2024. november 21., csütörtök

Brüsszel elhalasztotta a be- és kilépési rendszer bevezetését az Európai Unión kívülről érkező utazók számára

Az Európai Bizottság határozatot hozott a be- és kilépési rendszer bevezetésének elhalasztásáról az Európai Unió külső határain (EES), amelynek november 10-én kellett volna megkezdenie működését – jelentette be ma Ilva Johansson, az Európai Bizottság belügyekért felelős biztosa.

– Egyértelmű, hogy nem november 10-én kerül sor a rendszer bevezetésére. Emellett aggályok merülnek fel az IT-rendszerek ellenálló képességével kapcsolatban – mondta Johansson. A Vajdasági Rádió és Televízió beszámolója szerint a belügyekért felelős biztos kiemelte, hogy három ország nem áll készen a rendszer bevezetésére november 10-ig, ezek Németország, Franciaország és Hollandia.

Pintér Sándor magyar belügyminiszter az EU-tagországok belügyminisztereinek találkozója után rámutatott, hogy a schengeni övezetre „nagy migránsnyomás nehezedik”.

– Az egyik prioritás az EU külső határai ellenállóképességének növelése, és felszólítok minden olyan tagállamot, amely rendelkezik ilyen határokkal, hogy kövessék ezt az irányvonalat. Ami a védelmet illeti, azt szeretném, ha a harmadik országok is bekapcsolódnának az EU-ba irányuló migránsáramlás csökkentése érdekében – mondta Pintér.

Az EES rendszer egy olyan automatizált informatikai rendszer lesz, amely a harmadik országokból érkező utazókat – mind a rövid távú tartózkodásra jogosító vízummal rendelkezőket, mind a vízummmentességet élvező utazókat – minden alkalommal regisztrálja, amikor átlépik az EU külső határát. Ez a rendszer rögzíti a személy nevét, az úti okmány típusát, a biometrikus adatokat, például az ujjlenyomatokat és a rögzített fényképeket, az EU-ba való be- és kilépés dátumát és helyét, és – amint azt az Európai Bizottság a honlapján korábban bejelentette – teljes mértékben tiszteletben tartja az alapvető jogokat és az adatvédelmet.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: RTV