2025. február 3., hétfő

Berlin aggódva figyel

Tiltakozó megmozdulások világszerte

Berlin aggodalmát fejezi ki a szerbiai tüntetők elleni erőszak miatt, és elvárja Belgrádtól, hogy szavatolja a békés tiltakozáshoz való jogot és a demonstrálók biztonságát, emellett azt is, hogy uniós tagjelölt országként tartsa tiszteletben a demokratikus alapelveket és a jogállamiságot, amelyek továbbra is alapvető feltételei a tagság felé vezető előrelépésnek.

– Fokozott figyelemmel kísérjük a szerbiai eseményeket, és aggódunk a tüntetők ellen elkövetett erőszak miatt. Szerbia kormányának kötelessége, hogy biztosítsa a békés tiltakozáshoz való jogot és a tiltakozók biztonságát – mondták a német kormány képviselői az EWB portálnak.

– A jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása kiemelt jelentőséggel bír. Elvárjuk a hatóságoktól, hogy tegyenek érdemi lépéseket ezen kulcsfontosságú elvek védelme érdekében. Elfogadhatatlan, hogy a tüntetőket erőszaknak tegyék ki – közölték.

Berlin azt is elvárja Szerbiától, hogy folytassa az intézmények, a média és az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítését célzó reformokat, amelyek kulcsfontosságúak.

– A jogállamiság megerősítése feltétele lesz Szerbia további előrehaladásának az uniós csatlakozási folyamatban, beleértve a 3. fejezetcsoport (klaszter) megnyitását is. Ugyancsak létfontosságú, hogy a választási reformot maradéktalanul hajtsák végre az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) ajánlásainak megfelelően – áll a német kormány EWB hírportálnak adott válaszában.

Még Zanzibárban is

Az egyetemista tüntetések egyébként világszerte támogató megmozdulásokat váltottak ki. A szerb diaszpóra két napon át tartó rendezvényt szervezett Düsseldorfban. Szombaton a szerb főkonzulátus előtt gyűltek össze Grigorije püspök jelenlétében, vasárnap pedig a város piacterén. „Düsseldorf a diákok mellett áll” – hirdette egy transzparens, hozzátéve, hogy a félelmet nem ismerő diákok jelentik Szerbia jövőjét.

Még az Indiai-óceán partjáról, Zanzibárból is érkeztek reakciók. A helyben élő szerbek, továbbá a helyi lakosok és az egykori jugoszláv tagállamokból származók is támogatásukról biztosították az itteni fiatalokat. Az egyesült államokbeli Arizonából, Phoenixből is támogatás érkezett. Zászlókkal vonultak fel az ottani szerb egyetemi hallgatók a kampuszban. Bécsben a megmozdulást a nagykövetség épülete előtt tartották meg, ahol az egybegyűltek előadták a Vostani Serbije című dalt. A salzburgi Residenzplatzon is összegyűltek, a Salzburguzstudente nevű Instagram-csoportot vezető fiatal diaszpóratagok szervezésében, hogy támogatásukat fejezzék ki a szerbiai diákok iránt.

Nagyszabású tiltakozás volt Londonban is, szintén a nagykövetség előtt. A résztvevők megemlékeztek az újvidéki áldozatokról, valamint a barajevói idősek otthonában keletkezett tűz nyolc áldozatáról is. A brit fővárosban tartott demonstráción „Corruption killed 15” (A korrupció tizenöt embert ölt meg) feliratú transzparenseket lehetett látni. Stockholmban szintén támogató akciót tartottak. „Az újvidéki diákok mindenkit felkértek, hogy csatlakozzon hozzájuk mindhárom hídnál. Mi lélekben ma mindhárom hídon velük vagyunk” – üzenték. A svédországi szerb diaszpóra Malmöben is szervezett tiltakozást. A megmozduláson 15 perces csenddel adóztak az áldozatok emlékének, majd a résztvevők nevében egy diák szólalt fel, és megismételte a szerbiaiak követeléseit. A berlini Brandenburgi kapu terén mintegy ezren gyűltek össze, hogy hangoztassák: a több száz kilométeres távolság sem tudja eltörölni az összetartozás és a közös ügy képviseletét. A diákokkal vállalt szolidaritás jegyében Hannoverben is összegyűltek, 15 perces csenddel adóztak az áldozatoknak, majd elhangzott a szerb himnusz. A hétvégén először tartottak hasonló megmozdulást Zürichben is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Támogató megmozdulás Phoenixben (Fotó: Saját archívum/Danas.rs)