2024. július 18., csütörtök

Kísért a múlt

Többen is úgy vélik, csak Mirjana Marković rendelhette el Ćuruvija meggyilkolását

Egy héttel azután, hogy a Belgrádi Fellebbviteli Bíróság közzétette a Slavko Ćuruvija meggyilkolásában való részvétel miatt első fokon elítélt négy személyt felmentő másodfokú ítéletet, továbbra sem nyugszanak a kedélyek. A reagálók többsége egyetért abban, hogy Ćuruvija likvidálását csakis az akkori államvezetés legmagasabb rangú képviselői rendelhették el a valamikor Állambiztonságnak. Radomir Markovićot, Milan Radonjićot, Miroslav Kurakot és Ratko Romićot, a valamikori Állambiztonság vezetőjét és munkatársait 2021 decemberében első fokon összesen 100 évre ítélték el.

Borivoje Borović ügyvéd szerint a kilencvenes években elkövetett gyilkosságok és merényletek zömének hátterében az Állambiztonság állt. Ilyen bűncselekmény volt a Vuk Drašković, a Szerb Megújhodási Mozgalom elnöke elleni két merényletkísérlet – az egyik az ibari úton, a másik pedig Budván –, valamint Ivan Stambolić meggyilkolása.

– Nyílt titok, hogy Ćuruvija meggyilkolását csakis Mirjana Marković, Slobodan Milošević mindenható felesége rendelhette el. A Jugoszláv Baloldalnak, Mirjana Marković pártjának Radomir Marković, az Állambiztonság volt vezetője is tagja volt. Abban az időben a legtöbb likvidálást az ő közvetítésével szervezték meg. Mindennek okán nem értettem, hogy a 2000. október 5-ét követően hatalomra került demokratikus erők miért engedték elmenekülni az országból Mirjana Markovićot – fejtette ki Borović az N1 tv összeállítása szerint.

Ljubiša Savić Mauzer, a Párducok Gárda – a boszniai Szerb Köztársaság elit katonai alakulatának – parancsnoka egyik találkozásuk alkalmával azt mondta, hogy a Ćuruvija-gyilkosság hátterében az Állambiztonság áll – írta a Peščanik portálon megjelent szerzői szövegében Vesna Pešić, a Liberális Demokrata Párt egykori tisztségviselője. Mauzer azt mondta, hogy Mirjana Marković Radomir Markovićon keresztül irányította az Állambiztonságot, és „Ćuruvija meggyilkolását is az ő közvetítésével rendelte el a szolgálatnak”. Mauzert egy hónappal e találkozó után gyilkolták meg – emelte ki Pešić.

A fellebbviteli bíróság ítéletével a hatalom kegyelemben részesítette Slavko Ćuruvija gyilkosait – értékelte az N1 tv műsorában Vuk Cvijić újságíró, aki figyelemmel kísérte az eljárást.

– Az eljárás során elemezték az átjátszóállomásokról kapott adatokat, így sikerült bizonyítani, hogy a vádlottak a tetthelyen tartózkodtak. Legija és a Simović fivérek tanúvallomása ugyancsak kulcsfontosságú volt, hiszen mindannyian azt mondták, hogy a gyilkosságot a vádlottak követték el. Azt is elmondták, hogy fenyegetéssel próbálták őket hamis tanúzásra rávenni. Mindemellett az Állambiztonság néhány munkatársa azt vallotta, éppen a titkosszolgálat akadályozta az ügy felgöngyölítését. Senki sem vizsgálta ki, hogy Miroslav Kurak, aki ellen távollétében folyt az eljárás, miként tudott többször is az utolsó pillanatban megszökni az őt letartóztatni készülő rendőrök elől. Az ügy obstruálása soha nem fejeződött be. A vizsgálat és a bírósági eljárás csupán színjáték volt. Az állam soha nem szavatolta a biztonságot a nyomozók és az Állambiztonság azon emberei számára, akik azt állították, lenne mit mondaniuk, de félnek megszólalni – taglalta Cvijić.

Azzal kapcsolatban, hogy Maja Popović igazságügyi miniszter és Ana Brnabić kormányfő csalódottságuknak adtak hangot a felmentő ítélet kapcsán, az újságíró megjegyezte: „Jó lenne, ha az igazságügyi miniszter válaszolna arra a kérdésre, miként használhatják egyes igazságügyi tisztségviselők az egyébként bűnözői körökben népszerű Sky mobilalkalmazást. Az is furcsa, hogy Radomir Markovićot egy időben sokan meglátogatták a fogdában, például Tomislav Nikolić akkori államfő küldöttje.”