A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium hétfőn leomlott diákotthonának újjáépítésére fordítják a román kormánytól kapott támogatást a Hargita megyei önkormányzatok – közölte szombaton az MTI-vel a székelyföldi megye önkormányzatának sajtószolgálata.
Azt írták, a román kormány 1,2 millió lejt (közel 250 ezer euró) oszt vissza a Hargita megyei önkormányzatoknak a központi költségvetésből, melyet a székelyudvarhelyi diákotthon épületének helyreállítására ajánlottak fel.
A felajánlásról a megyében a legtöbb polgármestert adó Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) udvarhelyszéki, csíki és gyergyói területi szervezete határozott. A döntés szerint a teljes összeget Székelyudvarhely önkormányzata kapja, azzal a céllal, hogy a diákotthon épületének helyreállítására fordítsa.
Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke levélben értesítette erről a székelyudvarhelyi városvezetést, bizalmát fejezve ki, hogy a támogatás eljut az épület tulajdonosához, a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekséghez, és mielőbb elkezdődhet az újjáépítés. A közlemény szerint erre van jogalap és bevált gyakorlat, már támogatták ily módon egyházi épület helyreállítását.
A román kormány csütörtökön gyorssegély folyósításáról döntött a hétfői tragédia áldozatainak. A balesetben meghalt 17 éves fiú és az azóta is kómában lévő 17 éves lány családjának 10-10 ezer lej (770 ezer forint), a két könnyebb sérüléseket szenvedett diáklány családjának pedig 8-8 ezer lej támogatást nyújt.
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium kétszintes diákotthonának megközelítőleg egyharmada hétfőn dőlt össze, amikor az épület külső fala, amely mellett két méter mély vízelvezető árkot ástak, leomlott. A törmelék négy diákot temetett maga alá: egy földszinten lakó 17 éves fiú életét vesztette, az emeleti szoba romjai alól kimentett három lány közül pedig kettő könnyebben, a harmadik súlyosan megsérült, a Maros megyei Sürgősségi Klinikai Kórház intenzív osztályán ápolják.
Az ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés, illetve gondatlanságból elkövetett testi sértés gyanújával folytat bűntetőeljárást annak a cégnek az ügyvezetője ellen, amely csatornázási munkálatokat végzett a beomlott diákotthonnál, és több mint két méter mélységű árkot ásatott az épület fala mellett.
Nyitókép: A leomló fal négy diákot temetett maga alá (Fotó: MTI)