2025. január 22., szerda

A stratégiai együttműködés legmagasabb foka

Dr. Pásztor Bálint a MÁÉRT ülésén rámutatott a gazdaságfejlesztés eredményeire, de a kellemetlen határhelyzetre is

A Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) plenáris ülésén a határon túli nemzetrészek politikai vezetői is jelentést adtak az aktuális helyzetről, körülményekről. A plenáris ülés után a vajdasági magyar médiának adott nyilatkozatában dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke közölte, beszámolt arról, hogy négy választása is volt a közösségnek.

– Két választási kampány és négy választás zajlott az elmúlt egy évben. Ezeken sikerült megőrizni a pozícióinkat, bizonyos helyeken bővülni is tudtunk, mint például a köztársasági parlament, vagy pedig a köztársasági államtitkárok létszáma tekintetében, önkormányzatok vonatkozásában meg tudtuk őrizni a polgármestereinket, az önkormányzati képviselőink száma növekedett, hiszen most 150 képviselőnk van – fejtette ki.

Beszélt továbbá a gazdaságfejlesztési terv újabb eredményeiről.

– A Prosperitati Alapítvány három pályázati kiírást jelentetett meg tavaly novembere óta, és összesen 1080 sikeres pályázó volt. Reméljük, hogy azok, akik forrás függvényében nyertek támogatást, szintén rövid időn belül jó hírt fognak majd kapni. Eddig ez az 1080 pályázó az elmúlt egy évben 12,5 millió euró értékben nyert el támogatást – részletezte.

Kitért beszámolójában a MÁÉRT ülésén a nehézségekre is, mint mondta, elsősorban a sorkatonai szolgálat esetleges bevezetése által okozott gondokról szólt, melyeket azonban otthon, Belgrádban kell orvosolni, ennek ellenére mindenképpen hozzátartozik egy objektív beszámolóhoz, szögezte le. Szólt a határhelyzetről is, arról a, mint mondta, katasztrófáról, ami jellemzi a határátlépést most már állandó jelleggel.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

– Történt előrelépés olyan szempontból, hogy a határátkelők nyitvatartási idejét sikerült meghosszabbítani, viszont a várakozási időt nem sikerült lecsökkenteni. Miniszterelnök úr ma is elmondta, hogy az új határátkelő megépítésében reménykedhetünk, és ebben láthatunk majd némi megoldást. Mi bízunk azért abban, hogy azt megelőzően is lehet javítani a helyzetet. Például amennyiben Románia a schengeni övezet részévé válik, amiért az ottani magyarság miatt is szurkolunk, de miattunk is, mert az ott szolgálatot teljesítő magyar határőrök, rendőrök átcsoportosíthatóak lennének például a magyar–szerb határszakaszra, és ez azt eredményezhetné, hogy felgyorsul a határátlépés – fogalmazott Pásztor Bálint.

A magyar–szerb együttműködés védelmi, katonai perspektíváival kapcsolatban közölte, ez a történet már folyamatban van.

– Amikor energetikai, biztonságpolitikai, hadiipari kérdésekben két ország együttműködik, az azt bizonyítja, hogy a stratégiai partnerségnek a legmagasabb fokát érték el – értékelte.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ótos András felvétele