vučić öt alkalommal helyezett kilátásba hasonló népszavazást, de ezeket egyszer sem írták ki.
NEM VESZNEK RÉSZT A SZÍNJÁTÉKBAN
A köztársasági elnök ezzel a kezdeményezéssel próbál kievickélni az aktuális válságból, fejtette ki Miroslav Aleksić, a Szerbiai Népi Mozgalom elnöke, megjegyezvén, hogy pártja nem vesz részt ebben a színjátékban. Nem Aleksandar Vučić a téma, sem az ellenzék. Az egyetemisták sem követeltek és követelnek népszavazást az államfő személyéről – emelte ki Aleksić, és közölte, Vučić képtelen elviselni, hogy nem ő van rivaldafényben, nem ő áll a figyelem középpontjában. Csak magával foglalkozik, miközben az egyetemistákat bántalmazzák.
ÖNMAGA MEGSZÁLLOTTJA
Hasonló szellemben reagált a közösségi médiában Marinika Tepić, a Szabadság és Igazságosság Pártjának alelnöke, aki badarságnak minősítette a kezdeményezést. „Pártunk nem foglalkozik a népszavazással kapcsolatos balgasággal, Vučić fanatikusan önmaga megszállottja” – fogalmazott Tepić. Hozzátette, jelenleg kizárólag az egyetemisták követeléseinek a teljesítése releváns. Ha teljesítik őket, akkor a választási feltételek reformjának kell napirendre kerülnie, és csak azután válhatnak témává a választások – mondta Tepić.
A REFERENDUM NEM VÁLASZ A RELEVÁNS KÉRDÉSEKRE
Kétségbeesett kísérletről van szó, amellyel az egyetemista tüntetésekről próbálják elterelni a figyelmet – értékelte Savo Manojlović, a Kreni-promeni mozgalom vezetője. Nevetséges a feltételezés, hogy a Vučićról szóló referendum válasz lehet az egyetemisták követelésére. Rámutatott, az elnök ekképpen próbál ismét a figyelem középpontjába kerülni, miközben az egyetemistákat ignorálják. Az egyetemistákat az érdekli, ki tehető felelőssé a 15 áldozatért, továbbá az, hogy hová tűnt az újvidéki vasútállomás felújítására elkülönített 65 millió euró – érvelt Manojlović. Közölte, ezek a kérdések nem referendum révén válaszolhatók meg. A válaszadás az ügyészség és az egyéb felhatalmazott szervek hatáskörébe tartozik.
VISSZAÉLÉSEK LENNÉNEK JELLEMZŐEK
A Vučić támogatásáról szóló referendum nem új keletű elképzelés. Ez csupán csali, kísérlet arra, hogy ismét kifogásolható feltételek mellett tartsanak voksolást – mondta Borko Stefanović, a Szabadság és Igazságosság Pártjának alelnöke. Hisz abban, ha esetleg megszerveznék a népszavazást, akkor a parlamenti és helyi választások során jegyzett szabálytalanságok ismétlődnének meg, például buszokkal utaztatnák a rezsimhű szavazókat.
A FELMENTÉSI ELJÁRÁSBAN AZ ELLENZÉK IS RÉSZT VENNE
Vučić nem tudja kontrollálni a felkelést, ezért került napirendre a népszavazás-kezdeményezésnek álcázott bohózat – fejtette ki Zdravko Ponoš, a Szerb Középpárt (Srbija centar-SRCE) elnöke. Szerinte az aktuális válságból Vučić felmentésével lehetne kilábalni, ez az eljárás viszont a képviselőház hatáskörébe tartozik. „Az államfő felmentéséhez kétharmados parlamenti többség szükséges. Az alkotmánnyal összhangban Vučić biztosítsa 100 képviselőjének aláírását, a többi aláírást az ellenzék teremti elő, majd ezt követően megszavazzuk felmentését” – nyilatkozta Ponoš és hozzáfűzte, hogy Vučić akkor érzi jól magát, ha a figyelem középpontjában van, jelenleg azonban az egyetemistákra irányul a reflektorfény.
Ha ki is írják, nem váltható le Az elnök megbízatása három esetben szűnhet meg, de a referendum nem mérvadó Az alkotmány és a köztársasági elnökről szóló törvény értelmében az államfő megbízatása három esetben szűnik meg: a megbízatás időtartamának leteltével, az elnök lemondásával vagy felmentésével. Lemondását a köztársasági parlament elnökének kell benyújtania, és köteles erről tájékoztatni a közvéleményt. A köztársasági elnököt a köztársasági képviselőház mentheti fel, abban az esetben, ha az államfő megszegte az alkotmányt. A felmentési eljárás során a parlamenti képviselők legalább harmada kezdeményezi a felmentést. A kezdeményezést a 250 képviselő többségének kell támogatnia. Amennyiben ez megtörténik, az alkotmánybíróság 45 napon belül köteles határozni arról, hogy az államfő valóban megszegte-e az alkotmányt. Ha megállapítást nyer az alkotmányszegés ténye, az eljárás visszakerül a parlamentbe – ellenkező esetben véget ér az eljárás. Az államfő leváltását a képviselők kétharmadának kell megszavaznia. Ha ki is írnák a „bizalmatlansági” véleménynyilvánító népszavazást, a polgárok döntése nem lenne kötelező erejű. Ez azt jelenti, ha a többség esetleg nem is támogatná az elnök tisztségben maradását, az még nem vezetne megbízatásának megszűnéséhez, azaz semmi nem történne. Ha az elnök, illetve az őt támogató politikai tömörülések esetleg figyelembe is vennék a nép akaratát, akkor az elnöknek vagy le kellene mondania tisztségéről, vagy a parlamentben kellene elindítani a felmentési eljárást. A népszavazást szabályozó törvény értelmében a parlament véleménynyilvánító referendumot a hatáskörébe tartozó, nagy horderejű kérdések vonatkozásában írhat ki, azzal a céllal, hogy kikérje a polgárok véleményét az általa meghozandó döntés tekintetében. |
Nyitókép: Az utóbbi két évben Aleksandar Vučić öt alkalommal helyezett kilátásba hasonló népszavazást, de ezeket egyszer sem írták ki (Fotó: Beta)