2025. január 3., péntek

Borrell lőszerszállításokat ígér

Az Ukrajnának szánt uniós támogatásról is egyeztetett kedden Kijevben az EU külpolitikai főképviselője. Josep Borrell megbeszélésein fontos téma az ország EU-csatlakozási tárgyalásainak előkészítése is. Előzőleg Varsóban arról beszélt, hogy átmenetileg fel kell függeszteni az Unióból harmadik országokba történő lőszerszállításokat, s mindet át kell irányítani Ukrajnába.

Az EU továbbra is kitartóan támogatja Ukrajnát pénzzel és hadianyaggal – tájékoztatta vendéglátóit tegnap Kijevben az uniós „külügyminiszter”. Josep Borrellt a kétnapos látogatás ideje alatt mások mellett fogadja Volodimir Zelenszkij államfő és Denisz Smihal miniszterelnök is. Zelenszkij már előzőleg megköszönte, hogy az EU-tagok nemrég négy évre szóló, csaknem 50 milliárd eurós segélycsomagot hagytak jóvá Ukrajna számára.

A Kijevnek szánt támogatások mellett az ország uniós csatlakozási tárgyalásai is szóba kerülnek. És azok a feltételek, amelyeket Kijevnek teljesítenie kell az uniós tagságért.  

Borrell hétfőn Varsóban járt, ahol arról beszélt, hogy átmenetileg fel kell függeszteni az EU-ból harmadik országokba történő lőszerszállításokat, s mindet át kell irányítani Ukrajnába. Kijelentette: „többet kell tennünk és gyorsabban kell cselekednünk, mert Ukrajnának győznie kell”. Kívánatosnak nevezte ugyanakkor, hogy Ukrajna megtámadásának második évfordulóján (február 24-én) újabb uniós szankciócsomagot hagyjanak jóvá. Erről viszont még nincs végleges megállapodás a tagállamok között – jegyezte meg.

Vendéglátójával, Radosław Sikorski külügyminiszterrel egyetértettek abban, hogy növelni kell az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, többek között nagy hatótávolságú és légvédelmi rakétákkal kell ellátni. Sikorski ugyanakkor felszólította az amerikai parlamentet, hogy hagyja jóvá a Kijevnek szánt (61 milliárd dollár értékű) új támogatási csomagot.

ELLENŐRZI AZ ATOMERŐMŰVET
Az ukrán fővárosba látogatott kedden Rafal Grossi is, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) főigazgatója is, aki ma a dél-ukrajnai zaporizzzsjai atomerőművet keresi fel, s a tervek szerint Moszkvába is elutazik.

A zaporizzsjai erőmű a legnagyobb Európában, de mind a hat reaktorát már hónapokkal ezelőtt lekapcsolták; nem termelnek áramot, de a nukleáris fűtőanyagok hűtését továbbra is fenn kell tartani. Az üzem röviddel az ukrajnai háború kezdete után orosz megszállás alá került. Azóta időnként támadások érték, amiért Moszkva és Kijev egymást vádolja.

A létesítménynek valaha 12 ezer dolgozója volt, ám mára ezt a létszámot 2000-3000 ezer közé csökkentették. Grossi szerint a helyzet stabil a területen, de nagyon törékeny az egyensúly. Gondot okoz, hogy több mint száz dolgozó nem hajlandó munkaszerződést aláírni az atomerőművet működtető orosz állami vállalattal, a Roszatommal. Az IAEA úgy tudja, hogy az orosz hatóságok ezért be sem engedik őket a létesítmény területére. Grossi meg szeretné vizsgálni, hogy ez hatással van-e az erőmű működésére.

VADÁSZGÉPEKET KÜLDENEK   
Az orosz hadügyminisztérium arról tájékoztatott, hogy hét ukrán drónt semmisített meg a védelem az Ukrajnával határos Belgorod megye légterében. Vjacseszlav Gladkov, a terület kormányzója megerősítette: a lezuhant drónok több városban épületeket rongáltak meg.

Más források arról számoltak be, hogy a hét végén a Luhanszk megyei Liszicsanszkban rakétatalálat ért egy pékséget és a mellette lévő éttermet, ahol születésnapi ünnepséget tartottak. A vendégek közül 28-an meghaltak, köztük a szakadár Luhanszki Népköztársaság néhány magas rangú tisztségviselője. Az áldozatok egyike Alekszej Potyelescsenko ezredes, az Ukrajnától elcsatolt terület rendkívüli helyzetekért felelős minisztere.

António Guterres ENSZ-főtitkár elítélte az incidenst. Megengedhetetlennek nevezte a civilek elleni támadásokat, és beszüntetésüket sürgette.

Hollandia közben jelezte: további hat F-16-os vadászgépet küld Ukrajnának. Ezzel a holland részről szállított repülőgépek száma 24-re emelkedik. Kajsa Ollongren védelmi miniszter ezzel összefüggésben megjegyezte: „Ukrajna légi fölénye elengedhetetlen az orosz agresszió elleni küzdelemhez.”

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója szerint a helyzet stabil a zaporizzsjai atomerőmű környékén, de törékeny (Fotó: Beta/AP)